پیش‌بینی بورس فردا ۱ بهمن ۱۴۰۲

به نظر می‌رسد بازار فردا نیز منفی باشد و نتواند از فضای رشد قیمتی دلار استفاده کند.

به گزارش خبرگزاری ایمنا، بازار بورس امروز هم به واسطه شرایط سیاسی و تصمیم جدید دولت در خصوص بازار سرمایه حدود ۱۹ هزار واحد ریزش کرد، شرکت‌های پالایشی پیشتاز ریزش بازار امروز بودند.

چرا ابلاغیه قیمت گذاری نفت خام، بازار را منفی کرد؟

در ابلاغیه دستورالعمل قیمت‌گذاری نفت خام و فرآورده‌های نفتی از ابتدای سال ۱۴۰۲ تا پایان سال ۱۴۰۴ از یک سو فرمول سمت فروش نفت خام به پالایشگاه‌ها تغییر نکرده است، اما در سمت خرید فرآورده‌های نفتی، بنزین مرجع از بنزین اکتان ۹۵ سنگاپور به بنزین اکتان ۹۵ فوب خلیج فارس تغییر کرده است. در سال ۱۴۰۲ نرخ خلیج فارس به طور میانگین ۴.۱ دلار کمتر از نرخ سنگاپور است. یعنی کاهش قیمت خرید بنزین از پالایشگاه‌های داخلی کاهش کرک اسپرد بنزین اکتان ۸۷ و کاهش کرک اسپرد گازوئیل سولفور بالا.

بنابراین قیمت گذاری به سمت کیفی سازی بنزین و گازوئیل و بالا بردن استاندارد محصولات رفته است که همین مهم منجر به کاهش قیمت فروش فرآورده‌های نفتی و تعدیل منفی گزارشات پالایشگاهی ها می‌شود.

در اردیبهشت سال جاری شاهد تصمیم ناگهانی دولت در خصوص پتروشیمی‌ها بودیم و پس از آن امروز شاهد این تصمیم، به نظر می‌رسد بازار فردا نیز منفی باشد و نتواند از فضای رشد قیمتی دلار استفاده کند.

کد خبر 721637

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.