شهرکرد، کرمان و قزوین آلوده‌ترین شهرهای کشور / امروز آسمان آبی سهم سنندج شد

آلودگی هوا زمستان و تابستان نمی‌شناسد و در تمام سال چهره آسمان را کدر می‌کند، بنابراین آمار و میزان آلودگی‌ها برای شهروندان مهم است تا بدانند هر روز شهرها در آلودگی چه سطحی از آلودگی قرار دارند، لازم است بدانیم امروز شهرکرد، کرمان و قزوین آلوده‌ترین شهرها هستند و تنها هوای یک کلان‌شهر پاک است.

به گزارش خبرگزاری ایمنا، اگر نگاهی به روز گذشته و امروز _شنبه سی‌ام دی_ بیندازیم، می‌توانیم میزان و شدت آلودگی هوا که بر آسمان شهرهای مختلف گسترده شده است را به‌خوبی حس کنیم، از این‌رو خبرگزاری ایمنا به مقایسه شاخص کیفی هوا در شهرهای مختلف پرداخته است، بنابراین بر اساس سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط‌زیست، امروز هیچ‌کدام از شهرهای کشور در وضعیت خطرناک (قهوه‌ای)، بسیار ناسالم (بنفش) قرار ندارد.

بر این اساس، امروز دستگاه سنجش کیفیت هوا در کلان‌شهرهای شهرکرد با شاخص ۱۸۱، کرمان با شاخص ۱۶۱ و قزوین با شاخص ۱۵۸، در وضعیت ناسالم برای عموم (قرمز) قرار دارد، در حالی که روز گذشته کرمان با شاخص در موقعیت ناسالم (قرمز) ثبت شد.

در همین راستا، سنجش کیفیت هوا امروز در کلانشهرهای تبریز با شاخص ۱۴۵، اصفهان با شاخص ۱۳۹، تهران با شاخص ۱۱۷، مشهد با شاخص ۱۲۱، اهواز با شاخص ۱۳۶ و قم با شاخص ۱۱۱، در موقعیت ناسالم برای گروه‌های حساس (نارنجی) قرار دارد، اما روز گذشته شهرهای اهواز و زنجان ثبت شدند.

به این ترتیب، دستگاه سنجش کیفیت هوا امروز در ایستگاه کلانشهرهای ارومیه با شاخص ۸۰، کرج با شاخص ۶۴، ایلام با شاخص ۵۹، بوشهر با شاخص ۸۷، بیرجند با شاخص ۵۶، بجنورد با شاخص ۸۸، زنجان با شاخص ۵۴، سمنان با شاخص ۶۱، زاهدان با شاخص ۸۵، شیراز با شاخص ۶۴، کرمانشاه با شاخص ۶۰، یاسوج با شاخص ۵۱، خرم‌آباد با شاخص ۶۰، اراک با شاخص ۹۵، همدان با شاخص ۹۴ و یزد با شاخص ۷۲، در وضعیت هوای سالم (زرد) قرار دارد.

لازم به یادآوری است که طی روز گذشته شهرهای تبریز، ارومیه، اصفهان، کرج، بوشهر، تهران، شهرکرد، مشهد، بجنورد، زاهدان، شیراز، قزوین، قم، سنندج، کرمانشاه، اراک، همدان و یزد در وضعیت هوای سالم (زرد) قرار داشتند.

بر این اساس امروز ایستگاه‌های سنجش کیفیت هوای تنها در شهر سنندج با شاخص ۵۰، در وضعیت پاک (سبز) قرار دارد، در حالی که روز گذشته کلان‌شهرهای ایلام، بیرجند، سمنان، یاسوج، رشت و خرم‌آباد در وضعیت پاک (سبز) بودند.

لازم است بدانیم که شرایط امروز کیفی هوای در کلان‌شهرهای اردبیل، گرگان، رشت، ساری و بندرعباس ثبت نشده است، به طوری که روز گذشته شهرهای اردبیل، گرگان، ساری و بندرعباس بدون داده ثبت شد.

در نهایت، بر اساس داده‌های موجود سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط زیست و مقایسه شاخص کیفی هوا، امروز هیچ‌کدام از کلان‌شهرها همچون بیست‌ونهم دی در وضعیت خطرناک (قهوه‌ای) و بسیار ناسالم (بنفش) ثبت نشدند، اما سه شهر ناسالم (قرمز)، شش کلان‌شهر ناسالم (نارنجی)، تعداد ۱۶ شهر سالم (زرد)، یک کلان‌شهر پاک (سبز) و پنج شهر بدون داده ثبت شده‌اند، در حالی که روز گذشته یک شهر ناسالم (قرمز)، سه کلان‌شهر ناسالم (نارنجی)، تعداد ۱۷ شهر سالم (زرد)، شش کلان‌شهر پاک (سبز) و چهار شهر بدون داده درج شد.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک (سبز)، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم (زرد)، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس (نارنجی)، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم (قرمز)، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم (بنفش) و ۳۰۱ تا ۵۰۰ بسیار خطرناک (قهوه‌ای) است.

کد خبر 721439

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.