شاخص آلودگی هوای اصفهان امروز شنبه ۳۰ دی + آخرین وضعیت

کیفیت هوای اصفهان امروز (شنبه) بر اساس آمار ایستگاه‌های سنجش کیفیت هوا در مناطق مختلف اعلام شد.

جمشید لقایی در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا با اشاره به وضعیت سنجش کیفیت هوای امروز _شنبه سی‌ام دی_ در ایستگاه‌ها اظهار کرد: بر اساس اطلاعات دریافتی از ۱۱ ایستگاه سنجش آلودگی هوای متعلق به شهرداری اصفهان و دو ایستگاه سنجش اداره کل محیط‌زیست استان، اکنون شاخص کیفیت هوا با عدد ۱۲۷ در شرایط ناسالم (نارنجی) بوده و آلاینده غالب ذرات معلق کوچک‌تر از ۲.۵ میکرون است.

وی با اشاره به اینکه بیشترین بار آلایندگی در ایستگاه پارک زمزم با شاخص ۱۵۷ در وضعیت ناسالم (قرمز) قرار دارد، افزود: ایستگاه‌های سپاهان‌شهر با شاخص ۱۳۷، میرزاطاهر با شاخص ۱۳۶، ولدان با شاخص ۱۳۲، رهنان با شاخص ۱۲۹، کردآباد با شاخص ۱۲۳، کاوه با شاخص ۱۱۸، زینبیه با شاخص ۱۱۴، انقلاب با شاخص ۱۱۳ و دانشگاه صنعتی با شاخص ۱۱۰، در وضعیت هوای ناسالم برای گروه‌های حساس (نارنجی) قرار دارد.

مسئول امور کنترل کیفیت هوا در معاونت حمل‌ونقل شهرداری اصفهان ادامه داد: ایستگاه خیابان ۲۵ آبان با شاخص ۱۰۰ سالم (زرد) است. ایستگاه‌های فیض و فرشادی فعال نیست.

وی با اشاره به عوارض بهداشتی و اقدامات احتیاطی آلاینده ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون در شرایط ناسالم خاطرنشان کرد: احتمال تشدید بیمارهای قلبی یا ریوی سالمندان از عوارض بهداشتی این آلاینده‌ها است، از این‌رو افراد حساس در صورت امکان فعالیت‌های طولانی یا سنگین خارج از منزل را کاهش دهند.

همچنین بر اساس سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط زیست منطقه اصفهان با قرار گرفتن روی عدد ۱۲۷ در وضعیت هوای ناسالم (نارنجی) قرار دارد، ایستگاه‌های رودکی با شاخص ۱۵۷ ناسالم (قرمز) و پروین با شاخص ۱۱۰ در وضعیت ناسالم (نارنجی) است.

در حال حاضر تنها ایستگاه‌های فعال در زمینه نشانگر شاخص کیفی هوا در استان اصفهان، قهجاورستان، زرین‌شهر، مبارکه و سجزی است که زرین‌شهر با شاخص ۱۵۸ و قهجاورستان با شاخص ۱۵۳ ناسالم (قرمز)، مبارکه با شاخص ۸۵ و سجزی با شاخص ۶۹ سالم (زرد) است.ایستگاه‌های احمدآباد، خرازی، استانداری اصفهان، خواجو، باغ‌غدیر و شهرهای کاشان، نجف‌آباد خمینی‌شهر، شاهین‌شهر و دولت‌آباد فعال نیست.

بر اساس گزارش اداره کل هواشناسی استان اصفهان و پیش‌آگاهی هوا، بررسی آخرین خروجی مدل‌های هواشناسی خبر از جوی پایدار طی امروز می‌دهد، بر این اساس شرایط افزایش غلظت آلاینده‌ها و غبارآلودگی در مناطق مرکزی و صنعتی وجود دارد، به طوری که از فردا تا روز سه‌شنبه با گذر امواج ناپایدار در لایه‌های میانی جو شرایط ابرناکی و وزش باد در بیشتر مناطق خواهیم داشت، درجه هوا در ۲۴ ساعت آینده تغییر محسوسی نخواهد داشت.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک (سبز)، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم (زرد)، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس (نارنجی)، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم (قرمز)، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم (بنفش) و ۳۰۱ تا ۵۰۰ بسیار خطرناک (قهوه‌ای) است.

این شاخص به طور معمول برای پنج آلاینده هوا شامل منواکسید کربن (CO) ، اُزن (O۳)، دی اکسید نیتروژن (NO۲)، دی اکسید گوگرد (SO۲) و ذرات معلق زیر ۲.۵ میکرون (PM۲.۵) اندازه‌گیری و به‌طور روزانه در ایستگاه‌های پایش هوا، ثبت می‌شود.

شاخص کیفی هوا (Air Quality Index) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا همچون منواکسید کربن، دی‌اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن‌دار، ازن و ذرات معلق (ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف دارد، به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

کد خبر 721405

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • فاطمه IR ۱۶:۲۸ - ۱۴۰۲/۱۰/۳۰
  1 0
  لطفا تعطیل کنید
 • IR ۱۱:۵۹ - ۱۴۰۲/۱۱/۰۱
  0 0
  ماشهرستان زرین شهر هستیم به قرآن که دیشب توی خونه بودیم ولی به خاطر آلودگی و بوی نامطبوع کک تا صبح حالمون بد بود وسرفه وحالت تهوع داشتیم التماس تفکر و چاره اندیشی😢😢😢