کرمان رکورددار آلودگی هوا در کشور / هوای ۶ کلان‌شهر پاک ثبت شد

آلودگی هوا زمستان و تابستان نمی‌شناسد و در تمام سال چهره آسمان را کدر می‌کند، بنابراین آمار و میزان آلودگی‌ها برای شهروندان مهم است تا بدانند هر روز شهرها در آلودگی چه سطحی از آلودگی قرار دارند، لازم است بدانیم امروز شهر کرمان رکورددار آلودگی در کشور و شش کلان‌شهر پاک ثبت شده است.

به گزارش خبرگزاری ایمنا، اگر نگاهی به روز گذشته و امروز _پنجشنبه بیست‌وهشتم دی_ بیندازیم، می‌توانیم میزان و شدت آلودگی هوا که بر آسمان شهرهای مختلف گسترده شده است را به‌خوبی حس کنیم، از این‌رو خبرگزاری ایمنا به مقایسه شاخص کیفی هوا در شهرهای مختلف پرداخته است، بنابراین بر اساس سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط‌زیست، امروز هیچ‌کدام از شهرهای کشور در وضعیت خطرناک (قهوه‌ای)، بسیار ناسالم (بنفش) قرار ندارد.

بر این اساس، امروز دستگاه سنجش کیفیت هوا در کلان‌شهر کرمان با شاخص ۱۵۶، در وضعیت ناسالم برای عموم (قرمز) قرار دارد، در حالی که روز گذشته بیست‌وهفتم دی هیچ‌کدام از شهرها در موقعیت ناسالم (قرمز) ثبت نشدند.

در همین راستا، سنجش کیفیت هوا امروز در کلانشهرهای اصفهان با شاخص ۱۱۳، اهواز با شاخص ۱۲۱، زنجان با شاخص ۱۱۱، در موقعیت ناسالم برای گروه‌های حساس (نارنجی) قرار دارد، به طوری که روز گذشته مشهد، زنجان و کرمان ناسالم (نارنجی) ثبت شدند.

به این ترتیب، دستگاه سنجش کیفیت هوا امروز در ایستگاه کلانشهرهای تبریز با شاخص ۹۴، ارومیه با شاخص ۶۳، کرج با شاخص ۹۱، بوشهر با شاخص ۹۷، تهران با شاخص ۸۷، شهرکرد با شاخص ۵۲، مشهد با شاخص ۸۲، بجنورد با شاخص ۶۸، زاهدان با شاخص ۶۵، شیراز با شاخص ۷۹، قزوین با شاخص ۷۹، قم با شاخص ۶۹، سنندج با شاخص ۵۳، کرمانشاه با شاخص ۶۵، اراک با شاخص ۷۰، همدان با شاخص ۸۶ و یزد با شاخص ۷۶، در وضعیت هوای سالم (زرد) قرار دارد.

لازم به یادآوری است که طی روز گذشته شهرهای تبریز، ارومیه، اصفهان، کرج، بوشهر، تهران، شهرکرد، بیرجند، بجنورد، اهواز، زاهدان، شیراز، قزوین، سنندج، کرمانشاه، خرم‌آباد، اراک و یزد در وضعیت هوای سالم (زرد) قرار داشتند.

بر این اساس امروز ایستگاه‌های سنجش کیفیت هوای شهرهای ایلام با شاخص ۱۹، بیرجند با شاخص ۳۸، سمنان با شاخص ۴۴، یاسوج با شاخص ۴۰، رشت با شاخص ۳۴ و خرم‌آباد با شاخص ۶۲، در وضعیت پاک (سبز) قرار دارد، اما روز گذشته کلان‌شهرهای ایلام، سمنان، قم، یاسوج و رشت در وضعیت پاک (سبز) بودند.

لازم است بدانیم که شرایط امروز کیفی هوای در کلان‌شهرهای اردبیل، گرگان، ساری و بندرعباس ثبت نشده است، در حالی که روز گذشته شهرهای اردبیل، گرگان، ساری، بندرعباس و همدان بدون داده ثبت شد.

در نهایت، بر اساس داده‌های موجود سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط زیست و مقایسه شاخص کیفی هوا، امروز هیچ‌کدام از کلان‌شهرها همچون بیست‌وهفتم دی در وضعیت خطرناک (قهوه‌ای) و بسیار ناسالم (بنفش) ثبت نشدند، اما یک شهر ناسالم (قرمز)، سه کلان‌شهر ناسالم (نارنجی)، تعداد ۱۷ شهر سالم (زرد)، شش کلان‌شهر پاک (سبز) و چهار شهر بدون داده درج شده‌اند، اما روز گذشته هیچ‌کدام از شهرها ناسالم (قرمز)، دو شهر ناسالم (نارنجی)، تعداد ۱۸ کلان‌شهر سالم (زرد)، پنج شهر پاک (سبز) و پنج کلان‌شهر بدون داده ثبت شد.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک (سبز)، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم (زرد)، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس (نارنجی)، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم (قرمز)، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم (بنفش) و ۳۰۱ تا ۵۰۰ بسیار خطرناک (قهوه‌ای) است.

کد خبر 721102

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.