تشدید برخورد قانونی با تخلیه کنندگان نخاله‌های ساختمانی و پسماند در محدوده و حریم نایین

بررسی وضعیت ساماندهی سایت پسماند شهر نایین، ساماندهی و پیشگیری از تخلیه نخاله‌های ساختمانی در حریم و محدوده شهرهای نایین، انارک و بافران از موضوعات جلسه امروز کارگروه اجتماعی، سلامت، زنان و خانواده شهرستان نایین بود.

به گزارش خبرگزاری ایمنا از اصفهان، ظهر امروز _چهارشنبه بیست و هفتم دی_ جلسه کارگروه اجتماعی، سلامت، زنان و خانواده (گروه کاری سلامت و امنیت غذایی) با موضوعات بررسی وضعیت ساماندهی سایت پسماند شهر نائین، ساماندهی و پیشگیری از تخلیه نخاله‌های ساختمانی در حریم و محدوده شهرهای نائین، انارک و بافران، برنامه‌ریزی در راستای پیشگیری از بیماری‌ها منتقله از پشه آندس و ارائه طرح تشدید نظارت بر مراکز و اماکن حساس سطح شهرستان در محل فرمانداری نائین برگزار شد.

از جمله مهم‌ترین موضوعات این جلسه پیگیری ممنوعیت تخلیه نخاله‌های ساختمانی و پسماند در اطراف شهرهای نائین، انارک و بافران و روستاها بود که با توجه به اینکه محل تخلیه نخاله‌های ساختمانی مکانی مناسب برای لانه گزینی موش‌های صحرایی که ناقل بیماری سالک است، بوده و می‌تواند در آینده زمینه ساز بحران جدی در خصوص شیوع و گسترش بیماری سالک شود.

با توجه به وظایف قانونی شهرداری‌ها، محیط زیست، راهداری، راه و شهرسازی، بخشداری‌ها، دهیاری‌ها و شبکه بهداشت و درمان و منابع طبیعی بر برخورد شدید و قانونی با متخلفین در این حوزه نیز تاکید شد.

همچنین مقرر شد با همکاری کلیه اعضای شورای اداری و با استفاده از ظرفیت بخش خصوصی نسبت به تسطیح مناطقی که محل دپو و تخلیه نخاله‌های ساختمانی شده اقدام و گشت‌های ویژه توسط ادارات مربوطه و نیروی انتظامی برقرار و ضمن پایش تصویری این نقاط و استفاده و رصد دوربین‌های ورودی و خروجی شهر نائین و با عنایت به اینکه کیلومتر ۶ جاده نائین – انارک برای تخلیه نخاله‌های ساختمانی در نظر گرفته شده با متخلفان احتمالی که اقدام به تخلیه نخاله در محلی به جز مکان مشخص شده کنند، برخورد و اقدام قانونی انجام شود که در این راستا همکاری شهروندان و حساسیت آنها نسبت به فرهنگ سازی و معرفی متخلفان لازم و ضروری است.

از دیگر مواردی که در این جلسه به آن پرداخته شد، موضوع تعیین تکلیف دفن پسماند و زباله شهری و موضوع تفکیک زباله از مبدا بود که جز وظایف ذاتی شهرداری‌ها است که در این راستا مطالعات دقیق زیست محیطی و علمی انجام و عملیاتی می‌شود.

موضوع برنامه‌ریزی برای پیشگیری از بیماری‌های منتقله از پشه آئُدس از دیگر دستور کارهای جلسه بود که توسط کارشناسان شبکه بهداشت و درمان به صورت مبسوط به این موضوع پرداخته و تصمیماتی برای اجرا اتخاذ شد.

در بخشی از این جلسه با عنایت به تقارن نوروز ۱۴۰۳ با ایام ماه مبارک رمضان، طرح تشدید نظارت بر اماکن و مراکز سطح شهرستان نیز مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

در پایان این جلسه، ضمن تاکید بر انجام وظایف قانونی دستگاه‌ها و ادارات در خصوص انجام مأموریت‌های ذاتی و قانونی در رابطه با مواردی که با سلامت مردم در ارتباط است، مقرر شد برای مدیران و دستگاه‌هایی که در انجام وظایف قانونی کوتاهی کنند ترک فعل صادر و مراجع قانونی معرفی شوند.

کد خبر 720909

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.