آلودگی هوای امروز کشور / کرمان همچنان آلوده‌ترین شهر در دوشنبه ۲۵ دی

آلودگی هوا زمستان و تابستان نمی‌شناسد و در تمام سال چهره آسمان را کدر می‌کند، بنابراین آمار و میزان آلودگی‌ها برای شهروندان مهم است تا بدانند هر روز شهرها در آلودگی چه سطحی از آلودگی قرار دارند، لازم است بدانیم امروز هوای کرمان در کشور رکوردار آلودگی هوا است.

به گزارش خبرگزاری ایمنا، اگر نگاهی به روز گذشته و امروز _دوشنبه بیست‌وپنجم دی_ بیندازیم، می‌توانیم میزان و شدت آلودگی هوا که بر آسمان شهرهای مختلف گسترده شده است را به‌خوبی حس کنیم، از این‌رو خبرگزاری ایمنا به مقایسه شاخص کیفی هوا در شهرهای مختلف پرداخته است، بنابراین بر اساس سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط‌زیست، امروز کلان‌شهر کرمان با شاخص ۱۸۲ ناسالم (قرمز) ثبت شد، اما وضعیت این استان روز گذشته با شاخص ۱۲۱ ناسالم (نارنجی) بود.

بر این اساس، امروز دستگاه سنجش کیفیت هوا در هیچ‌کدام از شهرها در وضعیت خطرناک (قهوه‌ای) و بسیار ناسالم (بنفش) قرار ندارد.

به این ترتیب، وضعیت کیفیت هوا امروز در شهرهای اهواز با شاخص ۱۴۵، زنجان با شاخص ۱۱۸، سمنان با شاخص ۱۱۲، در موقعیت ناسالم برای گروه‌های حساس (نارنجی) قرار دارد، به طوری که روز گذشته شهرهای بجنورد، اهواز، سمنان و کرمان در موقعیت ناسالم برای گروه‌های حساس (نارنجی) ثبت شدند.

لازم است بدانیم که امروز دستگاه سنجش کیفیت هوا در کلانشهرهای تبریز با شاخص ۹۱، اصفهان با شاخص ۸۶، کرج با شاخص ۵۶، بوشهر با شاخص ۵۳، تهران با شاخص ۶۰، بیرجند با شاخص ۷۲، مشهد با شاخص ۶۸، زاهدان با شاخص ۹۹، شیراز با شاخص ۵۶، قزوین با شاخص ۸۱، قم با شاخص ۸۳، سنندج با شاخص ۶۱، کرمانشاه با شاخص ۶۵، یاسوج با شاخص ۵۸، خرم‌آباد با شاخص ۹۵، همدان با شاخص ۵۳ و یزد با شاخص ۶۷، در وضعیت سالم (زرد) قرار دارد.

در همین راستا، طی روز گذشته شهرهای اصفهان، کرج، تهران، شهرکرد، بیرجند، مشهد، زنجان، زاهدان، شیراز، قم، خرم‌آباد و اراک در وضعیت هوای سالم (زرد) قرار داشتند.

بر این اساس، امروز ایستگاه‌های سنجش کیفیت هوای شهرهای ارومیه با شاخص ۳۲، ایلام با شاخص ۴۳، بجنورد با شاخص ۳۴ و رشت با شاخص ۳۲، در وضعیت پاک (سبز) قرار دارد.

لازم است به یادآوری است که روز گذشته، بیست‌وپنجم دی سنجش کیفیت هوا در شهرهای تبریز، ارومیه، ایلام، بوشهر، قزوین، سنندج، کرمانشاه، رشت، یاسوج، همدان و یزد در وضعیت پاک (سبز) بودند.

به این ترتیب، شرایط امروز کیفی هوای در کلان‌شهرهای اردبیل، شهرکرد، اراک، گرگان، ساری و بندرعباس ثبت نشده است، اما روز گذشته شهرهای اردبیل، گرگان، ساری و بندرعباس بدون داده ثبت شد.

در نهایت، بر اساس داده‌های موجود سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط زیست و مقایسه شاخص کیفی هوا، امروز هیچ‌کدام از کلان‌شهرها در وضعیت خطرناک (قهوه‌ای) و بسیار ناسالم (بنفش) ثبت نشدند، اما یک شهر ناسالم (قرمز)، سه کلان‌شهر ناسالم (نارنجی)، تعداد ۱۷ شهر سالم (زرد)، چهار کلان‌شهر پاک (سبز) و شش شهر بدون داده ثبت شدند، در حالی که روز گذشته چهار شهر ناسالم (نارنجی)، تعداد ۱۲ کلان‌شهر سالم (زرد)، تعداد ۱۱ شهر پاک (سبز) و چهار شهر بدون داده درج شد.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک (سبز)، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم (زرد)، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس (نارنجی)، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم (قرمز)، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم (بنفش) و ۳۰۱ تا ۵۰۰ بسیار خطرناک (قهوه‌ای) است.

کد خبر 720225

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.