تنها ۲۰ درصد زباله‌های کرج بازیافت می‌شود

رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر کرج با تاکید بر لزوم جداسازی زباله در مبدا گفت: در برخی کشورهای پیشرفته در حوزه پسماند تا ۵۶ درصد زباله‌ها بازیافت می‌شود در حالی‌که در کلانشهر کرج حداکثر ۲۰ درصد از زباله‌ها بازیافت می‌شود.

به گزارش خبرگزاری ایمنا از البرز، جواد چپردار شامگاه_ یکشنبه بیست‌وچهارم دی _ در حاشیه صحن علنی شورای شهر کرج، در جمع اصحاب رسانه، در پاسخ به سوال خبرنگاران مبنی بر چالش‌هایی که در حوزه پسماند پیش آمده است، اظهار کرد: فعالیت درخصوص امور مربوط به حوزه تخصصی کمیسیون مشتمل بر موضوعات سلامت، بهداشت، محیط زیست، خدمات شهری، فضای سبز، ایمنی و مدیریت بحران است که به بررسی و شناخت کمبودها، نیازها و نارسایی‌های مدیریت شهری و پیشنهاد راهبردهای عملیاتی و کاربردی پرداخته می‌شود.

وی جمع‌آوری ناصحیح زباله را موجب ایجاد مشکلات زیست محیطی دانست و عنوان کرد: عمده اولویت و مطالبه شهروندان در حوزه پسماند است که مربوط به جمع‌آوری زباله و زیباسازی فضای شهر است که بررسی و رسیدگی به آن از اولویت شورای دوره ششم است.

رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر کرج تصریح کرد: در دوره گذشته شورای شهر و مدیریت شهری طرحی را برای ساماندهی و تفکیک زباله‌ها داشتند که بخشی از اجرای آن طرح جمع‌آوری مخازن سبدی زباله‌های خانگی بود که می‌بایست قبل از این اقدام فرهنگ سازی و زیرساخت‌های آن توسط مدیریت شهری فراهم و سپس سطل‌های زباله جمع‌آوری می‌شد تا موجب نارضایتی شهروندان را فراهم نمی‌کرد.

وی به حوزه پیمانکاران پسماند اشاره و اذعان کرد: در این حوزه سه وجه، برنامه‌ریزی و سیاست گذاری شورا، مدیریت شهری، شورای شهر، اقدامات اجرایی و عملی را انجام می‌دهند که پیمانکاران مدیریت شهری هستند.

عضو شورای اسلامی شهر کرج با تاکید بر اینکه موضوعی که مورد نارضایتی شهروندان شده وضعیت نامناسب رسیدگی به زباله شهری است، بیان کرد: سال گذشته ۳۸۰ میلیارد تومان هزینه تخصیص یافته پیمانکاری‌های پاک‌روبی مناطق تعلق گرفت که این میزان امسال به ۵۲۰ میلیارد تومان بابت پاک‌روبی مناطق جمع‌آوری زباله‌ها و نیروهای پاکبان تخصیص یافت.

چپردار یادآور شد: با افزایش این رقم تعهدی که به پیمانکاران و پاکبان‌ها داده بودیم بر اساس بهره‌مندی از سنوات طبقه بندی مشاغل و استفاده از خدمات ویژه همچون بیمه تکمیلی پاکبان‌ها و خانواده‌هایشان، افزایش ساعت اضافه کاری و شب کاری اعمال شد.

وی با بیان اینکه سرانه تولید زباله در کرج پایین‌تر از ۶۰۰ گرم است، خاطرنشان کرد: بر اساس آمار استاندارد روزانه یک هزار و ۵۰۰ تن زباله در استان البرز تولید می‌شود که ۸۰۰ تن آن توسط کرجی‌ها از خیابان‌ها و محله‌های مختلف این شهر و مناطق تابعه جمع‌آوری و به سایت‌های دفع زباله شهرداری در حلقه دره منتقل می‌شود.

چپردار گفت: سرانه متوسط استاندارد جهانی تولید ۳۰۰ گرم است که این میزان در کشورمان حدود ۶۰۰ گرم است.

وی به چالش جدی مدیریت پسماند اشاره و عنوان کرد: در برخی کشورها ۵۶ درصد زباله‌ها بازیافت می‌شوند در حالی‌که در کلانشهر کرج در بهترین شرایط ۲۰ درصد از زباله‌ها بازیافت می‌شود که نشان دهنده این است که در کرج از ظرفیت غنی بازیافت استفاده نمی‌شود.

چپردار ضمن انتقاد از عدم تفکیک زباله از مبدا تصریح کرد: اگرمی خواهیم پسماند را مدیریت کنیم باید به عنوان تولید کننده زباله به سمتی برویم که سرانه تولید زباله را کاهش دهیم و بازیافت زباله را با فرهنگ سازی در مدارس و از منازل آغاز کنیم.

وی در بودجه سال ۱۴۰۳ مقرر کردیم که در هر منطقه حداقل سه مرکز تفکیک زباله راه اندازی شود، تاکید کرد: کاهش تولید زباله و بازیافت حداکثری زباله‌ها و استفاده از کمپوست نیاز به فرهنگ سازی دارد.

رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر کرج اذعان کرد: زباله سوزی سالهاست که در دنیا منسوخ شده است چون هم آلاینده‌های مضر برای سلامتی شهروندان را ایجاد می‌کند و هم چرخه آلی محیط زیست، خاک و زمین را مختل می‌کند.

چپردار از راه اندازی خط کمپوست زباله با ظرفیت ۳۰۰ تن خبر داد و افزود: ۳۰۰ تن از زباله‌های ۸۰۰ تنی کرج پردازش می‌شود در این راستا در بودجه ۱۴۰۳ شهرداری مصوب شده که در نهایت سه خط تولید کمپوست هر کدام با طرفیت روزانه ۳۰۰ تن و در مجموع تا ۹۰۰ تن در کرج راه اندازی شود.

چپردار به نابسامانی مدیریت زباله‌های عفونی که در تکالیف شهرداری‌ها نیست و چالش سگ‌های بلا صاحب اشاره داشته و مدیران کل علوم پزشکی، محیط زیست و دامپزشکی را برای هم فکری، چاره اندیشی و انجام تکالیف مشترک با مدیریت شهری فراخواند.

کد خبر 720060

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.