سمنان ناسالم‌ترین هوای کشور را دارد / وضعیت ۲۵ شهر سالم و پاک

آلودگی هوا زمستان و تابستان نمی‌شناسد و در تمام سال چهره آسمان را کدر می‌کند، بنابراین آمار و میزان آلودگی‌ها برای شهروندان مهم است تا بدانند هر روز شهرها در آلودگی چه سطحی از آلودگی قرار دارند، لازم است بدانیم امروز سمنان ناسالم‌ترین هوای کشور را دارد و هوای ۲۵ شهر سالم و پاک است.

به گزارش خبرگزاری ایمنا، اگر نگاهی به روز گذشته و امروز _پنجشنبه بیست و یکم دی_ بیندازیم، می‌توانیم میزان و شدت آلودگی هوا که بر آسمان شهرهای مختلف گسترده شده است را به‌خوبی حس کنیم، از این‌رو خبرگزاری ایمنا به مقایسه شاخص کیفی هوا در شهرهای مختلف پرداخته است که بر اساس سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط‌زیست، امروز هیچ کدام از کلانشهرها در وضعیت ناسالم (قرمز) قرار ندارد، اما روز گذشته شهر اصفهان، اهواز و کرمان ناسالم (قرمز) قرار داشت.

همچنین دستگاه سنجش کیفیت هوا امروز در هیچ‌کدام از کلان‌شهرها در وضعیت خطرناک (قهوه‌ای) و بسیار ناسالم (بنفش) قرار ندارد.

به این ترتیب، امروز دستگاه سنجش کیفیت هوا در کلان‌شهرهای سمنان با شاخص ۱۳۲ و اهواز با شاخص ۱۲۸ در وضعیت هوای ناسالم (نارنجی) قرار دارد، در حالی که روز گذشته بیستم دی کلان‌شهرهای مشهد و سمنان در وضعیت ناسالم (نارنجی) ثبت شدند.

لازم است بدانیم که امروز دستگاه سنجش کیفیت هوا در کلانشهرهای تبریز با شاخص ۷۱، اصفهان با شاخص ۹۵، کرج با شاخص ۶۵، بوشهر با شاخص ۵۷، تهران با شاخص ۶۸، بیرجند با شاخص ۶۱، مشهد با شاخص ۹۰، زنجان با شاخص ۵۸، زاهدان با شاخص ۵۳، شیراز با شاخص ۸۲، قزوین با شاخص ۹۴، قم با شاخص ۶۱، کرمان با شاخص ۹۴، کرمانشاه با شاخص ۵۷، خرم‌آباد با شاخص ۶۸، اراک با شاخص ۸۳، همدان با شاخص ۵۱ و یزد با شاخص ۶۹ در وضعیت هوای سالم (زرد) قرار دارد.

بر این اساس طی روز گذشته ایستگاه‌های سنجش کیفیت هوای شهرهای تبریز، کرج، بوشهر، تهران، شهرکرد، بجنورد، زاهدان، شیراز، قزوین، قم، خرم‌آباد، اراک و یزد در وضعیت هوای سالم (زرد) قرار داشتند.

در همین راستا، امروز ایستگاه‌های کیفیت هوا در کلان‌شهرهای ارومیه با شاخص ۴۷، ایلام با شاخص ۳۸، شهرکرد با شاخص ۲۹، بجنورد با شاخص ۲۷، سنندج با شاخص ۳۷، یاسوج با شاخص ۳۳ و رشت با شاخص ۳۷، در وضعیت پاک (سبز) قرار دارد، در حالی که روز گذشته شهرهای ارومیه، ایلام، زنجان، سنندج، کرمانشاه، یاسوج، رشت و همدان، در وضعیت پاک (سبز) ثبت شدند.

به این ترتیب، شرایط امروز کیفی هوای در کلان‌شهرهای اردبیل، گرگان، ساری و بندرعباس ثبت نشده است، اما روز گذشته بیستم دی شهری اردبیل، بیرجند، گرگان، ساری و بندرعباس بدون داده درج شد.

در نهایت، بر اساس داده‌های موجود سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط زیست و مقایسه شاخص کیفی هوا، امروز هیچ‌کدام از کلان‌شهرها در وضعیت خطرناک (قهوه‌ای)، بسیار ناسالم (بنفش) و ناسالم (قرمز) ثبت نشدند، اما دو شهر ناسالم (نارنجی)، تعداد ۱۸ کلانشهر سالم (زرد)، هفت شهر پاک (سبز) و چهار کلانشهر بدون داده ثبت شده است، در حالی که روز گذشته سه شهر ناسالم (قرمز)، دو کلان‌شهر ناسالم (نارنجی)، تعداد ۱۳ شهر سالم (زرد)، هشت کلان‌شهر پاک (سبز) و پنج شهر بدون داده درج شد.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک (سبز)، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم (زرد)، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس (نارنجی)، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم (قرمز)، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم (بنفش) و ۳۰۱ تا ۵۰۰ بسیار خطرناک (قهوه‌ای) است.

کد خبر 719194

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.