شاخص آلودگی هوای اصفهان امروز چهارشنبه ۲۰ دی + آخرین وضعیت

کیفیت هوای اصفهان امروز (چهارشنبه) بر اساس آمار ایستگاه‌های سنجش کیفیت هوا در مناطق مختلف اعلام شد.

جمشید لقایی در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا با اشاره به وضعیت سنجش کیفیت هوای امروز _چهارشنبه بیستم دی_ در ایستگاه‌ها اظهار کرد: بر اساس اطلاعات دریافتی از ۱۲ ایستگاه سنجش آلودگی هوای متعلق به شهرداری اصفهان و سه ایستگاه سنجش اداره کل محیط‌زیست استان، اکنون شاخص کیفیت هوا با عدد ۱۶۹ در شرایط ناسالم (قرمز) بوده و آلاینده غالب ذرات معلق کوچک‌تر از ۲.۵ میکرون است.

وی با اشاره به اینکه بیشترین بار آلایندگی در ایستگاه پارک زمزم با شاخص ۱۸۳ ناسالم (قرمز) ثبت شده است، افزود: امروز ایستگاه‌های زینبیه با شاخص ۱۷۵، ولدان و رهنان با شاخص ۱۷۴، انقلاب و کردآباد با شاخص ۱۶۹، فرشادی با شاخص ۱۶۷، خیابان ۲۵ آبان با شاخص ۱۶۶، میرزاطاهر و فیض با شاخص ۱۶۲، سپاهان‌شهر و کاوه با شاخص ۱۶۰ و دانشگاه صنعتی با شاخص ۱۵۶، در وضعیت ناسالم برای عموم (قرمز) قرار دارد.

مسئول امور کنترل کیفیت هوا در معاونت حمل‌ونقل شهرداری اصفهان با اشاره به عوارض بهداشتی و اقدامات احتیاطی آلاینده ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون در شرایط ناسالم خاطرنشان کرد: احتمال تشدید بیمارهای قلبی یا ریوی سالمندان از عوارض بهداشتی این آلاینده‌ها است، از این‌رو افراد حساس در صورت امکان فعالیت‌های طولانی یا سنگین خارج از منزل را کاهش دهند.

همچنین بر اساس سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط زیست منطقه اصفهان با قرار گرفتن روی عدد ۱۶۹ در وضعیت هوای ناسالم (قرمز) قرار دارد، ایستگاه‌های احمدآباد با شاخص ۱۹۲، خرازی با شاخص ۱۸۴ و پروین با شاخص ۱۵۷ ناسالم (قرمز) قرار دارد.

در حال حاضر تنها ایستگاه‌های فعال در زمینه نشانگر شاخص کیفی هوا در استان اصفهان، خمینی‌شهر، شاهین‌شهر، زرین‌شهر، قهجاورستان، مبارکه و سجزی است که خمینی‌شهر با شاخص ۱۶۹ و قهجاورستان با شاخص ۱۶۲ ناسالم (قرمز)، زرین‌شهر با شاخص ۱۴۹ و مبارکه با شاخص ۱۲۰ ناسالم (نارنجی)، شاهین‌شهر با شاخص ۹۴ سالم (زرد) و سجزی با شاخص ۴۶ پاک (سبز) است. ایستگاه‌های رودکی، استانداری اصفهان، خواجو، باغ‌غدیر و شهرهای کاشان، نجف‌آباد و دولت‌آباد فعال نیست.

بر اساس گزارش اداره کل هواشناسی استان اصفهان و پیش‌آگاهی هوا، براساس آخرین خروجی مدل‌های هواشناسی نشان می‌دهد در استان جوی نسبتاً پایدار حاکم است، بر این اساس افزایش ابر، گاهی وزش باد و در شهر اصفهان و مناطق صنعتی شرایط افزایش غلظت آلاینده‌ها و کاهش کیفیت هوا پیش‌بینی می‌شود، از بعدازظهر امروز تا روز شنبه با عبور سامانه ضعیف، ناپایداری‌هایی به صورت بارش پراکنده باران و برف در نقاط مستعد غربی و طوفان‌های لحظه‌ای در غرب، جنوب و شرق و وزش تندباد در اکثر نواحی مورد انتظار است.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک (سبز)، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم (زرد)، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس (نارنجی)، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم (قرمز)، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم (بنفش) و ۳۰۱ تا ۵۰۰ بسیار خطرناک (قهوه‌ای) است.

این شاخص به طور معمول برای پنج آلاینده هوا شامل منواکسید کربن (CO) ، اُزن (O۳)، دی اکسید نیتروژن (NO۲)، دی اکسید گوگرد (SO۲) و ذرات معلق زیر ۲.۵ میکرون (PM۲.۵) اندازه‌گیری و به‌طور روزانه در ایستگاه‌های پایش هوا، ثبت می‌شود.

شاخص کیفی هوا (Air Quality Index) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا همچون منواکسید کربن، دی‌اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن‌دار، ازن و ذرات معلق (ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف دارد، به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

کد خبر 718895

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.