شاخص آلودگی هوای اصفهان امروز دوشنبه ۱۹ دی + آخرین وضعیت

کیفیت هوای اصفهان امروز (سه‌شنبه) بر اساس آمار ایستگاه‌های سنجش کیفیت هوا در مناطق مختلف اعلام شد.

جمشید لقایی در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا با اشاره به وضعیت سنجش کیفیت هوای امروز _سه‌شنبه نوزدهم دی_ در ایستگاه‌ها اظهار کرد: بر اساس اطلاعات دریافتی از ۱۲ ایستگاه سنجش آلودگی هوای متعلق به شهرداری اصفهان و سه ایستگاه سنجش اداره کل محیط‌زیست استان، اکنون شاخص کیفیت هوا با عدد ۱۶۲ در شرایط ناسالم (قرمز) بوده و آلاینده غالب ذرات معلق کوچک‌تر از ۲.۵ میکرون است.

وی با اشاره به اینکه بیشترین بار آلایندگی در ایستگاه پارک زمزم با شاخص ۱۸۶ ناسالم (قرمز) ثبت شده است، افزود: امروز ایستگاه‌های ولدان با شاخص ۱۷۱، رهنان با شاخص ۱۶۵، انقلاب با شاخص ۱۶۲، کردآباد و دانشگاه صنعتی با شاخص ۱۶۱، زینبیه و میرزاطاهر با شاخص ۱۶۰، سپاهان‌شهر با شاخص ۱۵۷، کاوه با شاخص ۱۵۵، خیابان ۲۵ آبان و فرشادی با شاخص ۱۵۳، در وضعیت ناسالم برای عموم (قرمز) قرار دارد.

مسئول امور کنترل کیفیت هوا در معاونت حمل‌ونقل شهرداری اصفهان با اشاره به عوارض بهداشتی و اقدامات احتیاطی آلاینده ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون در شرایط ناسالم خاطرنشان کرد: احتمال تشدید بیمارهای قلبی یا ریوی سالمندان از عوارض بهداشتی این آلاینده‌ها است، از این‌رو افراد حساس در صورت امکان فعالیت‌های طولانی یا سنگین خارج از منزل را کاهش دهند.

همچنین بر اساس سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط زیست منطقه اصفهان با قرار گرفتن روی عدد ۱۶۲ در وضعیت هوای ناسالم (قرمز) قرار دارد، ایستگاه‌های خرازی با شاخص ۱۸۵ و احمدآباد با شاخص ۱۷۲ ناسالم (قرمز)، پروین با شاخص ۱۵۰ ناسالم (نارنجی) قرار دارد.

در حال حاضر تنها ایستگاه‌های فعال در زمینه نشانگر شاخص کیفی هوا در استان اصفهان، زرین‌شهر، قهجاورستان، مبارکه و سجزی است که زرین‌شهر با شاخص ۱۸۱، قهجاورستان با شاخص ۱۵۳ ناسالم (قرمز)، مبارکه با شاخص ۱۱۵ ناسالم (نارنجی) و سجزی با شاخص ۶۶ سالم (زرد) است. ایستگاه‌های رودکی، استانداری اصفهان، خواجو، باغ‌غدیر و شهرهای کاشان، شاهین‌شهر، خمینی‌شهر، نجف‌آباد و دولت‌آباد فعال نیست.

بر اساس گزارش اداره کل هواشناسی استان اصفهان و پیش‌آگاهی هوا، براساس تحلیل آخرین نقشه‌های پیش‌یابی هواشناسی، طی روزهای آینده در استان، افزایش ابر، گاهی وزش باد و در شهر اصفهان و مناطق صنعتی شرایط افزایش غلظت آلاینده‌ها و کاهش کیفیت هوا پیش‌بینی می‌شود، از اواخر وقت چهارشنبه تا روز جمعه هفته جاری با عبور موجی از فراز استان، ناپایداری‌هایی به صورت بارش پراکنده باران و برف در قسمت‌هایی از نواحی غربی و افزایش سرعت وزش باد و در مناطق مستعد وزش باد شدید و طوفان‌های لحظه‌ای مورد انتظار است، امروز آسمان اصفهان صاف و از بعدازظهر افزایش ابر و غبار محلی خواهد بود و دمای هوا در بیشتر مناطق استان دو تا سه درجه افزایش خواهد داشت.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک (سبز)، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم (زرد)، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس (نارنجی)، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم (قرمز)، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم (بنفش) و ۳۰۱ تا ۵۰۰ بسیار خطرناک (قهوه‌ای) است.

این شاخص به طور معمول برای پنج آلاینده هوا شامل منواکسید کربن (CO) ، اُزن (O۳)، دی اکسید نیتروژن (NO۲)، دی اکسید گوگرد (SO۲) و ذرات معلق زیر ۲.۵ میکرون (PM۲.۵) اندازه‌گیری و به‌طور روزانه در ایستگاه‌های پایش هوا، ثبت می‌شود.

شاخص کیفی هوا (Air Quality Index) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا همچون منواکسید کربن، دی‌اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن‌دار، ازن و ذرات معلق (ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف دارد، به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

کد خبر 718588

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.