شاخص آلودگی هوای اصفهان امروز دوشنبه ۱۸ دی + آخرین وضعیت

کیفیت هوای اصفهان امروز (دوشنبه) بر اساس آمار ایستگاه‌های سنجش کیفیت هوا در مناطق مختلف اعلام شد.

جمشید لقایی در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا با اشاره به وضعیت سنجش کیفیت هوای امروز _دوشنبه هجدهم دی_ در ایستگاه‌ها اظهار کرد: بر اساس اطلاعات دریافتی از ۱۳ ایستگاه سنجش آلودگی هوای متعلق به شهرداری اصفهان و دو ایستگاه سنجش اداره کل محیط‌زیست استان، اکنون شاخص کیفیت هوا با عدد ۱۲۷ در شرایط ناسالم (نارنجی) بوده و آلاینده غالب ذرات معلق کوچک‌تر از ۲.۵ میکرون است.

وی با اشاره به اینکه بیشترین بار آلایندگی در ایستگاه کردآباد با شاخص ۱۵۹ ناسالم (قرمز) ثبت شده است، افزود: امروز ایستگاه زینبیه با شاخص ۱۵۵ در وضعیت ناسالم برای عموم (قرمز) قرار دارد.

مسئول امور کنترل کیفیت هوا در معاونت حمل‌ونقل شهرداری اصفهان ادامه داد: سنجش کیفیت هوا در ایستگاه‌های انقلاب با شاخص ۱۴۹، دانشگاه صنعتی با شاخص ۱۳۹، پارک زمزم با شاخص ۱۳۰، ولدان با شاخص ۱۲۶، رهنان و میرزاطاهر با شاخص ۱۲۳، فیض با شاخص ۱۲۱، کاوه با شاخص ۱۱۵، سپاهان‌شهر با شاخص ۱۱۳، خیابان ۲۵ آبان با شاخص ۱۰۵، در وضعیت هوای ناسالم (نارنجی) است. ایستگاه فرشادی با شاخص ۹۱ سالم (زرد) قرار دارد.

وی با اشاره به عوارض بهداشتی و اقدامات احتیاطی آلاینده ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون در شرایط ناسالم خاطرنشان کرد: احتمال تشدید بیمارهای قلبی یا ریوی سالمندان از عوارض بهداشتی این آلاینده‌ها است، از این‌رو افراد حساس در صورت امکان فعالیت‌های طولانی یا سنگین خارج از منزل را کاهش دهند.

همچنین بر اساس سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط زیست منطقه اصفهان با قرار گرفتن روی عدد ۱۲۷ در وضعیت هوای ناسالم (نارنجی) قرار دارد، ایستگاه‌های احمدآباد با شاخص ۱۵۹ ناسالم (قرمز) و خرازی با شاخص ۱۵۰ ناسالم (نارنجی) قرار دارد.

در حال حاضر تنها ایستگاه‌های فعال در زمینه نشانگر شاخص کیفی هوا در استان اصفهان، زرین‌شهر، قهجاورستان، مبارکه و سجزی است که زرین‌شهر با شاخص ۱۵۵ ناسالم (قرمز)، قهجاورستان با شاخص ۱۳۸ ناسالم (نارنجی)، مبارکه با شاخص ۷۲ و سجزی با شاخص ۶۰ سالم (زرد) است. ایستگاه‌های رودکی، استانداری اصفهان، خواجو، باغ‌غدیر و شهرهای کاشان، شاهین‌شهر، خمینی‌شهر، نجف‌آباد و دولت‌آباد فعال نیست.

بر اساس گزارش اداره کل هواشناسی استان اصفهان و پیش‌آگاهی هوا، بررسی نقشه‌های هواشناسی بیانگر جوی پایدار تا روز چهارشنبه بر روی استان است، بر این اساس آسمان به صورت صاف تا کمی ابری، گاهی وزش باد پیش‌بینی می‌شود، در شهر اصفهان و مناطق صنعتی از امروز در برخی ساعات شرایط افزایش غلظت آلاینده‌ها تا حد ناسالم برای گروه‌های حساس وجود خواهد داشت، دما در نواحی مرکزی و شمالی یک تا دو درجه کاهش و در سایر نقاط یک تا دو درجه افزایش دارد.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک (سبز)، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم (زرد)، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس (نارنجی)، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم (قرمز)، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم (بنفش) و ۳۰۱ تا ۵۰۰ بسیار خطرناک (قهوه‌ای) است.

این شاخص به طور معمول برای پنج آلاینده هوا شامل منوکسید کربن (CO) ، اُزن (O۳)، دی اکسید نیتروژن (NO۲)، دی اکسید گوگرد (SO۲) و ذرات معلق زیر ۲.۵ میکرون (PM۲.۵) اندازه‌گیری و به‌طور روزانه در ایستگاه‌های پایش هوا، ثبت می‌شود.

شاخص کیفی هوا (Air Quality Index) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا همچون منواکسید کربن، دی‌اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن‌دار، ازن و ذرات معلق (ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف دارد، به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

کد خبر 718252

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.