پروژه‌های محرومیت‌زدایی قربانی پروژه‌های بزرگ‌مقیاس نشوند

رئیس کمیسیون فرهنگی، گردشگری و سومین حرم اهل بیت(ع) شورای اسلامی شهر شیراز گفت: اجرای پروژه‌های محرومیت‌زدایی نباید به پای پروژه‌های بزرگ قربانی شوند و اولویت اول پروژه‌های محرومیت‌زدایی باشد.

به گزارش خبرگزاری ایمنا از فارس، محمدرضا هاجری امروز _یکشنبه هفدهم دی_ در یکصدوچهل‌ودومین جلسه علنی ششمین دوره شورای اسلامی شهر شیراز در نطق پیش از دستور اظهار کرد: دردآور است در سومین حرم اهل بیت (ع) شهرک‌های نوسازی وجود داشته باشد با هزاران سکنه و ساخت و سازهای با مجوز، اما فضایی برای فرایض عبادی و فرهنگی نداشته باشند.

وی با اشاره به اینکه طراحی لائیک شهرسازی در اینگونه نواقص، چهره لامذهبی بعضی طرح‌های معماری و شهرسازی خود را نشان می‌دهد، افزود: آقایان شورای فرهنگ عمومی، مسکن و شهرسازی، اوقاف، سازمان تبلیغات، مرکز رسیدگی به امور مساجد و ده‌ها مدعی دیگر شهر این پرسش را پاسخ دهند که چرا با ترک فعل پی در پی هیچ گام عملی برنمی دارند.

رئیس کمیسیون فرهنگی، گردشگری و سومین حرم اهل بیت (ع) شورای اسلامی شهر شیراز با طرح این پرسش که آیا می‌دانید برف‌فروشان، شهرک کوثر، شهرک صدا و سیما، شهرک امام حسین (ع)، شهرک قصر قمشه جنوبی و ده‌ها شهرک دیگر در سومین حرم، فضای مناسب فرهنگی-مذهبی ندارند، ادامه داد: در این خصوص شورا و شهرداری باید دردمندانه برای رفع مشکل آن‌ها ورود داشته و یک قدم برداشته شود.

هاجری ادامه داد: شهر از کمبود پارکینگ و سرویس بهداشتی عمومی به‌خصوص در گذرهای پرتردد رنج می‌برد و نباید این نیازهای شهر را دست کم گرفت؛ چرا که این موضوع گاهی با سلامت جسمی و روحی و روانی شهروندان ارتباط نزدیک دارد.

وی با بیان اینکه صنعت گردشگری می‌تواند تولیدکننده ثروت باشد، خاطر نشان کرد: در صورتی که بستر مناسب برای حضور مسافرین مهیا شود که در حال حاضر نمره قبولی دریافت نمی‌کند، جذب بودجه‌های ملی برای رفع این مشکلات ضروری خواهد بود.

رئیس کمیسیون فرهنگی، گردشگری و سومین حرم اهل بیت (ع) شورای اسلامی شهر شیراز تصریح کرد: لازم است از طریق مجمع نمایندگان فارس این موضوع پیگیری تا ردیف‌هایی از بودجه در اختیار وزارت میراث فرهنگی و گردشگری و زیارت قرار دهند تا در راستای رفع کمبود موارد یادشده به صورت عملی و کاربردی گام بردارند.

هاجری ادامه داد: اگر همت و همدلی باشد و همکاری مشترک ایجاد شود، خواستار ترویج و گسترش فضای معرفتی و معنوی جوانان در محلات هستیم و در این خصوص می‌توان با طرح ۱۰۰ مسجد، ۱۰۰ اعتکاف، در شیراز، بسترسازی کرد.

وی افزود: شورا و شهرداری با کمک قرارگاه احمد بن موسی (ع) سازمان تبلیغات اسلامی، مرکز رسیدگی به امور مساجد و هیئت‌های مذهبی می‌توانند فضای محلات و مساجد را به سمت ارتقا و تعالی معنوی به‌ویژه برای جوانان ببرند.

رئیس کمیسیون فرهنگی، گردشگری و سومین حرم اهل بیت (ع) شورای اسلامی شهر شیراز با اشاره به اینکه خدمات عمومی به تمام شهروندان باید به صورت ویژه و تمام قد در راستای محرومیت‌زدایی گام برداریم، تاکید کرد: در سال جاری ۴۰ محله و در سال بعد ۶۲ محله هدف مشخص شده است تا از طریق قرارگاه محرومیت‌زدایی شیراز با کار عملی، میدانی و جهادی، مردم را خرسند کرد.

هاجری اظهار کرد: نباید به نام محرومیت‌زدایی، فقرا را تحقیر کنیم، با عکس و فیلم چهره محلات محروم را تحریف و تخریب نکنیم تا میل به زندگی در محلات محروم کم رنگ نشود.

وی افزود: اجرای پروژه‌های محرومیت‌زدایی پای پروژه‌های بزرگ قربانی نشوند و اولویت اول پروژه‌های محرومیت‌زدایی باشد و اتوبوس و مینی‌بوس‌های نو به شمال شهر و اتوبوس‌های فرسوده به جنوب و محلات مستضعف‌نشین اختصاص نیابد.

رئیس کمیسیون فرهنگی، گردشگری و سومین حرم اهل بیت (ع) شورای اسلامی شهر شیراز اضافه کرد: نباید مهاجرین در محلات را چماق کنیم و بر سر اهالی بکوبیم و اعتیاد را بهانه تحقیر این محلات قرار دهیم، اگر می‌خواهیم به محرومان و مستضعفان خدمت کنیم، باید همراه با حفظ عزت و بزرگواری آن‌ها باشد و با تحریف و تخریب افراطی محل زندگی آن‌ها نباشد.

کد خبر 718151

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.