سقف وافل تولید و اجرای تخصصی آن توسط مجموعه گرین وافل

سقف وافل به‌روزآوری روش‌های متداول در حال اجرا با قالب هایی به نام گرین وافل است.

سیستم سقف وافل(گرین وافل) پس از چندین سال تحقیق و بررسی نیاز های صنعت ساختمان کشور و بررسی سقف‌های متعارف سنتی و با در نظر گرفتن مفاد آیین نامه‌های ساختمان پا به عرصه ساخت و ساز کشور گذاشته است. در واقع سقف وافل بروزآوری روشهای متداول در حال اجرا با قالب هایی به نام گرین وافل می‌باشد، که بدون برهم زدن ابزار و روشهای موجود و تحمیل هزینه های سنگین با اصلاح الگوی مصرف مصالح و روش اجرا از دفن مصالح گران مانند تیرآهن، میلگرد، بتن، سفال، پلی استایرن(فوم) و پرت مصالح و منابع ملی جلوگیری می‌کند.

امروزه بر خلاف گذشته نه چندان دور، تنوع سیستم‌های سازه‌ایی و سقف ها زیاد شده است و جهت انتخاب بهترین گزینه‌ی سقف باید پارامترهای مختلفی از جمله کیفیت، سرعت، نوع اسکلت، قیمت و ... را مورد بررسی قرارداد و بهترین گزینه را برای اجرای سقف سازه‌ایی انتخاب کرد.

سیستم سقف حدود75درصد ساخت و سازهای کشور، دال یک طرفه از نوع تیرچه بلوک یا تیرچه پلاستوفوم می‌باشد. این روش منسوخ شده در جهان متاسفانه علیرغم ضعف های فراوان همچنان در ایران رواج دارد.

سقف گرین وافل جایگزین مناسبی برای روشهای معمول ساخت و ساز در ایران

از خصوصیات مهم سقف وافل می توان به موارد ذیل اشاره کرد: صنعتی سازی اجرای سقفهای بتنی، کاهش وزن و هزینه، حفظ محیط زیست، افزایش ایمنی و مقاومت در برابر زلزله و آتش سوزی ، کاهش مصرف سوخت و مواد اولیه ، افزایش عمر سازه ها، کنترل کیفیت اجرا، افزایش سرعت، حذف مرحله ساخت، تولید و حمل هر نوع تیرچه و بلوک.

مشخصات کلی قالب گرین وافل و روش اجرا:

قالب سقف وافل به عنوان یک قالب غیرماندگار سقف محسوب می شود. یعنی پس از بتن ریزی سقف، از بتن جدا شده و امکان استفاده مجدد از قالب در سقف های بعدی یا پروژه های بعدی را دارا می باشد و پس از اتمام عمر مفید آن قابل بازیافت است. با این خصوصیت، تمامی بلوک های سقفی را می توان از ساختمان حذف کرد و این علاوه بر حفظ منابع ملی به استحکام، سبک سازی، کاهش هزینه و ایمنی بیشتر ساختمان در زمان وقوع زلزله و آتش سوزی کمک خواهد کرد. با توجه به شکل قالب تمامی تیرچه های پیش ساخته به همراه مشکلات نصب آنها در سقف حذف خواهد شد و به دلیل اجرای تیرچه درجا از نظر فنی بسیار بهتر و راحت تر اجرا می شود. همچنین به دلیل استحکام قالب هنگام اجرای سقف وافل، نیروهای اجرایی به راحتی می توانند بر روی قالب تردد داشته باشند بدون آنکه نگران شکستن قالب یا در رفتن آن از محل باشند و این به امنیت جان کارگران کمک زیادی خواهد کرد.

از خصوصیات دیگر سقف وافل اجرای آسان آن توسط نیروهای اجرایی می باشد. با توجه به عمده ی ساخت و ساز کشور جهت زیر سازی سقف وافل می توان از وسایل معمول اجرای سقف مثل چهار تراش، قوطی فلزی، لوله داربست و جک های معمول سقف استفاده کرد. اجرا این سقف بسیار مشابه سقف تیرچه بلوک بوده و نیاز به نیروهای تخصصی با آموزش های ویژه ندارد.

سقف وافل

جزییات سقف "گرین وافل"

جنس قالب وافل :

قالب سقف وافل از جنس پلاستیک کامپوزیت تهیه شده که بسیار سبک است و سطح صیقلی آن باعث میگردد نمای بتن به

صورت اکسپوز(نمایان) مورد استفاده قرارگیرد .

روشهای زیرسازی سقف وافل :

زیر سازی این نوع سقف تقریبا شبیه سقف های تیرچه بلوک بوده و می توان با لوازم معمول موجود در کارگاههای ساختمانی از قبیل: چوب و چهار تراش، قوطی فلزی، لوله داربست و لوازم مشابه دیگر استفاده کرد.

اجرای درجای تیرچه در سقف وافل یکطرفه :

به دلیل طراحی خاص قالب، تیرچه به صورت درجا اجرا می گردد. با این روش تمامی مشکلات ساخت تیرچه و حمل آن نیز حذف می‌شود. با توجه به عدم محدودیت در طراحی تیرچه، با این روش می توان تیرچه های دوبل را حذف کرد که این امر سبب می‌شود به دلیل کاهش وزن بتن، وزن سقف تا 70کیلوگرم بر متر مربع کاهش یابد.

درصورت نیاز به افزایش جان تیرچه به هر مقدار(مثلا 12سانتی متر) در سقف "گرین وافل" می‌توان اعمال کرد که این امر به سبک سازی سازه کمک زیادی خواهد کرد.

از محاسن دیگر اجرای تیرچه درجا، عدم نیاز به جابجایی خاموت در تیرهای اصلی هنگام بستن آرماتور تیرچه است. در اجرای تیرچه درجا پیوستگی بتن و صلبیت سقف به خوبی رعایت می‌گردد که این امر موجب کاهش لرزش سقف در زمان بهره برداری می‌گردد. همچنین می توان نظارت و کنترل دقیق بر سایز آرماتور و آرایش آن تا زمان قبل از بتن ریزی انجام گیرد.

چیدمان قالب سقف وافل:

سقف"گرین وافل" در انواع اسکلت های بتنی و فلزی قابل استفاده است، همچنین می توان با تغییر نحوه مونتاژ قالب، سقف را به صورت دال یک یا دوطرفه اجرا کرد. نکته ایی که لازم است عنوان شود این است که قالب ها با توجه به دهانه های مختلف یک بار به وسیله پیچ و مهره تا سایز مورد نظر مونتاژ می گردد و در انتهای قالب، قطعه ایی به صورت درپوش بسته می شود، و در زمان جدا سازی قالب یا حمل آن دیگر نیاز به باز کردن پیچ و مهره ها نمی باشد و در ادامه کار قالب به صورت یک پارچه در طول های مختلف قابل حمل است.

در این روش جان تیرچه ها و تای بیم(شناژ مخفی) ها به صورت دقیق اجرا می گردد و دیگر نگرانی از کنترل جان در این سقف وجود ندارد. همچنین به دلیل استحکام قالب، عبور و مرور بر روی آن به آسانی انجام میگیرد. این قالب جهت جداسازی نیاز به چرب کردن ندارد و به دلیل جنس آن می توان تا زمان باز کردن قالب از عمل آوری بتن اطمینان حاصل کرد.

امکان عبور تاسیسات از داخل سقف وافل:

با توجه به شکل سقف(دال موجَوَّف) می‌توان از فضای موجود در زیر سقف با رعایت مباحث آیین نامه ایی محل هایی برای عبور تاسیسات در نظر گرفت. عبور تاسیسات از داخل یا زیر سقف باعث سبک شدن وزن کف سازی و در نتیجه بار مرده خواهد شد، همچنین می توان به افزایش ارتفاع مفید سقف و نیز تعمیرات راحت تاسیسات در زمان بهره برداری اشاره کرد.
نمای زیر سقف وافل :

نمای زیر سقف کاملا اکسپوز می‌باشد و می توان از این نما در سقف پارکینگ ها و مشاعات، بدون نیاز به نازک کاری بهره برداری کرد. همچنین با توجه به خطرات استفاده از بلوک های پلی استایرن به خصوص در سقف پارکینگ‌ها، مدارس و اماکن عمومی و ... سقف "گرین وافل" هم از نظر کیفیت اجرا و هم از نظر هزینه کمتر، یکی از بهترین جایگزین ها خواهد بود.

سقف وافل

کد خبر 718007

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.