به‌دنبال شگفتی‌سازان جدید نگردید!

در فاصله شش روز تا آغاز جام ملت‌های ۲۰۲۳ آسیا، نگاهی به گروه‌های چهارم، پنجم و ششم این رقابت‌ها داشته و تیم‌های هر گروه را مورد بررسی قرار داده‌ایم.

به گزارش خبرگزاری ایمنا، جام ملت‌های فوتبال ۲۰۲۳ آسیا تا کمتر از دو هفته دیگر به‌صورت رسمی در کشور قطر آغاز می‌شود و تیم‌های ملی ایران، کره‌جنوبی، ژاپن، استرالیا و قطر در کنار سایر رقبا برای فتح این تورنمنت معتبر در قاره کهن تلاش خواهند کرد. مسابقات جام ملت‌های آسیا از روز پنج‌شنبه بیست‌ویکم دی رسماً در کشور قطر آغاز می‌شود.

گروه D (اندونزی، عراق، ژاپن، ویتنام)

تیم ملی فوتبال ژاپن

ژاپنی‌ها پس از عملکرد خوب در جام جهانی ۲۰۲۲ و نایب‌قهرمانی در دوره قبل جام ملت‌های آسیا، با انگیزه قهرمانی به قطر سفر می‌کنند و بازیکنانی که قرار است تحت هدایت هاجیمه موریاسو به میدان بروند را در ادامه مورد بررسی قرار دهیم. از غایبان مهم لیست سامورایی‌های آبی، می‌توان به دایچی کامادا (لاتزیو) و کیوگو فوروهاشی (سلتیک) اشاره کرد.

ژاپنی‌ها از همه ترسناک‌ترند!

خط خوردن ۱۳ بازیکن از فهرست نهایی نسبت به جام‌جهانی نشان می‌دهد که ژاپن خون جدیدی را به رگ‌های خود تزریق کرده و شاید حتی بتوان مدعی شد که با تیم جدیدی وارد جام ملت‌ها خواهد شد. این لیست فقط چهار بازیکن از جی‌لیگ ژاپن را در خود دارد. نکته مهم اینکه جی‌لیگ ژاپن بهترین لیگ فوتبال در آسیاست، اما هاجیمه موریاسو ترجیح داده تنها دایا مائکاوا، تایشی براندون نوزاوا، سیا مایکوما و مائو هوسویا را در لیست خود قرار دهد که روی‌هم هفت بازی ملی در کارنامه دارند.

به‌دنبال شگفتی‌سازان جدید نگردید!

۲۲ جایگاه ژاپن را نفرات لژیونر به خود اختصاص دادند که احتمالاً ۱۰ بازیکن ترکیب اصلی با آن‌ها تشکیل خواهد شد. در این بین تومیاسو، اندو و میتوما از لیگ‌برتر جزیره انگلیس و تیم‌های شاخص آرسنال، لیورپول و برایتون حضور دارند. چهار بازیکن از بوندسلیگا و یک ستاره تهاجمی نیز از اسپانیا پای به اردو خواهند گذاشت.

تیم ملی فوتبال ژاپن با میانگین سنی ۱/‏‬۲۵ سال جوان‌ترین میانگین سنی را در اختیار دارد. در لیست ۲۴ نفره تیم ملی ژاپن دو بازیکن بالای ۳۰ سال حضور دارند و هشت بازیکن این تیم هم زیر ۲۳ سال هستند. لیست تیم ملی ژاپن به‌شرح زیر است:

دروازه‌بانان

دایا مائکاوا (ویسل‌کوبه ژاپن)، تایشی براندون نوزاوا (توکیو ژاپن)، زیون سوزوکی (سن‌ترویدون بلژیک)

مدافعان

یوکیناری سوگاوارا (آلکمار هلند)، شوگو تانیگوچی (الریان قطر)، کو ایتاکورا (مونشن‌گلادباخ آلمان)، کوکی ماچیدا (یونیون بلژیک)، سیا مایکوما (سرزو اوساکا ژاپن)، یوتا ناکایاما (هادرسفیلد انگلیس)، هیروکی ایتو (اشتوتگارت آلمان)، تاکهیرو تومیاسو (آرسنال انگلیس)، سیوشی واتانابه (خنت بلژیک)

هافبک‌ها

هیدماسا موریتا (اسپورتینگ پرتغال)، واتارو اندو (لیورپول انگلیس)، کائورو میتوما (برایتون انگلیس)، تاکومی مینامینو (موناکو فرانسه)، کیتو ناکامورا (رمس فرانسه)، جونیا ایتو (رمس فرانسه)، رئو هاتاته (سلتیک اسکاتلند)، تاکفوسو کوبو (سوسیه‌داد اسپانیا)، کایشو سانو (کاشیما آنتلرز ژاپن)

مهاجمان

آیاسه اوئدا (فاینورد هلند)، ریتسو دوآن (فرایبورگ آلمان)، مائو هوسویا (کاشیوا ریسول ژاپن)، تاکوما آسانو (بوخوم آلمان)، دایزن مائدا (سلتیک اسکاتلند)

واتارو اندو، هافبک دفاعی لیورپول با ۵۵ بازی به عنوان لژیونر انتخاب شده و این نقش مهم را برعهده خواهد داشت. پس از او تاکومی مینامینو با ۵۲ بازی باتجربه‌ترین بازیکن تیم ملی ژاپن است. ژاپن ۱۰ بازیکن ۲۵ سال یا کمتر دارد که شاید یک رکورد در سطح فوتبال آسیا محسوب شود. سامورایی‌ها در مرحله گروهی با تیم‌های اندونزی، عراق و ویتنام همگروه هستند و در صورت صدرنشینی این تیم و ایران، آن‌ها تا فینال با همدیگر رودررو نخواهند شد.

تیم ملی فوتبال عراق

تیم ملی فوتبال عراق بیشترین شانس را در گروه چهارم برای صعود به مرحله حذفی به‌عنوان تیم دوم دارد. آن‌ها از ستاره‌های خوبی نظیر صفا هادی، فهد طالب، علی عدنان، علی جاسم، بشار رسن، طارق همام، مصطفی محمد، منتظر محمد و علی قاسم بهره می‌برد که اکثرشان هم در لیگ برتر ایران توپ می‌زنند. البته که در کمال تعجب صفا هادی و طارق همام در لیست نهایی عراق برای جام ملت‌های آسیا نیستند.

به‌دنبال شگفتی‌سازان جدید نگردید!

امجد عطوان ستاره تیم ملی فوتبال عراق در هفته دوازدهم لیگ ستارگان عراق از ناحیه پای راست آسیب دید تا از لیست تیم ملی عراق خط خورده و در جام ملت‌های آسیا ۲۰۲۳ حضور نداشته باشد. به نظر می‌رسد کادرفنی تیم ملی عراق به سرپرستی خسوس کاساس اسپانیایی، اکام هاشم هافبک اربیل را به جای عطوان برای حضور در جام ملت‌های آسیا فراخواهد خواند.

اردوی تیم ملی فوتبال عراق در دبی امارات تا دوازدهم ژانویه ادامه دارد و کاروان این تیم سه روز قبل از اولین بازی خود در جام ملت‌های آسیا برابر اندونزی راهی دوحه می‌شود.

تیم ملی فوتبال اندونزی

ارزش تیم ملی فوتبال اندونزی هشت میلیون و هفت هزار دلار است و هم‌اکنون در جایگاه ۱۴۷ فیفا قرار گرفته است. میانگین‌سنی اندونزی ۲۴.۳ است و جزو جوان‌ترین تیم‌های حاضر در جام ملت‌های آسیا لقب خواهد گرفت. سندی والش بازیکن مچلن بلژیک با یک میلیون و پانصد هزار دلار و جوردی آمات مدافع جوهور دارالتعظیم با ۸۰۰ هزار دلار ارزشمندترین بازیکن اندونزی هستند، اما این تیم با لیستی که مهره شاخصی ندارد به کسب نتایج مناسب در جام ملت‌های آسیا امیدوار نیست.

تیم ملی فوتبال ویتنام

تیم ملی فوتبال ویتنام نیز در رده‌بندی فیفا جایگاه ۹۴ را به خود اختصاص داده و میانگین‌سنی این تیم هم ۲۵.۴ است. فیلیپ تروسیر فرانسوی و ۶۸ ساله سرمربی ویتنامی‌هاست و این تیم را به جام ملت‌های ۲۰۲۳ آسیا رسانده است. تیم ملی ویتنام در تاریخ خود فقط سال ۲۰۱۹ به جام ملت‌های آسیا رسیده و در شرایطی که با تیم ملی ایران هم‌گروه بود پس از عراق سوم گروه خود شد و از صعود به مرحله حذفی بازماند.

گروه E (بحرین، اردن، کره‌جنوبی، مالزی)

تیم ملی فوتبال کره‌جنوبی

تیم ملی فوتبال کره‌جنوبی قصد دارد به ناکامی ۶۴ ساله‌اش در آسیا پایان دهد و عنوان قهرمانی را به‌دست بیاورد. از همین‌رو با توجه به هدف مهمی که ببرهای آسیا دارند، یورگن کلینزمن، سرمربی آلمانی تیم ملی کره‌جنوبی بهترین ترکیب ممکن را برای حضور در رقابت‌های جام ملت‌های آسیا انتخاب کرده است و در لیست اعلام‌شده از سوی سرمربی، همه ستاره‌های کره‌ای که میلیون‌ها یورو ارزش‌گذاری شده‌اند، دیده می‌شوند تا این تیم بتواند پس از سال‌های طولانی بالاتر از همه حریفان به جام قهرمانی برسد.

چشم کره‌جنوبی به ستاره‌های میلیون دلاری برای فتح جام

تیم ملی فوتبال کره‌جنوبی که سال ۱۹۶۰ قهرمان جام ملت‌های آسیا شد، این بار در گروه E با تیم‌های مالزی، اردن و بحرین دیدار خواهد کرد. کره‌ای‌ها دو دوره متوالی به قهرمانی در جام ملت‌های آسیا رسیدند که به‌نوعی همچون افتخارآفرینی ایران در این رقابت‌هاست و به‌دنبال سنت‌شکنی برخلاف ۵۰ سال اخیر هستند. فهرست کره‌جنوبی برای این رقابت‌ها به‌شرح زیر است:

دروازه‌بانان

کیم سونگ‌گیو (الشباب عربستان)، جو هیون‌وو (اولسان‌هیوندای کره‌جنوبی)، سونگ بوم‌کیون (شونان بلمار ژاپن)

مدافعان

کیم یانگ گوون (اولسان‌هیوندای کره‌جنوبی)، کیم مین‌جائه (بایرن‌مونیخ آلمان)، یونگ سونگ‌هیون (اولسان‌هیوندای کره‌جنوبی)، کیم‌جو سونگ (اف‌سی سئول کره‌جنوبی)، کیم جی‌سو (برنتفورد انگلیس)، سئول یانگ‌وو (اولسان‌هیوندای کره‌جنوبی)، کیم تائه‌هوان (اولسان‌هیوندای کره‌جنوبی)، لی کی‌جه (سئون‌سامسونگ کره‌جنوبی)، کیم جین‌سو (جونبوک‌موتورز کره‌جنوبی)

چشم کره‌جنوبی به ستاره‌های میلیون دلاری برای فتح جام

هافبک‌ها

پارک یونگ‌وو (العین امارات)، هوانگ این‌بئوم (ستاره‌سرخ بلگراد صربستان)، هونگ هیون‌سوک (خنت بلژیک)، لی‌سون مین (گوانگژو چین)، لی‌جائه سونگ (ماینتس آلمان)، لی کانگ‌این (پاریس‌سن‌ژرمن فرانسه)، سون هیونگ‌مین (تاتنهام انگلیس)، جونگ‌وو یونگ (اشتوتگارت آلمان)، هوانگ هی‌چان (ولورهمپتون انگلیس)، مون سون‌مین (جونبوک‌موتورز کره‌جنوبی)، پارک جین‌سوپ (جونبوک‌موتورز کره‌جنوبی)، یانگ هیون‌جون (سلتیک اسکاتلند)

مهاجمان

چو گئو سونگ (میتیلند دانمارک)، اوه هیون‌گیو (سلتیک اسکاتلند)

چشم کره‌جنوبی به ستاره‌های میلیون دلاری برای فتح جام

لژیونرها در اقلیت!

در لیست ۲۶ نفره تیم ملی فوتبال کره‌جنوبی، پنج بازیکن از اولسان‌هیوندای کره‌جنوبی دیده می‌شوند که نشان می‌دهد بیشترین نماینده در لیست ببرها از لیگ داخلی است و جالب‌تر اینکه در بین تمام بازیکنان حاضر در لیست نهایی، ۱۰ بازیکن از لیگ داخلی دعوت شده‌اند و سایر بازیکنان از لیگ‌های ژاپن، عربستان، صربستان، انگلیس، فرانسه، اسکاتلند، دانمارک، آلمان، امارات، بلژیک و چین هستند.

نه به جوان‌گرایی!

در لیست ۲۶ نفره تیم ملی فوتبال کره‌جنوبی ۱۰ بازیکن ۳۰ ساله حضور دارند و فقط چهار بازیکن این تیم کمتر از ۲۳ سال هستند و به این ترتیب هیچ انتخاب شگفت‌انگیز یا سورپرایزی در نفرات دعوت شده از سوی یورگن کلینزمن وجود ندارد و همان لیستی که مورد انتظار همه بود، به‌صورت رسمی و در یک نشست خبری، از سوی سرمربی ببرهای آسیا اعلام شد. لازم به‌ذکر است میانگین سنی تیم ملی فوتبال کره‌جنوبی در جام ملت‌های ۲۰۲۳ آسیا، ۲۷.۵۴ سال است که عدد جالب‌توجهی نیست.

ارزش تیم ملی فوتبال کره‌جنوبی بر اساس آمار وبگاه معتبر ترنسفرمارکت ۱۹۳ میلیون یورو تخمین زده شده است. کیم‌مین جائه با ۶۰، سون هیونگ‌مین با ۵۰، هوانگ هی‌چان با ۲۲ و لی کانگ‌این با ۲۰ میلیون یورو ارزشمندترین بازیکنان ببرهای آسیا محسوب می‌شوند.

چشم کره‌جنوبی به ستاره‌های میلیون دلاری برای فتح جام

خط حمله زهردار!

بزرگ‌ترین نقطه قوت تیم یورگن کلینزمن در کره‌جنوبی، خط آتش فوق‌العاده‌ای است که توسط مهاجمان اروپایی مانند سون هیونگ‌مین ستاره تمام‌نشدنی تیم فوتبال تاتنهام انگلیس، هوانگ هی‌چان مهاجم تیم فوتبال ولورهمپتون انگلیس و لی کانگ‌این دیگر ستاره‌ای که برای پاریس‌سن‌ژرمن فرانسه بازی می‌کند، مجهز شده است. ضمن اینکه در خط‌د فاعی کیم‌مین جائه، مدافع بایرن‌مونیخ آلمان جزو ستاره‌های شاخص این تیم در قطر خواهد بود.

آیا کره جنوبی شگفتی‌ساز می‌شود؟

در شرایطی که جام ملت‌های آسیا قرار است تا چند روز دیگر در قطر آغاز شود، کره‌جنوبی با حضور یورگن کلینزمن به دنبال این خواهد بود تا طلسم ۶۴ ساله‌ای که از جام ملت‌های آسیا ۱۹۶۰ به‌جای مانده است را پایان دهد. پس از شیوع ویروس کرونا در جهان، قرار شد لیست تیم‌های ملی از ۲۳ نفر به ۲۶ نفر افزایش پیدا کند و این نخستین جام ملت‌های آسیاست که هر تیم با ۲۶ نفر قرار است در آن حضور داشته باشند.

تیم ملی فوتبال کره‌جنوبی در نخستین بازی خود در مرحله گروهی با تیم ملی بحرین و بعد از آن با تیم‌های ملی اردن و مالزی دیدار کند و این احتمال وجود دارد در مراحل حذفی با تیم ملی ایران نیز رودررو شود. چنانچه ایران و کره جنوبی از گروه‌های خود به عنوان صدرنشین صعود کنند و مرحله یک‌هشتم نهایی را هم با موفقیت پشت‌سر بگذارند، آنگاه در مرحله یک‌چهارم نهایی، شاهد تقابل دوباره میان این دو تیم بزرگ خواهیم بود.

تیم ملی فوتبال بحرین

بحرین هفتمین حضور خود را در این رقابت‌ها تجربه خواهد کرد. چهارمی در سال ۲۰۰۴ که با شکست در برابر تیم ملی ایران در دیدار رده‌بندی رقم خورد، بهترین عملکرد بحرین در تاریخ جام ملت‌های آسیا بوده است و این تیم باید در گروهی نه‌چندان دشوار ابتدای برای صعود به مرحله حذفی جام ملت‌های آسیا تلاش کند.

به‌دنبال شگفتی‌سازان جدید نگردید!

بهترین گلزن تیم ملی فوتبال بحرین اسماعیل عبدالطیف (۴۷ گل) است و بیشترین بازی در تیم ملی بحرین را محمد حسین (۱۶۱ بازی ملی) انجام داده است.

تیم ملی فوتبال اردن

تیم ملی فوتبال اردن چند سالی است با دوران اوج خود فاصله گرفته، اما باز هم می‌تواند زنگ خطری برای تیم‌های دیگر باشد. این پنجمین حضور اردن در بالاترین سطح ملی فوتبال در آسیاست. بهترین عملکرد اردنی‌ها رسیدن به مرحله یک‌چهارم نهایی در سال‌های ۲۰۰۴ و ۲۰۱۱ بوده است.

موسی التعمری، سرشناس‌ترین بازیکن اردن، که در لیگ فرانسه بازی می‌کند امید اول این تیم برای جام ملت‌های آسیای پیش رو است. حمزه الدردور با ۳۲ گل بهترین گلزن این تیم محسوب می‌شود و رکورد بیشترین بازی در اختیار عامر شافی با ۱۷۳ بازی ملی است.

تیم ملی فوتبال مالزی

مالزی درحالی برای چهارمین‌بار در جام ملت‌های آسیا حضور خواهد داشت که در سه دوره گذشته نتوانست از دور گروهی بالا برود و کار سختی در رقابت‌های پیش رو دارد. عارف ایمن حناپی، وینگر مالزیایی، خود را به عنوان یکی از ستارگان در حال ظهور فوتبال آسیای جنوب شرقی معرفی کرده است

بهترین گلزن تیم ملی مالزی مختار داهاری با ۸۹ گل است و همچنین بیشترین بازی را سو چین‌آن با ۱۹۵ بازی ملی برای مالزیایی‌ها به‌ثبت رسانده است. این تیم دوره قبلی در جام ملت‌های آسیا حضور نداشت و در ورژن جدید این رقابت‌ها حاضر خواهد بود.

گروه F (قرقیزستان، عمان، عربستان، تایلند)

تیم ملی فوتبال عربستان

تیم ملی عربستان چند روز قبل با ۳۰ بازیکن وارد دوحه شد و چند جلسه تمرینی را نیز برگزار کرد تا اینکه روبرتو مانچینی روی نام چهار بازیکن از جمله خالد الغنام و محمد مران از النصر، محمد الیامی از الاهلی و علی هزازی از الاتفاق بازیکنانی هستند که خط خورده‌اند. غیبت ستاره‌های النصر در لیست نهایی تیم ملی عربستان به این دو بازیکن محدود نمی‌شود و مانچینی بابت دعوت نکردن از سلطان الغنام و عبدالا له المالکی نیز مورد انتقاد قرار گرفته بود. لیست نفرات نهایی تیم ملی عربستان به شرح زیر است:

دروازه‌بانان

نواف العقیدی وراغد نجار (النصر عربستان)، محمد الیامی (الهلال عربستان) وأحمد الکسار (الفیحاء عربستان)

مدافعان

حسن کادش (الاتحاد عربستان)، عون السلولی (التعاون عربستان)، علی البلیهی، حسان التمبکتی و سعود عبدتلحمید (الهلال عربستان)، علی لاجامی، أیمن یحیی و عبدالله الخیبری (النصر عربستان)، فواز الصقور (الشباب عربستان)

هافبک‌ها

علی هزازی (الاتفاق عربستان)، مختار علی و عباس الحسن (الفتح عربستان)، فیصل الغامدی (الاتحاد عربستان)، عید المولد (الأخدود عربستان)، سالم الدوسری، عبدالإله المالکی، ناصر الدوسری و محمد کنو (الهلال عربستان)، سامی النجعی (النصر عربستان)

مهاجمان

فهد المولد وعبدالله ردیف (الشباب عربستان)، خالد الغنام، عبدالرحمن غریب و محمد مران (النصر عربستان)، فراس البریکان (الأهلی عربستان)، صالح الشهری (الهلال عربستان)

به‌دنبال شگفتی‌سازان جدید نگردید!

این لیست شامل غافلگیری‌های قابل‌توجهی بود و برخی بازیکنان مطرح عربستانی به این تیم دعوت نشدند از جمله سلطان الغنام مدافع راست باشگاه النصر که در این فصل پنج گل در لیگ عربستان به ثمر رساند. مانچینی همچنین سلمان الفرج، یاسر الشهرانی و محمد البریک را هم از این تیم خط زد.

انقلاب روبرتو مانچینی در سرزمین عقاب‌ها

در لیست ۳۰ نفره تیم عربستان چهار بازیکن بالای ۳۰ سال و ۹ بازیکن کمتر از ۲۳ سال سن دارند. میانگین سنی عربستان‌سعودی ۲۶ سال است. گفتنی است عجیب‌ترین اتفاقی که شاید پیش‌بینی هم می‌شد نبودن حتی یک لژیونر در لیست نهایی تیم ملی فوتبال عربستان است. النصر و الهلال نیز بیشترین نماینده را در تیم ملی عربستان برای جام ملت‌های آسیا دارند.

نمایش خیره‌کننده در جام جهانی ۱۹۹۴ و صعود به دور یک‌هشتم نهایی جام جهانی، عربستان را به یکی از شگفتی‌سازهای آن جام تبدیل کرد. آنها به عنوان یکی از قدرت‌های فوتبال آسیا همواره برای رقبای خود دردسرساز شده‌اند. فالکون‌ها یا عقاب‌ها با نسل جدید بازیکنانشان با هدایت روبرتو مانچینی نامدار به دنبال قهرمانی در جام ملت‌های آسیا ۲۰۲۳ هستند.

تیم ملی عربستان با روبرتو مانچینی ایتالیایی به‌دنبال این است تا پس از سال‌ها بار دیگر عنوان قهرمانی جام ملت‌های آسیا را از آن خود کند. در سال‌های ۱۹۸۴، ۱۹۸۸ و ۱۹۹۶ این تیم فاتح قاره‌کهن شد و پس از آن در سال‌های ۱۹۹۲، ۲۰۰۰ و ۲۰۰۷ سه‌بار به فینال رسید اما هربار به نایب‌قهرمانی بسنده کرد.

تیم ملی فوتبال عمان

عمان با هدایت برانکو ایوانکوویچ یکی دیگر از تیم‌های گروه F جام ملت‌های آسیاست و پنجمین حضور خود را در جام ملت‌های آسیا تجربه خواهد کرد اما چندان عملکرد خوبی در این رقابت‌ها نداشته است. بهترین عملکرد عمان صعود از گروه در دوره قبلی این رقابت‌ها بود که در نهایت در یک‌هشتم نهایی به مصاف تیم ملی ایران رفت و با دو گل شکست خورد و از دور رقابت‌ها کنار رفت.

عمان در انتخابی جام جهانی قبل جرقه‌هایی از پیشرفت را نشان داد و حتی توانست ژاپن را نیز شکست دهد اما باتوجه به حضور استرالیا، عربستان و ژاپن در گروه در نهایت نتوانست به پلی‌آف راه یابد و حذف شد. برانکو ایوانکوویچ بعد از روزهای تلخی که در الاهلی داشت هدایت تیم ملی فوتبال عمان را بر عهده گرفت و توانسته با این تیم نتایج خوبی را به دست آورد و این تیم را به فینال جام کشورهای عرب نیز رساند.

آقای برانکو تنها صلاح عمان برای موفقیت!

با آنکه تیم‌های عربی خیلی زود مربی عوض می‌کنند، اما سران فدراسیون فوتبال عمان با برانکو خیلی خوب کنار آمده‌اند و باید دید تیم برانکو در این دوره چه عملکردی خواهد داشت. حضور چندین ساله برانکو در عمان باعث شده است تا این تیم به ثبات برسد و اکنون این تیم در کنار عربستان مدعی جدی صعود از گروه است. این پنجمین حضور تیم ملی عمان در جام ملت‌های آسیا و سومین حضور متوالی این تیم پس از سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۹ خواهد بود

جمیل الیحمدی یکی از ستاره‌های تیم ملی فوتبال عمان است. وی در ۲۰ سالگی به تیم ملی فوتبال عمان راه یافت و همیشه در تیم ملی کشورش بازیکن برجسته‌ای بوده است.
برانکو ایوانکوویچ سرمربی تیم ملی فوتبال عمان روز گذشته لیست نفرات دعوت شده به این تیم برای شرکت در مسابقات جام ملت‌های آسیا را اعلام کرد. لیست نفرات دعوت‌شده به تیم ملی عمان به‌شرح زیر است:

دروازه‌بانان

ابراهیم المخینی، أحمد الرواحی، فائز الرشیدی

مدافعان

خالد البریکی، احمد الخمیسی، فهمی دوربین، غانم الحبشی، جمعة الحبسی، احمد الکعبی، علی البوسعیدی، محمود المشیفری و عبدالعزیز الغیلانی

هافبک‌ها

مصعب المعمری، تمیم البلوشی، حارب السعدی، معتز عبدربه، زاهر الأغبری، عبدالله فواز، ارشد العلوی و صلاح الیحیائی

مهاجمان

جمیل الیحمدی، محسن الغسانی، عبدالله المشرفی، عمر المالکی، عصام الصبحی و عبدالرحمن المشیفری.

تیم ملی فوتبال قرقیزستان

قرقیزستان دومین حضور حود را در جام ملت‌های آسیا تجربه خواهد کرد. این تیم در دوره قبل برای اولین بار در جام ملت‌های آسیا حاضر بود و توانست از دور گروهی نیز صعود کند و حالا باید دید در دومین حضورش در این رقابت‌ها چه عملکردی خواهد داشت.

علیمردان شوکوروف بهترین بازیکن تیم ملی فوتبال قرقیزستان است. او از زمان حضورش در جام ملت‌های آسیا سیر صعودی داشته است و احتمالاً با ۲۴ سال سن یکی از ستاره‌های این دوره خواهد بود.

تیم ملی فوتبال تایلند

جام ملت‌های ۲۰۲۳ قطر هشتمین حضور تایلندی‌ها در جام آسیا شمرده می‌شود. این تیم آسیای شرقی بهترین رتبه‌اش را سال ۱۹۷۲ به دست آورد و توانست در رده سوم جام ملت‌های آسیا قرار بگیرد و با این حال در سال‌های اخیر فوتبال این کشور دچار افت شده است.

چناتیپ سونگ کراسین بهترین بازیکن تیم ملی تایلند محسوب می‌شود. این بازیکن در جام ملت‌های آسیا ۲۰۱۹ کشورش را برای اولین بار در ۴۷ سال گذشته به مرحله حذفی رساند.

کد خبر 717672

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.