بافت فرسوده، ظرفیت مهم منطقه ۱۳ اصفهان/ برای آبیاری فضای سبز مشکل داریم

مدیر منطقه ۱۳ شهرداری اصفهان گفت: ۸۸ هکتار بافت فرسوده‌ای که در این منطقه قرار گرفته، متفاوت از سایر مناطق این کلان‌شهر است و این بافت به‌لحاظ جانمایی و دسترسی که دارد از ظرفیت‌های مهم این منطقه محسوب می‌شود.

به گزارش خبرگزاری ایمنا، مهر ۱۳۸۵، متعاقب طرح پیشنهادی شورای اسلامی شهر در رابطه با طرح تقسیم‌بندی و محدوده‌های پیشنهادی شهرداری اصفهان برای تبدیل ۱۱ منطقه به ۱۳ منطقه، پیشنهادی ارائه شد و بر اساس مفاد بند ۳۴ الحاقی به ماده ۷۱ قانون تشکیلات شورای اسلامی شهر به تصویب رسید.

بر این اساس، شهرداری منطقه ۱۳، فروردین ۱۳۸۵ به‌طور رسمی آغاز به‌کار کرد و محدوده‌ای که تا پیش از این توسط منطقه پنج شهرداری اصفهان مدیریت می‌شد، زیرمجموعه منطقه ۱۳ قرار گرفت؛ موقعیت این منطقه از شمال به امتداد حاشیه زاینده‌رود از تقاطع خیابان نیروگاه تا میدان سهروردی، از سمت جنوب از میدان تیر تا کارخانه سیمان اصفهان و دیوار غربی زندان مرکزی در مسیر ریل راه‌آهن تا پل یزدآباد، از سمت شرق محور خیابان سیمین از پارک میرزا کوچک‌خان تا سه‌راه سیمین و خیابان جانبازان تا تقاطع بزرگراه شهید اقارب‌پرست تا قبل از میدان تیر در مسیر ریل راه‌آهن تا حاشیه جنوب غربی دیوار زندان مرکزی و از غرب از پل یزدآباد در امتداد شهرک قدس تا جاده نیروگاه در حاشیه زاینده‌رود محدود می‌شود.

این منطقه به لحاظ تاریخی دارای قدمتی چندین هزار ساله و آثار ارزشمند تاریخی زیادی بوده است، اما در گذر زمان و بنا بر ناآگاهی این آثار تخریب شده و هم‌اکنون بخش اندک و محدودی از آن آثار باقی مانده است.

از ویژگی‌های خاص منطقه ۱۳ می‌توان به وجود نیروگاه اصفهان (اسلام آباد)، مقر اصلی یگان ویژه اصفهان، پلیس آگاهی اصفهان، زندان مرکزی اصفهان، اداره کل دامپزشکی استان اصفهان، اداره کل بنیاد مسکن استان اصفهان، نظام مهندسی کشاورزی استان اصفهان، آمادگاه ارتش، ترمینال جنوب غرب اصفهان، شرکت مخابرات استقلال، سازمان عشایر استان اصفهان و بیمارستان فوق تخصصی میلاد اصفهان اشاره کرد.

همچنین این منطقه به دلیل مجاورت با منطقه گردشگری ناژوان از عبور و مرور بسیار و ترافیک سنگین در ایام تعطیلات و روزهای پایانی هفته برخوردار است.‌

از نقاط قوت منطقه ۱۳ شهرداری اصفهان می‌توان به این موضوع اشاره کرد که یکی از ورودی‌ها و خروجی‌های شهر اصفهان به‌شمار می‌رود، همچنین پیشینه و هویت تاریخی، استقرار مراکز خدماتی و اداری، وجود منطقه گردشگری ناژوان در همسایگی آن، نقش منطقه در توسعه خطوط مترو، وجود خط BRT، بهره‌برداری از اراضی نظامی و کشاورزی، بهره‌برداری از هوای مطلوب‌تر به نسبت سایر نقاط شهر اصفهان، وجود تربیت معلم شهید رجایی در خیابان قائمیه و مجاورت با نیروگاه برق اصفهان از دیگر نقاط قوت این منطقه است.

بافت فرسوده، ظرفیت مهم منطقه ۱۳ اصفهان/ برای آبیاری فضای سبز مشکل داریم

آنچه در ادامه می‌خوانید، حاصل گفت‌وگوی خبرنگار ایمنا با جواد کشانی، مدیر منطقه ۱۳ شهرداری اصفهان به منظور بررسی و آگاهی شهروندان از آخرین اقدامات و پیگیری‌های انجام شده برای رفع مشکلات و روند اجرای پروژه‌های این منطقه است.

دنبه و دستگرد، محله‌های ریشه‌دار منطقه ۱۳

ایمنا: منطقه ۱۳ در چه موقعیتی قرار گرفته و جمعیت ساکن در آن چقدر است؟

کشانی: منطقه ۱۳ یکی از مناطق پانزده‌گانه شهرداری اصفهان است که در جنوب غربی این کلان‌شهر قرار گرفته که از سمت شرق به خیابان سهروردی و جانبازان، از سمت جنوب با بزرگراه شهید اقارب پرست، جنوب غرب خیابان شهید عباسپور، از سمت غرب محدوده کوه قائمیه و از سمت شمال به اراضی ناژوان می‌رسد.

این منطقه به لحاظ محدوده قانونی ۲ هزار هکتار است و ۱۵۰۰ هکتار نیز حریم دارد که به طور کلی محدوده و حریم این منطقه، ۳ هزار و ۵۰۰ هکتار می‌شود.

جمعیت این منطقه طبق سرشماری سال ۹۵ تا ۱۴۰۰ حدود ۱۵۰ هزار نفر بوده که تراکم جمعیت آن ۷۴ نفر در هکتار و تعداد خانوار ساکن در این منطقه حدود ۴۶ هزار نفر است.

تعداد هشت محله از جمله باغ زیار، کشاورزی، ولی‌عصر، امیریه، شفق، گلزار و کوهسار، دستگرد و باغ فردوس، قائمیه و دنبه در این منطقه وجود دارد که از بین تمام این محلات، محله‌های دنبه و دستگرد از محلات قدیمی و ریشه‌دار این منطقه است.

از تعداد ۳۲ مسجدی که در این منطقه وجود دارد، تعداد ۳۰ مسجد فعال است و در سه نوبت نمازگزاران در این مساجد به اقامه نماز می‌پردازند.

۲۶ کانون فرهنگی، ۳۳ پایگاه و سه حوزه مقاومت بسیج، بیش از ۵۴ هیئت مذهبی و کلانتری شماره ۲۸ در این منطقه وجود دارد و گردان ۱۰۵ لشکر چهارده امام حسین (ع) در این منطقه، ارتباط بسیار خوبی با مجموعه شهرداری داشته است.

نیروگاه شهید عباسپور که در حریم منطقه ۱۳ شهرداری اصفهان، در محله شفق و انتهای خیابان شهید عباسپور، مرکز تحقیقات و آموزش جهاد کشاورزی و منابع طبیعی و امور کل عشایر استان و ندامتگاه شهر اصفهان در این منطقه واقع شده است.

پادگان آمادگاه شهید مصطفی داوری نیز در حاشیه این منطقه واقع شده است؛ این منطقه تعداد ۵۶۸ شهید دارد که در نظر داریم کتابی در این خصوص و معرفی شهدای این منطقه تألیف کنیم.

دی سال ۱۴۰۰ در پارک کوهستانی قائمیه که ظرفیت گردشگری آن در حد پارک کوهستانی صفه است، دو شهید گمنام به خاک سپرده شد.

محله دستگرد یکی از قطب‌های ورزش‌های پهلوانی در شهر است و علاوه‌بر دو ورزشگاه سرپوشیده یک زورخانه نیز در آن وجود دارد

۱۳ مرکز فرهنگی و ورزشی به‌صورت سرپوشیده در محلات مختلف منطقه ۱۳ شهرداری اصفهان وجود دارد محله دنبه و قائمیه که از محلات بسیار قدیمی این منطقه است و انهار بسیاری در این محله وجود دارد که از اراضی ناژوان به این محدوده وارد شده و تا محلات منطقه ۵ شهرداری اصفهان نیز ادامه دارد.

مادی‌های نایج و شایج، حیدرآباد و مادی جلفا که انشعابات آن‌ها از این محلات آغاز شده و به داخل شهر اصفهان و شرق آن ادامه پیدا کرده است و می‌توان گفت، وجود این مادی‌ها از شاخصه‌های محله دنبه است.

محله دستگرد یکی از قطب‌های ورزش‌های پهلوانی در شهر است و علاوه‌بر دو ورزشگاه سرپوشیده یک زورخانه نیز در آن وجود دارد، از این رو زمینی برای فعالیت ورزشکاران این رشته به مساحت ۳۵۰ متر مربع و ۷۵۰ متر مربع زیربنا در این محله در نظر گرفته شده است که اجرای ان تاکنون ۷۰ درصد پیشرفت داشته است و تا سال آینده تجهیز خواهد شد.

مساحت کل فضای سبز در این منطقه ۷۰ هکتار است و تعداد ۱۱ پارک شهری و ۲۵ پارک محلی در منطقه وجود دارد؛ محله باغ زیار در منطقه ۱۳ شهرداری اصفهان همجوار منطقه پنج قرار دارد که سالن مطالعه رودکی در آن قرار گرفته و از ظرفیت بسیار بالایی برخوردار است.

ورزشگاه کشاورزی واقع در محله کشاورزی این منطقه، متعلق به اداره کل ورزش و جوانان بوده که دارای ظرفیت بسیار خوبی است؛ ورزشگاه سرپوشیده پردیس نیز در این محله همجوار با محله ولیعصر دارای زمین چمن مصنوعی، سالن بدنسازی و ورزش‌های توپی و بدمینتون است که با مشارکت دانشگاه هنر و شهرداری اصفهان شکل گرفت و نه‌تنها در سطح محله، بلکه در حد شهری از این ظرفیت بسیار خوب استفاده می‌شود.

فرهنگ‌سرای نیایش ویژه مادران و کودکان و سالن مطالعه در این خصوص همچنین در خیابان جانبازان ورزشگاهی احداث شده که متعلق به ارتش بوده و ورزشگاه ۲۲ فروردین نیز به سرانه ورزشی این محله اضافه شده است؛ در محله امیرحمزه نیز سالن مطالعه اختصاصی وجود دارد که ظرفیت خوبی برای ساکنان این محله است.

منطقه ۱۳ اصفهان برای آبیاری فضای سبز با مشکل کم‌آبی مواجه است

ایمنا: سرانه فضای سبز در منطقه ۱۳ چقدر است؟

کشانی: با توجه به سرانه فضای سبزی که در منطقه ۱۳ شهرداری اصفهان وجود دارد، این منطقه برای آبیاری این سرانه با مشکلات بسیاری مواجه است؛ در سنوات گذشته ۱۷ حلقه چاه در این منطقه وجود داشته است که در حال حاضر خشک شده و قابلیت بهره‌برداری از آن وجود ندارد.

آب مورد نیاز برای آبیاری فضای سبز این منطقه ۱۶۰ لیتر در ثانیه است، در حالی که هم‌اکنون با ۶۰ لیتر در ثانیه این فضای سبز آبیاری می‌شود.

ایمنا: مشکلات مهم منطقه ۱۳ شهرداری اصفهان چیست و برای رفع آنچه تمهیداتی در نظر گرفته شده است؟

کشانی: از دیگر مشکلات منطقه تملک و آزادسازی بعضی معابر آن ازجمله تملک و آزادسازی معابر محله شفق، خیابان شهید عباسپور، باغ فردوس و ناژوان است که باید سال گذشته انجام می‌شده اما متأسفانه این اتفاق نیفتاده است.

موقعیت منطقه ۱۳ شهرداری اصفهان از شمال با اراضی ناژوان، از جنوب با کوه‌های اقارب‌پرست، از شرق با اراضی ارتش و از سمت غرب با شهرداری‌های شهر ابریشم و در چه محدود و بسته شده است، از این‌رو این منطقه به صورت افقی امکان گسترش ندارد و می‌توان گفت، حدود ۵۷ درصد محدوده و ۴۳ درصد حریم این منطقه است.

کدهای ارتفاعی از دیگر موضوعات مطرح در منطقه ۱۳ بوده، چراکه در این منطقه ساختمان‌های بلندمرتبه بسیاری شکل گرفته است و محلات شفق، ولی‌عصر، خیابان سهروردی، اتوبان ذوب آهن و مجموعه مسکونی سپهر که سنوات گذشته این مجموعه‌ها احداث و افراد بسیاری در آن ساکن هستند، ازجمله این محلات در این منطقه است.

این مجموعه‌ها و ساختمان‌ها هنوز موفق به ارائه استعلام سازمان آتش‌نشانی به شهرداری نشده و و ازجمله مشکلات ساختمان‌های بلند مرتبه در این منطقه، همین موضوع است.

رینگ حفاظتی از شاخص‌های منطقه ۱۳ است

ایمنا: به ظرفیت‌ها و پروژه‌های شاخص این منطقه اشاره کنید.

کشانی: حدود ۸۸ هکتار بافت فرسوده در منطقه ۱۳ شهرداری اصفهان قرار گرفته که متفاوت از سایر مناطق این کلان شهر است؛ این بافت به لحاظ جانمایی و دسترسی که دارد، بسیار عالی بوده و از ظرفیت‌های مهم منطقه محسوب می‌شود؛ یک نقطه از این بافت، کنار بزرگراه شهید حبیب‌الهی در محله باغ فردوس و نقطه دیگر در کوه قائمیه وجود دارد که به لحاظ موقعیت می‌توان گفت، بسیار عالی است.

در حال حاضر پروانه‌های شهرسازی در این منطقه به صورت الکترونیک صادر می‌شود و شهروندان می‌توانند با استفاده از سامانه اصفهان من به ثبت شکایات خود بپردازند؛ تمام درخواست‌های خدماتی، شهرسازی و ترافیکی در این درگاه وجود دارد و شهروندان می‌توانند از این ظرفیت در این سامانه بهره برند.

استفاده از مشارکت‌های مردمی در مباحث فرهنگی، عمرانی و خدماتی از دیگر ظرفیت‌های این منطقه بوده و تاکنون به خوبی از آن استفاده شده است؛ در بعضی نقاط از جمله در محله شفق و خیابان شهید عباسپور مشکلات ترافیکی وجود دارد که این نقاط شناسایی شده است و برای رفع این مشکل پیگیر هستیم.

پروژه رینگ حفاظتی از ویژگی‌های شاخص منطقه ۱۳ شهرداری اصفهان محسوب می‌شود و این طرح از دو نقطه در این منطقه یکی در انتهای خیابان محله قائمیه به‌طول ۱۱۰۰ متر و دیگری در اتوبان ذوب آهن به طول ۱۵۰۰ متر عبور خواهد کرد.

پیگیر رفع مشکلات ترافیکی محله شفق و خیابان شهید عباسپور هستیم

راه اندازی پروژه‌های مشارکتی از دیگر راهکارهای رفع چالش‌ها در این منطقه است، چراکه این منطقه دارای ظرفیت بسیار بالایی در این زمینه بوده و برای رفع مشکلات آن می‌توان به خوبی از این ظرفیت استفاده کرد.

روزانه ۶۰ تن زباله در این منطقه جمع‌آوری و دو میلیون و ۸۰۰ هزار متر مربع معابر آن رفت و روب می‌شود؛ این منطقه دارای شش ایستگاه جمع‌آوری بازیافت در محلات شفق، ولیعصر، کوی حبیب الهی، امیرحمزه، خیابان ملک‌الشعرای بهار و قائمیه است که روزانه پنج تن پسماند فضای سبز، ۲۵۰۰ کیلوگرم بازیافت و ۳۵ تن نخاله‌های ساختمانی از سطح منطقه جمع‌آوری می‌شود.

به گزارش ایمنا، منطقه ۱۳ شهرداری اصفهان محدود به اراضی گسترده‌ای ازجمله اراضی مرکز تحقیقات اداره جهاد کشاورزی، اراضی ارتش، آموزش و پرورش و مالکان حقیقی و ریزدانه‌هایی است که برای اجرای کامل طرح رینگ حفاظتی در این منطقه در راستای رفع هر چه سریع‌تر و بهتر مشکلات آن نیاز به همکاری نهادها و افرادی بوده که این اراضی تحت تملک آن‌ها است.

کد خبر 717553

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.