کاهش نقاط بی‌دفاع شهری در منطقه ۱۴ اصفهان/ عرصه‌های تحت اختیار منطقه نورپردازی می‌شود

رئیس اداره خدمات شهری منطقه ۱۴ شهرداری اصفهان گفت: در این منطقه با توجه به شرایط خاصی که وجود دارد، باید نقاط بی‌دفاع شهری را به حداقل ممکن کاهش دهیم که یکی از عوامل مؤثر در این زمینه، نورپردازی عرصه‌های تحت اختیار است و سالانه انجام می‌شود.

سیدعلی رحیمی در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا اظهار کرد: واحد اداره خدمات شهری در مناطق پانزده‌گانه شهرداری شامل پنج زیرمجموعه می‌شود که در زمینه نظافت و رفت‌وروب شهری حوزه امور شهر، نگهداری و توسعه فضای سبز (حوزه واحد فضای سبز)، نگهداری المان‌ها و تجهیزات و مبلمان پارک‌ها و نورپردازی حوزه تعمیرات و نگهداری (نت) و در حوزه زیباسازی منطقه حوزه زیباسازی است.

وی با بیان اینکه سه پیمانکار مسئولیت حفظ و حراست را بر عهده دارند، افزود: درباره نظافت در حال حاضر ۸۳ پاکبان به‌طور روزانه یک میلیون و ۲۴۶ هزار و ۵۸۶ متر مربع از معابر منطقه را نظافت می‌کنند و بخش دیگری از آن توسط خودروهای مکانیزه نظافت می‌شود.

رئیس اداره خدمات شهری منطقه ۱۴ شهرداری اصفهان با بیان اینکه سرانه نظافت هر کارگر بیش از ۱۳ هزار متر مربع در روز است، تصریح کرد: در حوزه جمع‌آوری پسماندهای تر بر اساس روزهای زوج و فرد هفته، تعداد ۱۷ نفر کارگر پاکبان با ۱۲ ماشین‌آلات حمل زباله مشغول فعالیت هستند.

رحیمی ادامه داد: در حوزه فضای سبز ۳۵ نفر کارگر پیمانی این بخش تحت پوشش شرکت پیمانکار اقدامات لازم را طبق زمان بندی انجام می‌دهند که شامل آبیاری و نگهداری فضاهای سبز، هرس درختان، شاخه‌بری، خشکه‌بری، کندوکوب، واکاری درختان و ساماندهی فضای سبز است که به صورت دوره‌ای انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه بعضی اقدامات در قالب پروژه سالانه در منطقه تعریف می‌شود، گفت: ساماندهی پوشش درختی، گل‌کاری یا واکاری، تعویض، اصلاح و به‌روزرسانی مبلمان بازی کودکان در پارک‌ها یا وسایل ورزشی حرکت درمانی و نورپردازی این محوطه‌ها از جمله این موارد است.

رئیس اداره خدمات شهری منطقه ۱۴ شهرداری اصفهان بیان کرد: در این منطقه با توجه به شرایط خاصی که وجود دارد، باید نقاط بی‌دفاع شهری را به حداقل خود کاهش دهیم؛ یکی از عوامل مؤثر در این زمینه نورپردازی عرصه‌های تحت اختیار است که سالانه انجام می‌شود.

وی با اشاره به اینکه بخش کنترل نظارت، سه واحد زیر مجموعه شامل واحد سد معبر، کنترل ساختمان دارد که واحد سد معبر مدیریت و نظارت بر معابر عمومی شهر را بر عهده دارد و از هر گونه سد معبر صنوف، فعالیت متکدیان و دست‌فروشان جلوگیری می‌کند، گفت: معضل دیگری که منطقه ۱۴ به لحاظ شرایط جغرافیایی و حاشیه نشینی دارد، کارتن‌خوابی است به‌طوری که بخش زیادی از فعالیت نیروهای شهرداری صرف شناسایی و انتقال این افراد به محل‌های مربوطه می‌شود؛ البته این افراد از معتادان متجاهر جدا هستند که طبق ماده ۱۶ قانون مبارزه با مواد مخدر مسئول جمع‌آوری و ساماندهی آن‌ها نیروی انتظامی و بهزیستی است.

رئیس اداره خدمات شهری منطقه ۱۴ شهرداری اصفهان ادامه داد: در شش ماه گذشته حدود ۲۶۰ نفر کارتن‌خواب را از عرصه‌های منطقه به‌ویژه محله‌های حصه، دارک و ارزنان جمع‌آوری و به کمپ‌های مختلف از جمله کمپ باغ فدک برای ساماندهی منتقل کردیم.

رحیمی با بیان اینکه در بخش کنترل ساختمان نیز هر آنچه در حوزه ساخت‌وساز در محدوده شهر نیاز به دریافت مجوز (پروانه ساختمانی) از شهرداری دارد، بر عهده این واحد است، گفت: مساحت حریم منطقه ۱۴ از محدوده آن بیشتر است، به‌طوری که ۵۲ درصد از مساحت منطقه در حریم قرار گرفته و فقط ۴۸ درصد منطقه در محدوده است و شهرداری در خارج از محدوده و اراضی حریم نمی‌تواند پروانه ساختمانی صادر کند که این موضوع بستری برای ساخت‌وساز خلاف و سوءاستفاده برخی افراد شده است.

وی خاطرنشان کرد: با هماهنگی‌های انجام شده و دریافت به‌موقع حکم قضائی، از تخلفات ساخت‌وساز تا حد امکان جلوگیری شده است.

رئیس اداره خدمات شهری منطقه ۱۴ شهرداری اصفهان با بیان اینکه واحد دیگر حوزه خدمات شهری بند ۲۰ ماده ۵۵ قانون شهرداری‌ها است که بعضی موارد در قانون شهرداری از جمله بنای در حال ریزش و حادثه ساز برای شهروندان یا مشاغل مزاحم را شامل می‌شود، بیان کرد: زمین‌های بایر رها شده در محلات که مالک مشخصی ندارد یا مالک قصدی برای احداث بنا در این زمین ندارد و تبدیل به فضای بی دفاع شهری، تجمع افراد ناباب یا انباشت زباله شده است، باید دیوارکشی شود و چنانچه مالک شناسایی نشد، دیوارکشی با هزینه شهرداری انجام می‌شود تا زمانی که مالک به شهرداری مراجعه کرد، هزینه‌های مربوطه را پرداخت کند.

رحیمی با اشاره به فعالیت واحد زیباسازی شهرداری، گفت: زیباسازی شهر در ارتقای فرهنگ شهروندی بسیار تأثیرگذار است؛ طی دو سال گذشته روی بعضی موارد تمرکز کردیم تا با استفاده از اقدامات زیباسازی تحولی در سیمای بصری منطقه ایجاد کنیم که بخشی از آن مربوط به دیوارنگاری محله حصه بود، به‌طوری که دومین دیوارنگاره بزرگ کشور از لحاظ متراژ شامل ۲۵ هزار متر پلاسترزنی و ۱۱ هزار و ۵۰۰ متر طرح دیوار نگاره را در شش خیابان اصلی محله حصه شمالی اجرا کردیم.

وی خاطرنشان کرد: در سال جاری طرح‌های زیباسازی را در خیابان‌های دستغیب و مفتح در محله‌های ارزنان و دارک انجام دادیم و زیباسازی و نورپردازی دو تقاطع غیر همسطح شهدای ورزشکار و پل مرحوم آشتیانی با اعتبار سه میلیارد تومان در مرحله مناقصه و انتخاب پیمانکار است.

رئیس اداره خدمات شهری منطقه ۱۴ شهرداری اصفهان با اشاره به آماده‌سازی این منطقه برای استقبال از نوروز ۱۴۰۳ گفت: این اقدامات شامل کاشت گل‌های فصلی در باغچه‌ها می‌شود تاکنون بیش از ۹۵ درصد باغچه‌های دائم گل را کاشت گل‌های فصلی انجام شده است و در ادامه آذین‌بندی و نصب المان‌های ویژه نوروز را خواهیم داشت که در این راستا طرح‌های مربوطه آماده شده است تا با انتخاب پیمانکار اقدامات لازم انجام شود.

کد خبر 716950

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 3
 • نظرات در صف انتشار: 1
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • حسین US ۱۶:۲۵ - ۱۴۰۲/۱۰/۱۵
  0 0
  به محله‌شمس رسیدگی کنید فضای سبز ندارد
 • سید شهرام IR ۲۱:۴۳ - ۱۴۰۲/۱۰/۱۵
  0 0
  با سلام به کوچه های بهارستان و پارس بتن که در اتوبان فرودگاه هست دررابطه با نظافت و آسفالت کوچه اصلی رسیدگی کنید ممنون
 • محسن IR ۰۲:۳۰ - ۱۴۰۲/۱۰/۱۹
  0 0
  محله شهید شاکر ‌...ما تو این خونه کنتور برق نداریم ..کنتور گاز ندارم .کنتور آب نداریم ..یا طبق قانون خودتون ۳ ساله موقت کنتور بدین یا ماده ۱۰۰ رو و میزان جریمه رو مشخص کنید تا بتونیم یه شب بدون دغدغه سرمونو بزاریم روی زمین و بخوابیم ...واقعا ما تو کشور خودمون هیچ حق و سهمی نداریم ...