شاخص آلودگی هوای اصفهان امروز سه‌شنبه ۱۲ دی + آخرین وضعیت

کیفیت هوای اصفهان امروز (سه‌شنبه) بر اساس آمار ایستگاه‌های سنجش کیفیت هوا در مناطق مختلف اعلام شد.

جمشید لقایی در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا با اشاره به وضعیت سنجش کیفیت هوای امروز _سه‌شنبه دوازدهم دی_ در ایستگاه‌ها اظهار کرد: بر اساس اطلاعات دریافتی از ۱۳ ایستگاه سنجش آلودگی هوای متعلق به شهرداری اصفهان و سه ایستگاه سنجش اداره کل محیط‌زیست استان، اکنون شاخص کیفیت هوا با عدد ۸۵ در شرایط سالم (زرد) بوده و آلاینده غالب ذرات معلق کوچک‌تر از ۲.۵ میکرون است.

وی با بیان اینکه بیشترین بار آلودگی هوا در ایستگاه کردآباد با شاخص ۱۵۹ در وضعیت هوای ناسالم برای عموم (قرمز) شده است، افزود: ایستگاه‌های زینبیه با شاخص ۱۵۱ در موقعیت ناسالم (قرمز) قرار دارد.

مسئول امور کنترل کیفیت هوا در معاونت حمل‌ونقل شهرداری اصفهان ادامه داد: سنجش کیفیت هوا در ایستگاه‌های فیض با شاخص ۹۴، دانشگاه صنعتی با شاخص ۹۱، پارک زمزم با شاخص ۸۴، سپاهان‌شهر با شاخص ۸۳، خیابان ۲۵ آبان با شاخص ۷۳، کاوه با شاخص ۷۲، ولدان با شاخص ۷۰، رهنان با شاخص ۶۱، انقلاب با شاخص ۵۶ و میرزاطاهر با شاخص ۵۳ در وضعیت هوای سالم (زرد) قرار دارد.

وی با اشاره به عوارض بهداشتی و اقدامات احتیاطی آلاینده ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون در شرایط ناسالم خاطرنشان کرد: احتمال تشدید بیمارهای قلبی یا ریوی سالمندان از عوارض بهداشتی این آلاینده‌ها است، از این‌رو افراد حساس در صورت امکان فعالیت‌های طولانی یا سنگین خارج از منزل را کاهش دهند.

همچنین بر اساس سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط زیست منطقه اصفهان با قرار گرفتن روی عدد ۸۵ در وضعیت هوای سالم (زرد) قرار دارد، ایستگاه‌های احمدآباد با شاخص ۱۴۴ و خرازی با شاخص ۱۰۲ ناسالم (نارنجی)، پروین با شاخص ۸۰ سالم (زرد) است.

در حال حاضر تنها ایستگاه‌های فعال در زمینه نشانگر شاخص کیفی هوا در استان اصفهان، زرین‌شهر، قهجاورستان، شاهین‌شهر، مبارکه و سجزی است که قهجاورستان با شاخص ۱۵۹ ناسالم (قرمز)، زرین‌شهر با شاخص ۱۰۶ ناسالم (نارنجی)، سجزی با شاخص ۶۰، شاهین‌شهر با شاخص ۷۹ و مبارکه با شاخص ۶۷ سالم (زرد) قرار دارد، ایستگاه‌های استانداری اصفهان، خواجو، باغ‌غدیر و شهرهای کاشان، خمینی‌شهر، نجف‌آباد و دولت‌آباد فعال نیست.

بر اساس گزارش اداره کل هواشناسی استان اصفهان و پیش‌آگاهی هوا، بررسی نقشه‌های هواشناسی بیانگر گذر موج ضعیف طی امروز از روی استان است، از عصر امروز تا اوایل فردا نیز در بیشتر مناطق به نیمه غربی و اواخر روز سیزدهم در نیمه شمالی، گاهی افزایش ابر خواهیم داشت. آسمان اصفهان نیز امروز صاف و غبار رقیق از بعدازظهر افزایش ابر، گاهی وزش باد خواهد بود. بیشینه دما در بیشتر مناطق یک تا دو درجه کاهش خواهد داشت.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک (سبز)، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم (زرد)، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس (نارنجی)، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم (قرمز)، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم (بنفش) و ۳۰۱ تا ۵۰۰ بسیار خطرناک (قهوه‌ای) است.

این شاخص به طور معمول برای پنج آلاینده هوا شامل منوکسید کربن (CO) ، اُزن (O۳)، دی اکسید نیتروژن (NO۲)، دی اکسید گوگرد (SO۲) و ذرات معلق زیر ۲.۵ میکرون (PM۲.۵) اندازه‌گیری و به‌طور روزانه در ایستگاه‌های پایش هوا، ثبت می‌شود.

شاخص کیفی هوا (Air Quality Index) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا همچون منواکسید کربن، دی‌اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن‌دار، ازن و ذرات معلق (ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف دارد، به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

کد خبر 716699

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.