گوشه چشم لیگ‌برتر به بازیکنان عراقی

از حضور پرفروغ عمادرضا و آقای گلی در لیگ ایران تا سریال قهر و آشتی‌های هوار ملامحمد روندی نوسانی از حضور بازیکنان عراقی در لیگ برتر ایران است، اما همچنان تیم‌های لیگ برتری کشورمان گوشه چشمی به ستاره‌های فوتبال این کشور دارند.

به گزارش خبرگزاری ایمنا، طی چندسال اخیر به‌خصوص فصل جاری تعداد بازیکنان عراقی که به فوتبال ایران کوچ کرده‌اند، بیش از هر زمان دیگری افزایش یافته و به‌نوعی می‌توان گفت اکثر تیم‌های لیگ برتری روی ستاره‌هایی که ملیت عراقی دارند، دست می‌گذارند؛ چرا که سبک بازیشان به فوتبال ایران نزدیک است و قیمت بسیار معقول‌تری نسبت به سایر خارجی‌هایی دارد که به ایران می‌آیند، اما کیفیت خوبی از خود نشان نمی‌دهند. صنعت‌نفت آبادان و مس رفسنجان سردمداران باشگاه‌هایی هستند که در فصل جاری بیشترین بازیکن خارجی را خریده‌اند و حالا سپاهان هم در آستانه جذب یک بازیکن عراقی است.

هیچ‌کس عماد محمدرضا نمی‌شود

بی‌شک بهترین عراقی تاریخ فوتبال ایران، عماد محمدرضا، مهاجم اسبق تیم‌های فوتبال سپاهان، فولاد خوزستان و شاهین بوشهر بوده است. یک قهرمانی و نایب‌قهرمانی در لیگ برتر، یک قهرمانی جام‌حذفی و یک نایب‌قهرمانی در لیگ قهرمانان آسیا از جمله افتخارات وی است. عماد محمدرضا در فصل ۱۳۸۹-۱۳۸۸ با سپاهان به قهرمانی لیگ ایران و جام‌حذفی رسید و در همان سال با ۱۹ گل‌زده، آقای گل فوتبال ایران شد و در سال ۲۰۰۷ با سپاهان نایب‌قهرمانی در آسیا را کسب کرد و در جام باشگاه‌های جهان هم به‌میدان رفت.

لیگ‌برتر، همچنان چشم‌انتظار بازیکنان عراقی

بشار رسنِ درخشان در پیراهن قرمز

پس از عماد محمدرضا، بشار رسن و کرار جاسم نیز از دیگر عراقی‌های تأثیرگذار فوتبال ایران بودند. رسن در پرسپولیس به دو نایب‌قهرمانی لیگ قهرمانان آسیا رسید و در ۱۰۵ بازی پنج گل برای سرخ‌ها به ثمر رساند و از بازیکنان وفادار این تیم به حساب می‌آمد.

وی که توانست سه قهرمانی لیگ برتر، سه قهرمانی سوپرجام و یک قهرمانی جام‌حذفی را تجربه کند، هم‌اکنون در القطر قطر مشغول بازی است. رسن با وجود مشکلات مالی پرسپولیس و بسته شدن پنجره نقل‌وانتقالاتی این تیم، در کنار سرخ‌ها ماند و توانست به فینال آسیا هم برسد، اما با بدشانسی جام قهرمانی آسیا را از کف داد.

لیگ‌برتر، همچنان چشم‌انتظار بازیکنان عراقی

پرحاشیه، اما کاریزماتیک و خوش‌تکنیک

کرار جاسم، هافبک کهنه‌کار ۳۶ ساله نفت الوسط عراق از بهترین عراقی‌ها در فوتبال ایران بود. وی سال ۲۰۰۹ به تراکتور پیوست و با آمار ۱۲ گل در ۴۷ بازی به استقلال پیوست، اما پس از درگیری با مجتبی جباری هافبک وقت استقلالی‌ها نتوانست خیلی در این تیم دوام بیاورد و پس از هشت بازی به صورت قرضی به شاهین بوشهر رفت و فقط یک بازی برای این تیم انجام داد. کرار سال ۲۰۱۴ به استقلال بازگشت و طی ۲۹ بازی، سه گل برای آبی‌ها به ثمر رساند و پس از یک فصل دوباره به عراق بازگشت.

لیگ‌برتر، همچنان چشم‌انتظار بازیکنان عراقی

کرار سال ۲۰۱۶ دوباره به فوتبال ایران و باشگاه تراکتور آمد و طی ۲۳ بازی یک گل برای تی‌تی‌ها به ثمر رساند. وی سپس به صنعت‌نفت آبادان رفت و در لباس آبادانی‌ها خوش درخشید. کرار پس از یک‌سال و به‌دلیل مشکلات مالی از صنعت‌نفت جدا شد، اما برای سومین بار و در سال ۲۰۲۱ به فوتبال ایران آمد و راهی نفت مسجدسلیمان شد و این بار تنها نیم‌فصل در این تیم دوام آورد و به عراق بازگشت.

یاغیِ دوست‌داشتنیِ عراقی

هوار ملامحمد و طارق همام از دیگر عراقی‌های تأثیرگذار فوتبال ایران بودند. ملامحمد، یاغی عراقی فوتبال ایران در سال ۲۰۰۹ و زمان سرمربیگری علی دایی به فوتبال ایران و باشگاه پرسپولیس آمد و با وجود بی‌نظمی‌هایی که رقم می‌زد، درخشش نسبی را در لباس سرخ‌ها داشت؛ کار به جایی رسید که سرمربی وقت پرسپولیس نتوانست با وی کنار بیاید و هوار به عراق برگشت و یک سال بعد هم به استقلال دیگر تیم پایتخت ایران پیوست.

لیگ‌برتر، همچنان چشم‌انتظار بازیکنان عراقی

ملامحمد فقط ۱۰ بازی برای استقلال انجام داد و دو گل به ثمر رساند، اما در نیم‌فصل راهی ذوب‌آهن اصفهان شد. وی در ۱۱ بازی، یک گل برای تیم اصفهانی به ثمر رساند و در پایان سال فصل ۲۰۱۲-۲۰۱۱ به کشورش بازگشت.

همام طارق نیز تنها یک نیم‌فصل برای استقلال بازی کرد در ۱۴ بازی دو گل برای استقلال به ثمر رساند و به‌دلیل مشکلات مالی با آبی‌ها خداحافظی کرد و به عراق بازگشت. در نقل‌وانتقالات تابستانی سال جاری شنیده می‌شد، وی در حال انتقال به نساجی مازندران است، اما این اتفاق هرگز رقم نخورد.

گذری بر عراقی‌های تاریخ لیگ‌برتر فوتبال ایران

حیدر عبدالرزاق (فولاد خوزستان)، احمد مناجد (استقلال خوزستان)، باسم عباس (استقلال اهواز)، علی ناصر (پیکان)، جاسم محمد (ابومسلم)، حیدر عبید (ذوب‌آهن)، فرید مجید (نفت تهران)، باسم عباس (استقلال اهواز)، سامان سعید (فولاد خوزستان)، صلاح حسن (پرسپولیس و ابومسلم)، خلدون ابراهیم (مس کرمان)، عبدالوهاب ابوالهیل (فولاد)، احمدکاظم (پاس همدان، استیل‌آذین و استقلال اهواز)، نور صبری (مس کرمان) و ابراهیم عالمه، مروان حسین (سپاهان اصفهان) از دیگر بازیکنان عراقی بودند که در فوتبال ایران پا به توپ شدند.

لیگ‌برتر، همچنان چشم‌انتظار بازیکنان عراقی

بازیکنان عراقی وجه مشترک صنعت‌نفت، مس رفسنجان، تراکتور و نساجی

در فصل جاری هم دو باشگاه لیگ برتری به‌طرز عجیبی سراغ بازیکنان عراقی رفتند که بیشترین نماینده را صنعت‌نفت دارد. فهد طالب دروازه‌بان شماره‌یک تیم ملی عراق، عباس قاسم به‌عنوان مدافع و علی یوسف به‌عنوان مهاجم دیگری عراقی‌های این فصل صنعت‌نفت هستند که به هیچ‌عنوان آمار مناسبی از خود برجای نگذاشته‌اند. در طرف مقابل منتظر محمد ستاره عراقی است که ابتدا به استقلال پیوست، اما به‌علت قانون سقف بودجه به‌صورت قرضی به مس رفسنجان رفت و پس از نمایش خوبی که داشت مصطفی محمد برادر وی هم راهی رفسنجان شد تا با برادر خود هم‌تیمی شود. البته نباید از علی عدنان کاپیتان تیم ملی عراق هم غافل شد که بازی در فوتبال ایران را به لیگ ام.‌ال.‌اس آمریکا ترجیح داد، اما نتوانست مانند بهترین عراقی‌های تاریخ لیگ برتر بازی کند.

تیم فوتبال تراکتور تبریز هم دو فصلی می‌شود که از یک هافبک عراقی تراز اول برخوردار است. صفا هادی، هافبک جوان تی‌تی‌ها فصل گذشته به تبریز سفر کرد و طی دو فصلی که می‌گذرد، عملکرد خوبی در قامت بازیکن تراکتور از خود به‌نمایش گذاشته است. نساجی مازندران هم با جذب علا عباس در نقل‌وانتقالات تابستانی فصل جاری از راهی که باشگاه‌های لیگ برتری رفته‌اند پیروی کرد، اما مهاجم عراقی نساجی در ۹ بازی فقط یک گل برای امید شهر خسته به‌ثمر رساند و حین نگارش همین گزارش از نساجی جدا شد!

لیگ‌برتر، همچنان چشم‌انتظار بازیکنان عراقی

عملکرد خوب ستاره عراقی در غرب آسیا نظر سپاهان را جلب کرد

علی جاسم که همین سه‌ماه قبل اولین بازی ملی خود را برای تیم ملی عراق در تورنمنت چهارجانبه اردن انجام داد، درخشش خود را در لیگ قهرمانان آسیا پیش گرفت. این بازیکن که در دیدار اول خود، دفاع سپاهان را بسیار آزار داد و دو مرتبه تور دروازه پیام نیازمند را به لرزه درآورده بود، یکی از ستاره‌های تیم فوتبال نیروی‌هوایی عراق در مرحله گروهی رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا بود.

علی جاسم در بازی دوم مرحله گروهی به مصاف آلمالیق ازبکستان رفت و توانست گل سوم خود در این مسابقات را به زیبایی وارد دروازه حریف کند. هر چند که او در جده و بازی رفت برابر الاتحاد ناکام بود، اما این موضوع را به خوبی در بازی برگشت جبران کرد و ضمن به ثمر رساندن یک گل، بارها خط دفاعی تیم ثروتمند سعودی را آزار داد.

هواداران عراقی امید زیادی دارند تا علی جاسم ۱۹ ساله به ستاره جدیدی برای تیم ملی این کشور تبدیل شود. بازیکنی که به تنها گلزن ملیت آسیایی در میان ۱۲ گلزن برتر لیگ قهرمانان آسیا تبدیل شده است. وی همچنین جوان‌ترین بازیکنی است که در هفته اول مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا از سال ۲۰۱۶ موفق به ثبت بریس (دبل) شد. چرا که آخرین بار دوستونبیک خامدانوف هفت سال پیش چنین کاری انجام داده بود.

علی جاسم یکی از مهره‌های تأثیرگذار تیم جوانان عراق در مسابقات قهرمانی آسیا بود که پس از درخشش در قاره‌کهن اخبار مختلفی پیرامون انتقال وی به باشگاه خنت بلژیک وجود داشت و حتی رسانه‌های عربی از توافق نهایی این بازیکن با آنتالیا اسپور ترکیه خبر دادند و حتی گفته شد علی جاسم قراردادی به مدت چهار سال و با ارزش مالی بیشتر از پیشنهاد باشگاه خنت بلژیک به آنتالیا اسپور می‌پیوندد.

لیگ‌برتر، همچنان چشم‌انتظار بازیکنان عراقی

سرانجام باشگاه الکهربای عراق تصمیم گرفت ستاره خود را در لیگ این کشور نگه دارد. این ستاره که زیر نظر عماد رضا سرمربی تیم ملی جوانان عراق در جام‌جهانی نیز برای کشورش به میدان رفته بود، پس از درخشش در فصل گذشته، به‌صورت قرضی به نیروی‌هوایی که یکی از سه تیم بزرگ لیگ عراق است، پیوست و نمایش فوق‌العاده‌ای در ترکیب این تیم در بازی‌های باشگاهی آسیا ارائه کرد.

سپاهان امیدوار به تکرار روزهای درخشان با بازیکن عراقی

حدوداً دو هفته قبل بود که رسانه عراقی «معرض الکره» مدعی شد که باشگاه سپاهان ایران به‌دنبال جذب «علی جاسم»، بازیکن تیم الکهربای عراق است. این رسانه گزارش داد که باشگاه ایرانی مذاکره خود را با الکهربا آغاز کرده تا جاسم که اکنون در تیم نیروی‌هوایی عراق به‌صورت قرضی بازی می‌کند را خریداری کند. ستاره‌ای که مقابل همین سپاهان دبل کرد و باعث شد نیروی هوایی یک امتیاز از تیم بزرگ ایرانی بگیرد.

شب گذشته نیز سرپرست مدیرعاملی باشگاه سپاهان در یک برنامه تلویزیونی درباره نقل‌وانتقالات تیم فوتبال این باشگاه گفت: «علی جاسم با توجه به اعلام رضایت و درخواست مورایس در نقل‌وانتقالات زمستانی جذب خواهد شد. با وی مذاکره کردیم و قول‌هایی داده است تا به سپاهان بیاید. البته که این بازیکن پیشنهادهایی از لیگ سری‌آ ایتالیا دارد، اما مورایس علی جاسم را می‌خواهد و اگر بتوانیم، وی را جذب می‌کنیم. به باشگاه الکهربا نامه رسمی زدیم و ایجنت هم معرفی کردیم تا از طرف ما با این بازیکن و باشگاه وی مذاکره کند و چنانچه علی جاسم بتواند تا حدودی عملکردی نزدیک به نمایش عماد محمدرضا از خود نشان دهد ارزش جذب‌شدن دارد.»

کد خبر 715048

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.