هوای اصفهان امروز در ۱۳ منطقه سالم و پاک ثبت شد

کیفیت هوای اصفهان امروز (سه‌شنبه) بر اساس آمار ایستگاه‌های سنجش کیفیت هوا در مناطق مختلف اعلام شد.

جمشید لقایی در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا با اشاره به وضعیت سنجش کیفیت هوای امروز _سه‌شنبه پنجم دی_ در ایستگاه‌ها اظهار کرد: بر اساس اطلاعات دریافتی از ۱۳ ایستگاه سنجش آلودگی هوای متعلق به شهرداری اصفهان و دو ایستگاه سنجش اداره کل محیط‌زیست استان، اکنون شاخص کیفیت هوا با عدد ۷۴ در شرایط سالم (زرد) بوده و آلاینده غالب ذرات معلق کوچک‌تر از ۲.۵ میکرون است.

وی با بیان اینکه امروز هیچ‌کدام از ایستگاه‌های سنجش کیفی هوا در کلان‌شهر اصفهان در وضعیت ناسالم (قرمز) ثبت نشده است، افزود: ایستگاه زینبیه با شاخص ۱۴۸ در موقعیت ناسالم برای گروه‌های حساس (نارنجی) قرار دارد.

مسئول امور کنترل کیفیت هوا در معاونت حمل‌ونقل شهرداری اصفهان ادامه داد: ایستگاه‌های رهنان با شاخص ۸۲، فیض با شاخص ۸۱، کردآباد و ولدان با شاخص ۷۷، پارک زمزم با شاخص ۷۴، خیابان ۲۵ آبان با شاخص ۷۳، میرزاطاهر با شاخص ۷۰، انقلاب با شاخص ۶۵، سپاهان‌شهر و فرشادی با شاخص ۶۴، در شرایط سالم (زرد) قرار دارد، ایستگاه کاوه با شاخص ۴۵ و دانشگاه صنعتی با شاخص ۴۱ در وضعیت پاک (سبز) است.

وی با اشاره به عوارض بهداشتی و اقدامات احتیاطی آلاینده ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون در شرایط ناسالم خاطرنشان کرد: احتمال تشدید بیمارهای قلبی یا ریوی سالمندان از عوارض بهداشتی این آلاینده‌ها است، از این‌رو افراد حساس در صورت امکان فعالیت‌های طولانی یا سنگین خارج از منزل را کاهش دهند.

همچنین بر اساس سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط زیست منطقه اصفهان با قرار گرفتن روی عدد ۷۵ در وضعیت هوای سالم (زرد) قرار دارد، ایستگاه‌های احمدآباد با شاخص ۱۰۳ ناسالم (نارنجی)، رودکی با شاخص ۶۶ سالم (زرد) است.

در حال حاضر تنها ایستگاه‌های فعال در زمینه نشانگر شاخص کیفی هوا در استان اصفهان، زرین‌شهر، سجزی و مبارکه است که زرین‌شهر با شاخص ۹۵، سجزی با شاخص ۳۱ و مبارکه با شاخص ۶۳ سالم (زرد) قرار دارد، ایستگاه‌های پروین، خرازی، استانداری اصفهان، خواجو، باغ‌غدیر و شهرهای کاشان، خمینی‌شهر، نجف‌آباد، دولت‌آباد، قهجاورستان و شاهین‌شهر فعال نیست.

بر اساس گزارش اداره کل هواشناسی استان اصفهان و پیش‌آگاهی هوا، بررسی نقشه‌های هواشناسی بیانگر گذر موج و استقرار جوی نسبتاً پایدار تا اواخر هفته روی استان است، بر این اساس در مناطق مرکزی از امروز به تدریج افزایش غلظت آلاینده‌ها و کاهش کیفیت هوا مورد انتظار است، روزهای پنجشنبه و جمعه با گذر موج در بیشتر مناطق استان، گاهی افزایش ابر و برای غربی‌ترین نقاط احتمال بارش خفیف پیش‌بینی می‌شود، آسمان اصفهان نیز امروز صاف تا کمی ابری، گاهی وزش باد و به ندرت هوا ناسالم خواهد بود، کمینه دما در بیشتر نواحی سه تا پنج درجه کاهش دارد.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک (سبز)، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم (زرد)، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس (نارنجی)، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم (قرمز)، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم (بنفش) و ۳۰۱ تا ۵۰۰ بسیار خطرناک (قهوه‌ای) است.

این شاخص به طور معمول برای پنج آلاینده هوا شامل منوکسیدکربن (CO) ، اُزن (O۳)، دی اکسید نیتروژن (NO۲)، دی اکسید گوگرد (SO۲) و ذرات معلق زیر ۲.۵ میکرون (PM۲.۵) اندازه‌گیری و به‌طور روزانه در ایستگاه‌های پایش هوا، ثبت می‌شود.

شاخص کیفی هوا (Air Quality Index) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا همچون منواکسید کربن، دی‌اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن‌دار، ازن و ذرات معلق (ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف دارد، به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

کد خبر 714779

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.