هوای اصفهان در ۱۶ منطقه و ۴ شهر سالم است

کیفیت هوای اصفهان امروز (دوشنبه) بر اساس آمار ایستگاه‌های سنجش کیفیت هوا در مناطق مختلف اعلام شد.

جمشید لقایی در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا با اشاره به وضعیت سنجش کیفیت هوای امروز _دوشنبه چهارم دی_ در ایستگاه‌ها اظهار کرد: بر اساس اطلاعات دریافتی از ۱۳ ایستگاه سنجش آلودگی هوای متعلق به شهرداری اصفهان و سه ایستگاه سنجش اداره کل محیط‌زیست استان، اکنون شاخص کیفیت هوا با عدد ۷۴ در شرایط سالم (زرد) بوده و آلاینده غالب ذرات معلق کوچک‌تر از ۲.۵ میکرون است.

وی با بیان اینکه امروز هیچ‌کدام از ایستگاه‌های سنجش کیفی هوا در کلان‌شهر اصفهان در وضعیت ناسالم قرمز و نارنجی ثبت نشده است، افزود: ایستگاه‌های زینبیه با شاخص ۱۰۰، پارک زمزم با شاخص ۹۷، سپاهان‌شهر با شاخص ۸۸، کردآباد با شاخص ۸۱، انقلاب با شاخص ۸۰، میرزاطاهر با شاخص ۷۸، رهنان و فیض با شاخص ۶۸، فرشادی با شاخص ۶۷، خیابان ۲۵ آبان با شاخص ۶۲، ولدان با شاخص ۶۱، دانشگاه صنعتی با شاخص ۵۸ و کاوه با شاخص ۵۶ در شرایط سالم (زرد) قرار دارد.

مسئول امور کنترل کیفیت هوا در معاونت حمل‌ونقل شهرداری اصفهان با اشاره به عوارض بهداشتی و اقدامات احتیاطی آلاینده ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون در شرایط ناسالم خاطرنشان کرد: احتمال تشدید بیمارهای قلبی یا ریوی سالمندان از عوارض بهداشتی این آلاینده‌ها است، از این‌رو افراد حساس در صورت امکان فعالیت‌های طولانی یا سنگین خارج از منزل را کاهش دهند.

همچنین بر اساس سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط زیست منطقه اصفهان با قرار گرفتن روی عدد ۷۴ در وضعیت هوای سالم (زرد) قرار دارد، ایستگاه‌های احمدآباد با شاخص ۸۶، پروین با شاخص ۷۱ و رودکی با شاخص ۶۸ سالم (زرد) است.

در حال حاضر تنها ایستگاه‌های فعال در زمینه نشانگر شاخص کیفی هوا در استان اصفهان، زرین‌شهر، سجزی، شاهین‌شهر و مبارکه است که زرین‌شهر با شاخص ۶۹، سجزی با شاخص ۶۰، شاهین‌شهر و مبارکه با شاخص ۷۱ سالم (زرد) قرار دارد، ایستگاه‌های خرازی، استانداری اصفهان، خواجو، باغ‌غدیر و شهرهای کاشان، خمینی‌شهر، نجف‌آباد، دولت‌آباد و قهجاورستان فعال نیست.

بر اساس گزارش اداره کل هواشناسی استان اصفهان و پیش‌آگاهی هوا، بررسی نقشه‌های هواشناسی بیانگر گذر امواج ضعیف تا فردا و جوی پایدار تا اواخر روز چهارشنبه، ششم دی، روی استان است، بر این اساس وضعیت جوی به صورت صاف تا قسمتی ابری، گاهی وزش باد نسبتاً شدید تا شدید و از فردا صاف تا کمی ابری، گاهی وزش باد و در مناطق مرکزی غبار محلی و به تدریج افزایش غلظت آلاینده‌ها پیش‌بینی می‌شود، آسمان اصفهان نیز امروز صاف تا قسمتی ابری، گاهی وزش باد شدید خواهد بود. کمینه دما در بیشتر نواحی دو تا پنج درجه کاهش دارد.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک (سبز)، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم (زرد)، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس (نارنجی)، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم (قرمز)، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم (بنفش) و ۳۰۱ تا ۵۰۰ بسیار خطرناک (قهوه‌ای) است.

این شاخص به طور معمول برای پنج آلاینده هوا شامل مونوکسیدکربن (CO) ، اُزن (O۳)، دی اکسید نیتروژن (NO۲)، دی اکسید گوگرد (SO۲) و ذرات معلق زیر ۲.۵ میکرون (PM۲.۵) اندازه‌گیری و به‌طور روزانه در ایستگاه‌های پایش هوا، ثبت می‌شود.

شاخص کیفی هوا (Air Quality Index) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا همچون منواکسید کربن، دی‌اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن‌دار، ازن و ذرات معلق (ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف دارد، به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

کد خبر 714502

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.