روزهای آغازین زمستان و آلودگی بی‌پایان هوای اصفهان

کیفیت هوای اصفهان امروز (شنبه) بر اساس آمار ایستگاه‌های سنجش کیفیت هوا در مناطق مختلف اعلام شد.

جمشید لقایی در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا با اشاره به وضعیت سنجش کیفیت هوای امروز _شنبه دوم دی_ در ایستگاه‌ها اظهار کرد: بر اساس اطلاعات دریافتی از ۱۳ ایستگاه سنجش آلودگی هوای متعلق به شهرداری اصفهان و دو ایستگاه سنجش اداره کل محیط‌زیست استان، اکنون شاخص کیفیت هوا با عدد ۱۳۸ در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس (نارنجی) بوده و آلاینده غالب ذرات معلق کوچک‌تر از ۲.۵ میکرون است.

وی با بیان اینکه بیشترین بار آلایندگی در ایستگاه پارک زمزم با شاخص ۱۵۵ در وضعیت ناسالم برای عموم (قرمز) قرار دارد، افزود: سنجش کیفیت هوا در ایستگاه‌های کردآباد با شاخص ۱۵۳، سپاهان‌شهر با شاخص ۱۵۳ و دانشگاه صنعتی با شاخص ۱۵۲، در موقعیت (قرمز) است.

مسئول امور کنترل کیفیت هوا در معاونت حمل‌ونقل شهرداری اصفهان ادامه داد: ایستگاه‌های زینبیه با شاخص ۱۴۵، فیض با شاخص ۱۴۴، کاوه با شاخص ۱۳۵، انقلاب با شاخص ۱۳۲، میرزاطاهر با شاخص ۱۲۶، فرشادی با شاخص ۱۲۳، خیابان ۲۵ آبان با شاخص ۱۲۲، ولدان با شاخص ۱۲۱ و رهنان با شاخص ۱۱۴، در وضعیت ناسالم (نارنجی) است.

وی با اشاره به عوارض بهداشتی و اقدامات احتیاطی آلاینده ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون در شرایط ناسالم خاطرنشان کرد: احتمال تشدید بیمارهای قلبی یا ریوی سالمندان از عوارض بهداشتی این آلاینده‌ها است، از این‌رو افراد حساس در صورت امکان فعالیت‌های طولانی یا سنگین خارج از منزل را کاهش دهند.

همچنین بر اساس سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط زیست منطقه اصفهان با قرار گرفتن روی عدد ۱۳۸ در وضعیت هوای ناسالم برای گروه‌های حساس (نارنجی) قرار دارد، ایستگاه‌های احمدآباد با شاخص ۱۵۶ ناسالم برای عموم (قرمز) و پروین با شاخص ۱۴۴ ناسالم (نارنجی) است.

در حال حاضر تنها ایستگاه‌های فعال در زمینه نشانگر شاخص کیفی هوا در استان اصفهان، زرین‌شهر، قهجاورستان، سجزی، شاهین‌شهر و مبارکه است که قهجاورستان با شاخص ۱۰۴، زرین‌شهر با شاخص ۱۲۲ و شاهین‌شهر با شاخص ۱۱۹ در وضعیت (نارنجی)، مبارکه با شاخص ۸۰ سالم (زرد) و سجزی با شاخص ۴۷ در وضعیت (سبز) و ایستگاه‌های خرازی، رودکی، استانداری اصفهان، خواجو، باغ‌غدیر و شهرهای کاشان، خمینی‌شهر، نجف‌آباد، دولت‌آباد فعال نیست.

بر اساس گزارش اداره کل هواشناسی استان اصفهان و پیش‌آگاهی هوا، بررسی نقشه‌های هواشناسی بیانگر جوی نسبتاً ناپایدار روی استان است. بر این اساس در مناطق مرکزی و شهر اصفهان به تدریج از غلظت آلاینده‌ها کاسته خواهد شد و در برخی مناطق جنوبی و شرقی استان، شدت وزش باد بسیار شدید است، آسمان اصفهان نیز امروز نیمه ابری در صبح غبار محلی و هوا ناسالم، ندرت افزایش ابر و گاهی وزش باد مورد انتظار است. کمینه دما در بیشتر مناطق استان دو تا چهار درجه افزایش خواهد داشت.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک (سبز)، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم (زرد)، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس (نارنجی)، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم (قرمز)، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم (بنفش) و ۳۰۱ تا ۵۰۰ بسیار خطرناک (قهوه‌ای) است.

شاخص کیفی هوا (Air Quality Index) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا همچون منواکسید کربن، دی‌اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن‌دار، ازن و ذرات معلق (ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف دارد، به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

کد خبر 713941

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 5
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • US ۱۷:۳۰ - ۱۴۰۲/۱۰/۰۲
  1 0
  فقط مدرسه بلدین تعطیل کنین این ذوب آهن و کارخونه های ازوود و تعطیل کنین اگه راست میگین
 • Ali IR ۰۸:۵۱ - ۱۴۰۲/۱۰/۰۳
  0 0
  عوضش یزد برف بارید. تشکر از پیگیری مسولین در انتقال آب به یزد 🙏🙏🙏
 • م IR ۱۰:۲۶ - ۱۴۰۲/۱۰/۰۳
  0 0
  خسته شدیم از این آلودگی هوا هیچ کاری هم نمیکنین
 • فرشته IR ۲۰:۴۰ - ۱۴۰۲/۱۰/۰۳
  0 0
  چرا هوا آلوده نمیشد مدرسه ها را تعطیل کنند
 • فرشته IR ۲۰:۴۲ - ۱۴۰۲/۱۰/۰۳
  0 0
  چرا هوا آلوده نمیشد مدرسه ها را تعطیل کنند