روزهای آلوده در اصفهان تمام‌شدنی نیست / ۱۶ منطقه در وضعیت قرمز و نارنجی

کیفیت هوای اصفهان امروز (سه‌شنبه) بر اساس آمار ایستگاه‌های سنجش کیفیت هوا در مناطق مختلف اعلام شد.

جمشید لقایی در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا با اشاره به وضعیت سنجش کیفیت هوای امروز _سه‌شنبه بیست‌ویکم آذر_ در ایستگاه‌ها اظهار کرد: بر اساس اطلاعات دریافتی از ۱۳ ایستگاه سنجش آلودگی هوای متعلق به شهرداری اصفهان و چهار ایستگاه سنجش اداره کل محیط‌زیست استان، اکنون شاخص کیفیت هوا با عدد ۱۴۸ در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس (نارنجی) بوده و آلاینده غالب ذرات معلق کوچک‌تر از ۲.۵ میکرون است.

وی با بیان اینکه بیشترین بار آلایندگی در ایستگاه پارک زمزم با شاخص ۱۶۴ در وضعیت ناسالم برای عموم (قرمز) قرار دارد، افزود: سنجش کیفیت هوا در ایستگاه‌های رهنان، زینبیه و ولدان با شاخص ۱۶۲، انقلاب با شاخص ۱۵۷، خیابان ۲۵ آبان و سپاهان‌شهر با شاخص ۱۵۴ و میرزاطاهر با شاخص ۱۵۳ در وضعیت ناسالم (قرمز) قرار دارد.

مسئول امور کنترل کیفیت هوا در معاونت حمل‌ونقل شهرداری اصفهان ادامه داد: کیفیت هوا در ایستگاه‌های کاوه با شاخص ۱۴۹، کردآباد با شاخص ۱۴۵، دانشگاه صنعتی با شاخص ۱۴۳، فیض با شاخص ۱۴۰ و فرشادی با شاخص ۱۳۸ در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس (نارنجی) قرار دارد.

وی با اشاره به عوارض بهداشتی و اقدامات احتیاطی آلاینده ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون در شرایط ناسالم خاطرنشان کرد: احتمال تشدید بیمارهای قلبی یا ریوی سالمندان از عوارض بهداشتی این آلاینده‌ها است، از این‌رو افراد حساس در صورت امکان فعالیت‌های طولانی یا سنگین خارج از منزل را کاهش دهند.

همچنین بر اساس سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط زیست منطقه اصفهان با قرار گرفتن روی عدد ۱۴۸ در وضعیت هوای ناسالم برای گروه‌های حساس (نارنجی) قرار دارد، ایستگاه‌های خرازی با شاخص ۱۷۲ و احمدآباد با شاخص ۱۶۱ در ناسالم برای عموم (قرمز)، پروین با شاخص ۱۱۳ ناسالم برای گروه‌های حساس (نارنجی)، رودکی با شاخص ۹۵ سالم (زرد) است.

در حال حاضر تنها ایستگاه‌های فعال در زمینه نشانگر شاخص کیفی هوا در استان اصفهان، زرین‌شهر، قهجاورستان، سجزی، شاهین‌شهر و مبارکه است که زرین‌شهر با شاخص ۱۵۵ و قهجاورستان با شاخص ۱۷۰ در وضعیت (قرمز)، شاهین‌شهر با شاخص ۸۲، سجزی با شاخص ۸۶ و مبارکه با شاخص ۷۸ در وضعیت سالم (زرد) است و ایستگاه‌های استانداری اصفهان، خواجو، باغ‌غدیر و شهرهای کاشان، خمینی‌شهر، نجف‌آباد، دولت‌آباد فعال نیست.

بر اساس گزارش اداره کل هواشناسی استان اصفهان و پیش‌آگاهی هوا، بررسی نقشه‌های هواشناسی بیانگر استقرار جوی نسبتاً پایدار تا اوایل فردا روی استان است، بر این اساس وضعیت جوی صاف، گاهی کمی ابر و وزش باد و در کلان‌شهر اصفهان، نواحی مرکزی و صنعتی افزایش غلظت آلاینده‌ها و کیفیت هوا پیش‌بینی می‌شود، از بعدازظهر فردا و روز پنجشنبه با ورود سامانه بارشی انتظار شروع بارش باران و برف در غرب و جنوب و بارش باران با شدت کمتر در دیگر نقاط همراه است، آسمان اصفهان نیز امروز صاف، گاهی وزش باد ملایم و هوای ناسالم خواهد بود.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک (سبز)، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم (زرد)، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس (نارنجی)، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم (قرمز)، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم (بنفش) و ۳۰۱ تا ۵۰۰ بسیار خطرناک (قهوه‌ای) است.

شاخص کیفی هوا (Air Quality Index) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا همچون منواکسید کربن، دی‌اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن‌دار، ازن و ذرات معلق (ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف دارد، به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

کد خبر 711360

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 1
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۶:۰۶ - ۱۴۰۲/۰۹/۲۱
  0 0
  تعطیل کنید حالا ما با گوشی درس بخونیم بهتره یا مریض بشیم نتونیم بریم مدرسه
 • IR ۱۶:۱۲ - ۱۴۰۲/۰۹/۲۱
  0 0
  فراد خوب می‌شود انشاالله