شاخص‌ها از کاهش آلودگی هوای اصفهان خبر می‌دهد/ گروه‌های حساس از منزل خارج نشوند

کیفیت هوای اصفهان امروز (شنبه) بر اساس آمار ایستگاه‌های سنجش کیفیت هوا در مناطق مختلف اعلام شد.

جمشید لقایی در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا با اشاره به وضعیت سنجش کیفیت هوای امروز _شنبه هجدهم آذر_ در ایستگاه‌ها اظهار کرد: بر اساس اطلاعات دریافتی از ۱۳ ایستگاه سنجش آلودگی هوای متعلق به شهرداری اصفهان و چهار ایستگاه سنجش اداره کل محیط‌زیست استان، اکنون شاخص کیفیت هوا با عدد ۱۳۰ در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس (نارنجی) بوده و آلاینده غالب ذرات معلق کوچک‌تر از ۲.۵ میکرون است.

وی با بیان اینکه بیشترین بار آلایندگی در ایستگاه پارک زمزم با شاخص ۱۵۹ در وضعیت ناسالم برای عموم (قرمز) قرار دارد، افزود: سنجش کیفیت هوا در ایستگاه‌های ولدان با شاخص ۱۵۳، انقلاب، کردآباد و رهنان با شاخص ۱۵۲، در موقعیت ناسالم برای عموم (قرمز) قرار دارد.

مسئول امور کنترل کیفیت هوا در معاونت حمل‌ونقل شهرداری اصفهان ادامه داد: کیفیت هوا در ایستگاه‌های زینبیه با شاخص ۱۳۷، فرشادی با شاخص ۱۲۹، سپاهان‌شهر با شاخص ۱۲۵، خیابان ۲۵ آبان با شاخص ۱۲۰، دانشگاه صنعتی با شاخص ۱۱۶، میرزاطاهر با شاخص ۱۱۴، فیض با شاخص ۱۰۱ در وضعیت هوای ناسالم برای گروه‌های حساس (نارنجی) است. ایستگاه کاوه با شاخص ۹۷ در موقعیت سالم (زرد) قرار دارد.

وی با اشاره به عوارض بهداشتی و اقدامات احتیاطی آلاینده ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون در شرایط ناسالم خاطرنشان کرد: احتمال تشدید بیمارهای قلبی یا ریوی سالمندان از عوارض بهداشتی این آلاینده‌ها است، از این‌رو افراد حساس در صورت امکان فعالیت‌های طولانی یا سنگین خارج از منزل را کاهش دهند.

همچنین بر اساس سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط‌زیست منطقه اصفهان با قرار گرفتن روی عدد ۱۳۰ در وضعیت هوای ناسالم برای گروه‌های حساس (نارنجی) قرار دارد، ایستگاه‌های خرازی با شاخص ۱۶۶، احمدآباد با شاخص ۱۵۷ در ناسالم برای عموم (قرمز) است، رودکی با شاخص ۱۱۰ ناسالم (نارنجی)، پروین با شاخص ۸۳ سالم (زرد) است.

در حال حاضر تنها ایستگاه‌های فعال در زمینه نشانگر شاخص کیفی هوا در استان اصفهان، زرین‌شهر، قهجاورستان، شاهین‌شهر و مبارکه است که زرین‌شهر با شاخص ۱۶۱ ناسالم (قرمز)، قهجاورستان با شاخص ۱۳۸ در وضعیت (نارنجی)، شاهین‌شهر با شاخص ۶۲ و مبارکه با شاخص ۶۳ در وضعیت سالم (زرد) است و ایستگاه‌های استانداری اصفهان، خواجو، باغ‌غدیر و شهرهای کاشان، خمینی‌شهر، نجف‌آباد، دولت‌آباد و سجزی فعال نیست.

بر اساس گزارش اداره کل هواشناسی استان اصفهان و پیش‌آگاهی هوا، بررسی خروجی مدل‌های هواشناسی بیانگر استقرار جو پایدار تا اواسط هفته روی استان است، بر این اساس طی این مدت وضعیت جوی در بیشتر مناطق استان به صورت گاهی وزش باد ملایم و در بعدازظهر گاهی کمی ابری پیش‌بینی می‌شود، در کلان‌شهر اصفهان نواحی مرکزی و صنعتی استان، شرایط انباشت آلاینده‌های جوی، کاهش دید و کیفیت هوا به‌ویژه در نیمه اول روز تا هفته آینده انتظار می‌رود، آسمان اصفهان نیز صاف تا کمی ابری، گاهی وزش باد و هوا آلوده خواهد بود.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک (سبز)، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم (زرد)، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس (نارنجی)، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم (قرمز)، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم (بنفش) و ۳۰۱ تا ۵۰۰ بسیار خطرناک (قهوه‌ای) است.

شاخص کیفی هوا (Air Quality Index) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا همچون منواکسید کربن، دی‌اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن‌دار، ازن و ذرات معلق (ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف دارد، به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

کد خبر 710507

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.