کاهش نرخ بهره بین بانکی برای سومین هفته متوالی

نرخ بهره بین بانکی در هفته منتهی به پانزدهم آذر برای سومین هفته متوالی کاهش یافت.

به گزارش خبرگزاری ایمنا، بانک مرکزی در جدیدترین گزارش خود نرخ بهره بین بانکی را در هفته منتهی به پانزدهم آذر به میزان ۰.۱۱ درصد کاهش داد و به ۲۳.۴۳ درصد رساند.

طبق اعلام بانک مرکزی نرخ بهره بین بانکی در هشتم آذر، ۲۳.۵۴ درصد بوده است. این نرخ در هفته منتهی به یکم آذر ماه، ۲۳.۶ درصد و در هفته منتهی به بیست‌وچهارم آبان، ۲۳.۶۳ درصد بوده است.

این نرخ هفدهم آبان ۲۳.۵۶، در هفته منتهی به دهم آبان، ۲۳.۶۰ درصد، در هفته منتهی به سوم آبان، ۲۳.۷۱ درصد بوده است. نرخ بهره بین بانکی در هفته منتهی به بیست‌وششم مهر، ۲۳.۷۲ درصد بود. این نرخ در هفته منتهی به نوزدهم مهر به ۲۳.۷۶ درصد، هفته پیش از آن ۲۳.۷۵ درصد بوده است.

نرخ بهره بین بانکی در پایان هفته منتهی به پنجم مهر با رکوردشکنی ۱۰ سال به ۲۳.۸۰ درصد افزایش یافته بود. این نرخ در پایان هفته منتهی به بیست‌ونهم شهریور به ۲۳.۶۹ درصد رسیده بود.

کاهش نرخ بهره بین بانکی برای سومین هفته متوالی

نرخ بهره بین بانکی در هفته منتهی به بیست‌ودوم شهریور نیز با افزایش ۰.۰۷ درصدی به ۲۳.۶۲ درصد افزایش یافته بود. این نرخ طی هفته منتهی به پانزدهم شهریور با کاهش به ۲۳.۵۵ درصد رسیده بود. نرخ سود در هفته منتهی به هشتم شهریور نیز با کاهش ۰.۰۲ درصدی به ۲۳.۵۷ درصد رسید. این نرخ طی هفته منتهی به یکم شهریور با افزایش به ۲۳.۵۹ درصد رسیده بود. نرخ بهره بین بانکی طی دو ماه گذشته روند نوسانی داشته است.

کمترین نرخ این بازار در سه ماه اخیر، حوالی ۲۳.۴ بوده است. روند صعودی نرخ بهره بین‌بانکی از بهمن سال گذشته آغاز شد؛ از هفته منتهی به سی‌ام آذر، نرخ سود بین‌بانکی وارد کانال ۲۱ درصدی شده و تا هفته منتهی به نوزدهم بهمن در همین کانال در نوسان بود، اما از بیست‌وششم بهمن این نرخ رکورد جدیدی در کانال ۲۲ درصدی به ثبت رساند و حالا این نرخ در کانال ۲۳ درصدی در نوسان است.

با افزایش نرخ بهره بانکی در هفته گذشته، به نظر می‌رسد بانک مرکزی برای کنترل عملیات بانک‌ها در بازار بین بانکی مجبور به افزایش نرخ بهره شده است. نرخ بهره بین بانکی رکورد سال‌های گذشته خود را شکسته و به سقف کریدور نزدیک شده است.

بانک مرکزی در واکنش به افزایش نرخ سود بین‌بانکی، کریدور این نرخ را که پیش از این از ۱۴ تا ۲۲ درصد بود به ۱۷ تا ۲۴ درصد افزایش داد، نرخ بهره بین‌بانکی بار دیگر به سقف کریدور جدید خود نزدیک می‌شود و باید دید که بانک مرکزی اجازه شکسته شدن این سقف را خواهد داد یا خیر.

در حال حاضر بانک‌های مرکزی دنیا در سیاست‌گذاری پولی یک کریدور نرخ بهره تعریف می‌کنند، کف و سقفی تعریف شده است و به‌طور معمول نرخ بهره هدف، در وسط این کریدور تعیین می‌شود، به عنوان مثال نرخ بهره هدف ۱۸ درصد است.

در صورت مدیریت صحیح، به‌طور طبیعی نرخ بهره در بازار بین بانکی از این سقف کریدور نباید بالاتر برود یا از کف آن به عدد پایین‌تری برسد.

بانک‌های مرکزی در حال حاضر هدف‌گذاری تورمی انجام می‌دهند و این موضوع متعارف است، به عنوان مثال اعلام می‌کنند، نرخ تورم هدف، ۲۲ درصد است و با همین نرخ بهره، به آن هدف می‌رسند و به اقتصاد جهت‌دهی می‌کنند؛ پس نرخ بهره بین بانکی که به آن لنگر اسمی گفته می‌شود، ابزاری است برای کنترل و هدف‌گذاری تورم که در همه دنیا از آن استفاده می‌کنند.

کد خبر 710496

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.