آخرین وضعیت آلودگی و پاکی هوا در کلانشهرهای ایران، ۱۷ آذر ۱۴۰۲

بر اساس داده‌های روز گذشته و امروز (جمعه) وضعیت شاخص کیفیت هوای کلانشهرهای کشور با قرار گرفتن بر موقعیت آلوده، سالم، ناسالم و پاک ثبت شده است که جزئیات آن را از نظر می‌گذرانید.

به گزارش خبرگزاری ایمنا، اگر نگاهی به روز گذشته و امروز _جمعه هفدهم آذر_ بیندازیم، می‌توان میزان و شدت آلودگی هوا که بر آسمان شهرهای مختلف گسترده شده است را به خوبی حس کرد، از این‌رو ایمنا به مقایسه شاخص کیفی هوا در شهرهای مختلف پرداخته است که بر اساس سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط‌زیست، امروز هیچکدام از کلان‌شهرهای کشور در وضعیت بسیار ناسالم (بنفش) قرار ندارد.

بر اساس آمارهای ثبت شده، امروز دستگاه سنجش کیفیت هوا در کلان‌شهر اهواز در وضعیت ناسالم برای عموم (قرمز) قرار دارد، در حالی‌که روز گذشته شانزدهم آذر شهرهای اصفهان، اهواز، سمنان و قزوین در وضعیت (قرمز) بودند.

در همین راستا، دستگاه سنجش کیفیت هوا امروز در کلان‌شهرهای اصفهان، تهران و سمنان در وضعیت هوای ناسالم برای گروه‌های حساس (نارنجی) است، اما روز گذشته شهرهای کرج، تهران، شهرکرد، مشهد، بجنورد، زنجان و یزد در وضعیت هوای ناسالم (نارنجی) بودند.

به این ترتیب، امروز سنجش کیفیت هوا در کلان‌شهرهای تبریز، کرج، بوشهر، شهرکرد، مشهد، بجنورد، زنجان، زاهدان، شیراز، قزوین، قم، کرمان، کرمانشاه، خرم‌آباد، اراک، همدان و یزد در وضعیت هوای سالم (زرد) قرار دارد، اما روز شانزدهم آذر شهرهای تبریز، ارومیه، ایلام، بوشهر، بیرجند، زاهدان، قم، شیراز، کرمان، خرم‌آباد، اراک در وضعیت هوای سالم (زرد) قرار داشتند.

بر این اساس سنجش کیفیت هوا امروز در کلان‌شهرهای ارومیه، اردبیل، بیرجند، سنندج، یاسوج و رشت در وضعیت پاک (سبز) قرار دارد، به طوری که روز گذشته شهرهای اردبیل، سنندج، کرمانشاه، یاسوج، رشت و همدان در وضعیت پاک (سبز) ثبت شدند.

لازم است به این نکته اشاره کنیم که براساس داده‌های موجود سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط‌زیست و مقایسه شاخص کیفی هوا؛ سنجش کیفیت هوا امروز در کلان‌شهر اهواز با شاخص ۱۶۱، در وضعیت ناسالم (قرمز) قرار دارد، اما روز گذشته اصفهان با شاخص ۱۶۴، اهواز با شاخص ۱۵۵، سمنان با شاخص ۱۵۶، قزوین با شاخص ۱۵۹، در وضعیت (قرمز) بودند.

در همین راستا، دستگاه سنجش کیفیت هوا امروز در ایستگاه کلان‌شهرهای اصفهان با شاخص ۱۳۹، تهران با شاخص ۱۱۰، سمنان با شاخص ۱۲۵، در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس (نارنجی) قرار دارد، در حالی که روز شانزدهم آذر شهرهای کرج با شاخص ۱۳۲، تهران با شاخص ۱۳۳، شهرکرد با شاخص ۱۱۰، مشهد با شاخص ۱۵۰، بجنورد با شاخص ۱۰۵، زنجان با شاخص ۱۱۶، یزد با شاخص ۱۰۶، در وضعیت هوای (نارنجی) بودند.

بر این اساس سنجش کیفیت هوا امروز در ایستگاه کلان‌شهرهای تبریز با شاخص ۸۲، کرج با شاخص ۸۳، بوشهر با شاخص ۵۲، شهرکرد با شاخص ۹۴، مشهد با شاخص ۸۷، بجنورد با شاخص ۷۴، زنجان با شاخص ۹۳، زاهدان با شاخص ۷۲، شیراز با شاخص ۹۲، قزوین با شاخص ۸۲، قم با شاخص ۵۲، کرمان با شاخص ۱۰۰، کرمانشاه با شاخص ۶۹، خرم‌آباد با شاخص ۶۳، اراک با شاخص ۹۹، همدان با شاخص ۶۴، یزد با شاخص ۹۱، در وضعیت هوای سالم (زرد) قرار دارد.

در همین راستا سنجش کیفیت هوا روز شانزدهم آذر در شهرهای تبریز با شاخص ۹۴، ارومیه با شاخص ۶۳، ایلام با شاخص ۶۴، بوشهر با شاخص ۶۴، بیرجند با شاخص ۵۱، زاهدان با شاخص ۶۸، شیراز با شاخص ۷۴، قم با شاخص ۷۱، کرمان با شاخص ۷۴، کرمانشاه با شاخص ۶۲، خرم‌آباد با شاخص ۶۷، اراک با شاخص ۶۸، در وضعیت هوای سالم (زرد) قرار داشت.

لازم است بدانیم سنجش کیفیت هوا امروز در کلان‌شهرهای ارومیه با شاخص ۵۰، اردبیل با شاخص ۱۵، بیرجند با شاخص ۴۶، سنندج با شاخص ۲۹، یاسوج با شاخص ۳۷، رشت با شاخص ۳۳، در وضعیت پاک (سبز) قرار دارد، به طوری که روز گذشته شهرهایاردبیل با شاخص ۲۷، سنندج با شاخص ۲۱، کرمانشاه با شاخص ۴۷، یاسوج با شاخص ۳۵، رشت با شاخص ۳۳، همدان با شاخص ۲۸، در وضعیت پاک (سبز) قرار داشتند.

به این ترتیب؛ شرایط کیفی هوای کلان‌شهرهای شرایط کیفی هوای کلان‌شهرهای ایلام، گرگان، ساری، بندرعباس و ثبت نشده است، در حالی‌که روز گذشته شهرهای شهرکرد، گرگان، ساری و بندرعباس بدون داده ثبت شد.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک (سبز)، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم (زرد)، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس (نارنجی)، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم (قرمز)، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم (بنفش) و ۳۰۱ تا ۵۰۰ بسیار خطرناک (قهوه‌ای) است.

کد خبر 710339

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.