افزایش چشمگیر انتشار گازهای گلخانه‌ای در جهان

انتشار گازهای گلخانه‌ای در سراسر جهان به‌رغم تعهدات آب‌وهوایی کشورهای گوناگون در توافق پاریس به‌طور چشمگیری از ۲۰۱۵ افزایش داشته است و این روند همچنان ادامه دارد. چین، ایالات متحده و هند بیشترین نقش را در این افزایش ایفا می‌کنند.

به گزارش سرویس ترجمه خبرگزاری ایمنا، نمایندگانی از بیش از ۱۹۰ کشور از سی‌ام نوامبر در دبی گرد هم آمده‌اند تا جهان را در مسیر رسیدن به اهداف توافق‌نامه پاریس برای محدود کردن افزایش دمای کره زمین به ۱.۵ درجه سانتی‌گراد بالاتر از سطوح قبل از صنعتی شدن قرار دهند، با این وجود داده‌های ماهواره‌ای ردیابی انتشار گازهای گلخانه‌ای نشان می‌دهد که بسیاری از کشورها و شرکت‌های جهانی به‌رغم تعهداتی که در این توافق برای انجام دارند، در ارائه آمار و ارقام دقیق میزان انتشار خود صادقانه عمل نمی‌کنند.

بر اساس داده‌های جدید، از زمان انعقاد توافق‌نامه آب‌وهوایی پاریس در ۲۰۱۵، تولید برق در چین و هند و تولید نفت و گاز در ایالات متحده بیشترین افزایش را در انتشار گازهای گلخانه‌ای جهانی داشت‌اند. داده‌ها همچنین نشان می‌دهد به‌رغم تعهد بیش از ۱۰۰ کشور برای کاهش انتشارها طبق این توافق، انتشار متان به‌عنوان یک گاز گلخانه‌ای ۸۰ برابر قوی‌تر از دی‌اکسید کربن نیز افزایش داشته است.

افزایش چشمگیر انتشار گازهای گلخانه‌ای در جهان

عقب ماندن کشورهای جهان از تعهدات آب‌وهوایی

بررسی سهم جهانی فرآیندی مهم در هسته اصلی اجلاس آب‌وهوایی سازمان ملل متحد در دبی (Cop28) به‌شمار می‌رود که شامل ارزیابی پیشرفت‌ها در جهت کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای مورد نیاز برای حفظ دمای هوا در محدوده ۱.۵ درجه سانتی‌گرادی پیش از صنعتی شدن است. این بررسی نشان داد که بسیاری از کشورها نتوانسته‌اند تعهدات خود را برآورده کنند.

سازمان ملل در مسیر این ردیابی از قدرت هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی همراه با داده‌های مناسب از تصاویر ماهواره‌ای برای تعیین دقیق منابع انتشار گازهای گلخانه‌ای در سراسر جهان استفاده می‌کند. این بررسی‌ها تفاوت‌هایی را بین گزارش کشورها و شرکت‌ها از انتشار گازهای گلخانه‌ای و رفتار واقعی آن‌ها آشکار کرده است.

داده‌های جدید نشان می‌دهد معادن زغال سنگ چین مسئول بخش بزرگی از افزایش انتشار گاز متان بین سال‌های ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۲ بوده‌اند. چین برای نخستین بار تعهد جدیدی برای گنجاندن متان در برنامه‌های آب‌وهوایی ملی خود امضا کرده و در مورد راه‌های کاهش متان در حال همکاری با ایالات متحده است، چراکه کاهش شدید متان بهترین شانس برای جلوگیری از بدترین اثرات گرمایش جهانی در کوتاه‌مدت است. بر اساس برآوردها، کاهش متان و سایر آلاینده‌های کوتاه‌مدت می‌تواند افزایش دمای جهانی را تا ۰.۳ درجه سانتی‌گراد کاهش دهند.

داده‌ها همچنین نشان می‌دهد که انتشار گازهای گلخانه‌ای از هوانوردی به‌شدت به سطوح پیش از قرنطینه‌های کرونایی بازگشته و کربن حاصل از پروازهای بین‌المللی بین سال‌های ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۲ برابر با ۷۴ درصد و از پروازهای داخلی ۱۸ درصد در مدت مشابه افزایش داشته است. انتشار گازهای گلخانه‌ای حمل‌ونقل جاده‌ای نیز ۳.۵ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

البته جنگل‌زدایی در مناطق کلیدی در حال کاهش و انتشار گازهای گلخانه‌ای ناشی از تخریب جنگل‌های حوضه کنگو تا ۱۹ درصد در سال ۲۰۲۲ در مقایسه با سال قبل کم شده است.

افزایش چشمگیر انتشار گازهای گلخانه‌ای در جهان

تعهد جدید آب‌وهوایی در Cop28

شعله‌ور شدن متان از تولید نفت و گاز منبع قابل‌توجه و گسترده انتشار گازهای گلخانه‌ای است و سرکوب این اقدام راهی سریع برای کاهش قابل‌توجه متان به‌شمار می‌رود. به این ترتیب بیش از ۵۰ شرکت نفت و گاز تا این لحظه در Cop28 یک توافق داوطلبانه «شتاب‌دهنده کربن‌زدایی جهانی» را امضا کرده‌اند که به وسیله آن تأثیرات آب‌وهوایی فعالیت‌های خود را کاهش دهند، با این وجود هیچیک به کاهش تولید متعهد نشده‌اند.

فعالان اقلیمی معتقدند که این معامله به اندازه کافی برای دستیابی به اهداف آب‌وهوایی کافی نیست. برخی افراد حتی این توافق را یک عامل پرت‌کننده حواس خطرناک در روند اجلاس آب‌وهوایی Cop28 می‌دانند، زیرا رسیدگی به وضعیت فعلی جهان نیازمند توافقات قانونی و نه تعهدات داوطلبانه است. دلیل آن‌ها این است که حفظ دمای ۱.۵ درجه سانتی‌گراد بالاتر از دوران ماقبل صنعتی مستلزم حذف کامل، سریع، عادلانه و بودجه‌ریزی شده سوخت‌های فسیلی است باید از همین الان شروع شود.

کد خبر 709234

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.