صادرات ۳۲ میلیارد دلاری کشور از ابتدای امسال/ ۴۲ میلیارد دلار کالا وارد شد

کل صادرات کشور در هشت ماهه امسال با رشد ۲۷ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل به ۹۰ میلیون و ۴۴ هزار تن به ارزش ۳۲ میلیارد و ۲۴۳ میلیون دلار رسید.

به گزارش خبرگزاری ایمنا و به نقل از گمرک ایران، در هشت ماهه سال جاری ۹۰ میلیون و ۴۴ هزار تن کالا به ارزش ۳۲ میلیارد و ۲۴۳ میلیون دلار به خارج از کشور صادر شد.

این میزان صادرات که بدون احتساب صادرات برق، نفت، خدمات فنی مهندسی و صادرات از محل تجارت چمدانی بوده است، در هشت ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل به لحاظ وزنی ۲۷ درصد افزایش و از حیث ارزش ۱.۶ درصد کاهش داشته است.

این گزارش می‌افزاید: متوسط ارزش گمرکی هر تن کالای صادراتی در هشت ماهه سال گذشته ۴۶۲ دلار بوده که در این مدت با ۲۲.۵ درصد کاهش به ۳۵۸ دلار رسیده است.

این گزارش در خصوص پنج قلم عمده کالای صادراتی به لحاظ ارزش اضافه می‌کند: گاز طبیعی مایع شده با دو میلیارد و ۳۸۷ میلیون دلار، پروپان مایع شده با دو میلیارد و ۸۹ میلیون دلار، متانول با یک میلیارد و ۵۰۵ میلیون دلار، قیر نفت با یک میلیارد و ۴۷۶ میلیون دلار و بوتان مایع شده با یک میلیارد و ۴۱۶ میلیون دلار پنج قلم عمده کالاهای صادراتی بوده‌اند.

در این مدت در حالی که شاهد کاهش ۱۲.۹۴ درصدی ارزش صادرات کالاهای پتروشیمی بوده‌ایم اما صادرات سایر کالاها با افزایش ۸.۱۲ درصدی همراه بوده است.

بر اساس گزارش گمرک، بیشترین میزان کالاهای صادراتی در هشت ماهه امسال به مقصد کشورهای چین با نه میلیارد و ۱۵۸ میلیون دلار، عراق با شش میلیارد و ۲۳ میلیون دلار، امارات متحده عربی با چهار میلیارد و ۱۶۲ میلیون دلار، ترکیه با سه میلیارد و ۲۸ میلیون دلار و هند با یک میلیارد و ۴۶۶ میلیون دلار بوده است.

این گزارش می‌افزاید: در این مدت، ۶۷ میلیون و ۵۹۶ هزار تن کالا به ارزش ۲۳ میلیارد و ۸۳۷ میلیون دلار به پنج کشور فوق‌الذکر صادر شده است که ۷۰ درصد از وزن و ۷۳ درصد از ارزش کل صادرات را دارا بودند.
این گزارش در خصوص میزان واردات در هشت ماهه سال جاری می‌افزاید: در این مدت ۲۴ میلیون و ۷۰۹ هزار تن کالا به ارزش ۴۲ میلیارد و ۱۹۹ میلیون دلار وارد کشور شده است که به لحاظ وزن ۴.۳۲ درصد و از حیث ارزش ۱۲.۳۶ درصد رشد داشته است.

بر اساس این گزارش متوسط ارزش گمرکی هر تن کالای وارداتی در این مدت یک هزار و ۷۰۸ دلار بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۷.۷۰ درصد افزایش نشان می‌دهد.

این گزارش اضافه می‌کند: ذرت دامی، گوشی تلفن همراه، دانه سویا، قطعات منفصله جهت تولید اتومبیل سواری به استثنای لاستیک و روغن دانه آفتابگردان و گلرنگ پنج قلم عمده کالاهای وارداتی در هشت ماهه امسال بودند.

بر اساس این گزارش امارات متحده عربی با ۱۳ میلیارد و ۵۴ میلیون دلار، چین با ۱۲ میلیارد و ۱۹۱ میلیون دلار، ترکیه با چهار میلیارد و ۴۴۳ میلیون دلار، آلمان با یک میلیارد و ۴۲۸ میلیون دلار و هند با یک میلیارد و ۲۴۴ میلیون دلار پنج کشور عمده طرف معامله واردات بوده‌اند.

طبق این گزارش، ۶۴ درصد از وزن و ۷۵ درصد از ارزش کل واردات در هشت ماهه امسال از پنج کشور فوق‌الذکر بوده است.

کد خبر 709012

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.