توان ساخت هر نوع شناوری را داخل کشور داریم / نقش موثر شرکت‌های دانش‌بنیان در ناوشکن دیلمان

فرمانده نیروی دریایی ارتش گفت: امروز می‌توانیم این ادعا را داشته باشیم که دست‌های توانمند جوانان متخصص ما می‌تواند هر نوع شناوری را که اراده کند، بسازد.

به گزارش خبرگزاری ایمنا، امیر دریادار شهرام ایرانی، فرمانده نیروی دریایی ارتش در برنامه صف اول که از شبکه خبر سیما پخش شد، درباره رونمایی از دستاوردهای جدید این نیرو، اظهار کرد: ما برای این کار دو بخش نمایشگاهی در تهران و بندرعباس پیش‌بینی کردیم؛ در این نمایشگاه، دستاوردهای نیروی دریایی ارتش در حوزه‌های قطعه‌سازی، توانمندی در بخش نرم، شناورهای حوزه‌های زیرسطحی و سطحی و به‌طور عام بدون سرنشین‌ها در همه حوزه‌های پروازی، شناوری و زیرسطحی حضور دارند.

وی افزود: در این نمایشگاه شاهد رونمایی از چند جلد کتاب که با توجه به فرمان فرماندهی معظم کل قوا مدظله‌العالی در حوزه فرهنگ‌سازی دریایی تدوین شده است و یک اثر پویانمایی نیز خواهیم بود.

فرمانده نیروی دریایی ارتش با اشاره به دومین نمایشگاه این نیرو که در بندرعباس برگزار خواهد شد، عنوان کرد: نمایشگاه ما در بندرعباس با توجه به حجم توانمندی‌هایی که در آنجا وجود دارد، وسیع‌تر و مفصل‌تر خواهد بود. با توجه به حجم توانمندی‌ها و ظرفیت‌ها این نمایشگاه در همه حوزه‌ها مانند موشکی، اژدر و سایر تجهیزات در آن به نمایش گذاشته خواهد شد.

وی ادامه داد: دستاوردهای مختلف در حوزه جنگ الکترونیک و آخرین دستاوردهای صنایع دفاعی کشور که توسط جوانان در دانش‌بنیان‌ها و نخبگان در دانشگاه‌ها و صنعت رقم خورده است، بخش دیگری از این نمایشگاه خواهد بود.

امیر دریادار ایرانی در خصوص وجه تمایز این نمایشگاه‌ها با نمایشگاه‌های قبلی نیروی دریایی ارتش اظهار کرد: ما در همه حوزه‌ها اولین‌ها و نوآوری‌هایی داریم که ارائه خواهد شد، البته بخشی از آن‌ها با توجه به شرایطی که دارند، امکان رسانه‌ای شدن ندارند.

وی افزود: ممکن است تجهیزات موجود با توجه به ویژگی‌های خاص در حوزه رسانه مطرح نشوند، ولی اردوهای دانشگاهی به عنوان راهیان پیشرفت از دانشگاه‌ها و مدارس این اجازه را خواهند داشت که از این دستاوردها بازدید کنند و در جریان آخرین دستاوردها قرار بگیرند.

فرمانده نیروی دریایی ارتش با توجه به دستاوردهایی که امکان رسانه‌ای شدن در این نمایشگاه را دارند، تصریح کرد: در حوزه شناختی و جنگ‌های نوپدید و در حوزه ارتباطات مخابراتی به عنوان فرماندهی و کنترل، اقدامات بسیار شاخصی انجام شده است که نمونه شاخص آن در جریان مأموریت ۳۶۰ درجه ناوگروه ۸۶ بود که حتی یک ثانیه هم قطعی ارتباط نداشتیم که در نوع خود بی‌نظیر است.

امیردریادار ایرانی با اشاره به ناوشکن دیلمان و ویژگی‌های این شناور که به‌تازگی به ناوگان شمال نیروی دریایی ارتش الحاق شد، اظهار کرد: نکته مهمی در خصوص سامانه رانش این شناور وجود دارد که با استفاده از چهار شفت و پروانه یا چهار موتور مجزا، نیروی محرکه آن را تأمین می‌کنند، این ویژگی نه تنها در پایداری و ماندگاری اثرگذاری دارد، بلکه در شرایط عادی باعث صرفه‌جویی بسیار زیادی در مصرف سوخت می‌شود.

وی ادامه داد: صرفه‌جویی در مصرف سوخت باعث می‌شود تا هم ماندگاری ناوشکن دیلمان در دریا افزایش پیدا کند هم شعاع عملیاتی بیشتری را پوشش می‌دهد.

فرمانده نیروی دریایی ارتش در پاسخ به سوالی در خصوص واکنش کشورهای منطقه به رونمایی و الحاق ناوشکن دیلمان تصریح کرد: واکنش کشورهای منطقه در مجموع مثبت بود؛ به این دلیل که امروز کشتیرانی در دریای خزر به خاطر شرایط ویژه و افزایش حجم تبادلات موجب شده تا نگاه همه به اقتصاد دریایی با توجه به اینکه دریا می‌تواند شکوفایی در همه ابعاد ایجاد کند، وجود داشته باشد.

وی با اشاره به ظرفیت‌های اقتصادی موجود در حوزه دریایی گفت: اقتصاد صرفاً داد و ستد و انتقال کالا نیست و حوزه‌های فنی و تخصصی را به همراه دارد. یک ظرفیتی در حوزه کشتی‌سازی با توانمندی بالا در سواحل شمالی ما ایجاد شده است، به این مفهوم که می‌تواند به بخش تجاری کمک بسیاری انجام دهد و اگر امروز می‌توانیم یک ناوشکن در آنجا بسازیم، ساخت کشتی‌های غیرنظامی خیلی کار سختی نیست و به‌راحتی قابل انجام است.

امیردریادار ایرانی با اشاره به سایر ابعاد الحاق ناوشکن دیلمان به ناوگان شمال نیروی دریایی ارتش گفت: علاوه بر اینکه امکانات تعمیراتی نیز در آنجا وجود دارد و اگر یک کشتی نیاز به تعمیرات داشته باشد این ظرفیت در اختیار قرار می‌گیرد.

وی ادامه داد: در کنار آن، اطمینان بیشتری به حوزه‌های آموزشی و تبادل دانش ایجاد شده است؛ همچنین مسابقات نظامی را هر دو سال یک بار در این منطقه برگزار می‌کنیم که محور این مسابقات یگان‌های شناوری هستند و دیلمان می‌تواند نقش کلیدی را در آنجا ایفا کند. در کنار همه این موارد، ناوشکن دیلمان با توجه به توانمندی و امکاناتی مانند نشست و برخاست بالگرد می‌تواند در شرایط اضطراری به سرعت در حوزه امنیت و ایمنی نقش‌آفرینی داشته باشد.

فرمانده نیروی دریایی ارتش در پاسخ به سوالی در خصوص چگونگی سرریز دانش نظامی در صنایع غیرنظامی، بیان کرد: ما در صنعت کشتی‌سازی در سطح و ظرفیت بسیار بالایی قرار داریم و علاقه‌مندی جوانان ما نیز در همه ابعاد و بخش‌های مختلف وجود دارد. برای مثال در داخل شناورها بخشی وجود دارد که شامل انواع کابل‌کشی‌ها، لوله‌کشی‌ها، سامانه‌های رانش، سامانه‌های هدایت است و پیچیدگی‌های خاص خود را دارند؛ بنابراین این سرریز اتفاق افتاده است و امروز این افتخار را داریم که دستان جوانان و متخصصان این کشور می‌تواند هر نوع شناوری که اراده کنند را بسازند.

امیردریادار ایرانی در ادامه با اشاره به رزمایش مشترک ایران و عمان در حوزه دریایی که روز پنجشنبه برگزار شد، گفت: این رزمایش با محوریت امداد و نجات به صورت سالانه برگزار می‌شود، به نحوی که یک سال در سواحل ایران و یک سال در سواحل کشور دوست و همسایه عمان اجرا می‌شود.

فرمانده نیروی دریایی ارتش با اشاره به دستاوردهای برگزاری رزمایش‌های مشترک اظهار داشت: از لحاظ آموزشی و انتقال تجربه یک سرفصل جداگانه و بسیار حائز اهمیت در این مورد رخ داده است، زیرا برای برگزاری یک رزمایش جلسات هماهنگی و در کنار آن آموزش‌های کوتاهی برگزار می‌شود، تبادل تجربه و انتقال دانش در این چنین مواردی بسیار اهمیت دارد و پس از برگزاری این جلسات وارد فاز عملیاتی می‌شود.

وی افزود: در این عملیات علاوه بر شناورها یگان‌های پروازی نیز حضور داشتند و این هماهنگی علی‌رغم پیچیدگی‌های خود امروز حاصل شده و از جنبه فرماندهی و کنترل بسیار اثرگذار است و خود را نشان می‌دهد.

امیردریادار ایرانی پیام اصلی برگزاری رزمایش‌های مشترک در منطقه را توان تأمین امنیت منطقه دانست و تاکید کرد: پیام اصلی رزمایش‌های مشترک در منطقه این است که امروز برای تأمین امنیت و ایمنی کشتیرانی نیاز به حضور کشور ثالث وجود ندارد و کشورهای منطقه می‌توانند با همکاری یکدیگر امنیت را برقرار کنند.

فرمانده نیروی دریایی ارتش با اشاره به رزمایش مشترک سه کشور ایران، روسیه و چین که قرار است در آینده برگزار شود، گفت: کشورهای مهمان ما در این رزمایش پاکستان، برزیل، عمان، هندوستان هستند، همچنین ما از کشورهای همسایه‌مان در دریای خزر به‌عنوان ناظر هم دعوت کرده‌ایم که می‌توانند بیایند و نگاه کنند و در جریان توانمندی‌ها قرار بگیرند.

وی با اشاره به استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان در ساخت ناوشکن دیلمان تصریح کرد: به جرئت می‌توانم بگویم که دیلمان سامانه‌هایی نیاز داشت که از لحاظ تکنولوژی و فناوری در سطح بسیار بالایی بودند و تنه می‌زند به تنه آنچه در فناوری‌هایی که امروز در کشورهای دیگر استفاده می‌کنند، در همین راستا شرکت‌های دانش‌بنیان ما پای کار آمدند و تجربه عملیاتی ما در اختیار آن‌ها قرار گرفته است، نیازمندی‌های مشخص ما، نه برای امروز، بلکه متناسب با جنگ‌های آینده، منتقل شده است، همچنین در بحث کشف و شناسایی و درگیری، شرکت‌های دانش‌بنیان ما فعالیت، حضور و نقش مؤثری داشتند.

کد خبر 708677

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.