سوت قطار تهران-کربلا از چه زمانی به صدا درمی‌آید؟

با وجود اینکه عرضه بلیت قطار تهران-کربلا از شنبه هفته جاری آغاز شده است، هنوز خبری از اعزام‌های کاروانی به عتبات با قطار نیست.

به گزارش خبرگزاری ایمنا، سفر با اتوبوس به‌ویژه در پاییز و زمستان به دلیل تغییرات آب و هوایی و بارش باران و برف خطراتی را به همراه دارد که این مشکلات با قطار به حداقل می‌رسد.

قطار تهران کربلا در حال حاضر آزمایشی است

پس از سال‌ها برقراری سفرهای زیارتی به عتبات و اعزام کاروان‌ها، سفرهای ریلی نیز برقرار شده و وزارت راه مسیر را برای تشرف به عراق هموار کرده است.

از شنبه هفته جاری سفر ریلی به عراق آغاز و سوت قطار تهران کربلا شنیده شد، البته مسئولان راه‌آهن می‌گویند که حرکت این قطار در حال حاضر آزمایشی است و پس از بررسی مشکلات، این مسیر فعال‌تر خواهد شد.

سوت قطار تهران-کربلا از چه زمانی به صدا در می‌آید؟

نبود سفرهای کاروانی در قالب اعزام‌های ریلی به عتبات

با این وجود، یکی از مشکلاتی که موجب نگرانی سازمان حج و زیارت شده، نبود سفرهای کاروانی در قالب اعزام‌های ریلی است؛ در این سفرها افراد می‌توانند با تهیه بلیت قطار به‌راحتی عازم کربلا شوند، اما در صورتی که زائران با عراق آشنایی نداشته باشند، ممکن است با مشکلاتی مواجه شوند، چرا که افراد پس از ساعت‌ها طی کردن مسیر، وقتی به کربلا می‌رسند، با نداشتن محل اسکان یا تغذیه و حتی پول مورد قبول عراقی‌ها، سردرگم خواهند شد.

علی حسینی، یکی از زائرانی که با این قطار راهی کربلا شده است، می‌گوید: ما حدود ۲۷ ساعت در مسیر بودیم تا از تهران به کربلا برسیم، اما وقتی به کربلا رسیدیم، متوجه شدیم که هتل مناسب برای اسکان گران‌تر از تصور ماست.

سفر به عراق نیازمند شناخت کافی به این کشور است و یکی از موضوعاتی که زائران باید توجه داشته باشند، همراه داشتن دلار یا دینار عراقی است، چرا که در سال‌های اخیر با کاهش اعتبار پول ملی، بسیاری از عراقی‌ها پول ایرانی نمی‌پذیرند و زائران باید حتماً برای تبدیل پول خود به صرافی‌ها مراجعه کنند، بر همین اساس بهتر است زائران عتبات حتماً قبل از سفر دینار یا دلار خریداری کنند و همراه داشته باشند تا در مرحله اول پس از حضور در کربلا مشکلی برایشان پیش نیاید.

صادق محمدی، مدیر یکی از دفاتر زیارتی می‌گوید: هتل‌هایی که ایرانیان اجاره می‌کنند بر اساس برنامه کاروان است و در بسیاری مواقع امکان اسکان زائران انفرادی را ندارند.

آمادگی سازمان حج برای اعزام زائران به عتبات با قطار

بر اساس بررسی‌ها، هنوز تفاهم‌نامه‌ای بین وزارت راه و سازمان حج برای برقراری سفرهای کاروانی با قطار منعقد نشده و وزارت راه در حال عرضه بلیت قطار بدون نیاز به کاروان است، همچون بلیت‌های پرواز عتبات!

سوت قطار تهران-کربلا از چه زمانی به صدا در می‌آید؟


قیمت بلیت قطار تهران کربلا

مصطفی قاسمی، مدیر عامل شرکت شمسا با اشاره به آمادگی برای راه‌اندازی کاروان عتبات با قطار می‌گوید: در صورتی که هزینه سفر با قطار کم‌تر یا حتی هم‌رده با هزینه سفر با اتوبوس باشد، سفرهای ریلی عتبات را راه‌اندازی می‌کنیم.

شاید برخی برای سفر ریلی به عراق آمادگی داشته باشند و حتی کشور مقصد را هم به‌درستی بشناسند، اما شاید بهتر باشد که برای سفرهای کاروانی هم تدابیری اندیشیده شود تا افرادی که از نظر مالی امکان سفر هوایی را ندارند و از طرفی نیز سفر با اتوبوس برایشان مقدور نیست، به راحتی همراه با کاروان و با برنامه قبلی بتوانند از طریق قطار به عراق بروند.

هزینه سفر ریلی عتبات چقدر می‌شود؟

هم‌اکنون هزینه سفر عتبات به صورت زمینی از ۶ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان تا ۷ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان است که بر اساس بررسی‌ها، حدود ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان آن مربوط به هزینه اتوبوس است، در صورتی که اعزام زائران به صورت کاروانی با قطار انجام شود، هزینه بلیت قطار بر اساس اعلام راه‌آهن برای رفت و برگشت حدود سه میلیون و ۵۰۰ هزار تومان خواهد شد، البته به گفته یک منبع آگاه، هزینه پیشنهادی راه‌آهن برای سفر ریلی تهران-کربلا-تهران چهار میلیون و ۲۰۰ هزار تومان است.

سوت قطار تهران-کربلا از چه زمانی به صدا در می‌آید؟

بلیت یک‌طرفه قطار تهران کربلا یک میلیون و ۲۰۰ تا یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومان است که البته در حال حاضر با تخفیف به حدود یک میلیون و ۳۰ هزار تومان تا یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان عرضه می‌شود؛ البته راه‌آهن، بلیت قطار کربلا را در حال حاضر فقط تا پایان آذر عرضه کرده است و پس از این زمان هزینه و حتی زمان قطعی سفرها مشخص نیست.

عرضه بلیت قطار عتبات تا پایان آذر

سیدمیعاد صالحی، مدیرعامل راه‌آهن با بیان اینکه قطار ترکیبی تهران-کربلا شنبه‌ها حرکت می‌کند و مسافران پس از عبور از مرز شلمچه، با اتوبوس تا بصره را طی می‌کنند و از آنجا با قطار تا کربلا می‌روند، می‌گوید: قطار داخل ایران برای همه مسافران چهارتخته چهار ستاره و داخل عراق انواع اتوبوسی درجه یک، اتوبوسی وی‌آی‌پی و کوپه‌ای است.

در حال حاضر بلیت قطار تهران-کربلا روزهای دوازدهم، نوزدهم و بیست‌وششم آذر و بلیت کربلا-تهران روزهای یازدهم، هجدهم و بیست‌وپنجم آذر عرضه می‌شود.

به گزارش ایمنا، اربعین سال جاری قطار تهران-کربلا برای نخستین بار به بهره‌برداری رسید که هزینه آن از ۹۶۰ هزار تا یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان بود.

منبع: فارس

کد خبر 707956

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.