چرا کاوا در اجاره دیزل ژنراتور مهم است؟
یک مهندس برق در حال محاسبه کاوا برای اجاره ژنراتور

برای انتخاب یک دیزل ژنراتور مناسب در هنگام خرید و یا اجاره، باید توان واقعی مورد نیاز را تعیین کنید. این کار را میتوانید با جمع بندی توان مصرفی دستگاههایی که قرار است توسط دیزل ژنراتور تأمین شوند، انجام دهید.

در اجاره دیزل ژنراتور شاید یکی از اولین عبارت های که با آن روبرو خواهیم شد کاوا است. ما در این مقاله به نقش و مفهوم کاوا خواهیم پرداخت و جایگاه آن را در هنگام انتخاب خرید ژنراتور و یا اجاره آن بررسی خواهیم کرد.

به عبارت بهتر کاوا (KVA) مخفف کیلوولت آمپر Kilo Volt Ampere است و یک واحد توان ظاهری یا نامی در مدارهای الکتریکی می‌باشد. توان ظاهری، حاصل ضرب ولتاژ و جریان است و نشان‌دهنده مقدار توانی است که در یک مدار جریان می‌یابد. در این مقاله به صورت کامل تر در مورد کاوا توضیح داده شده است.

در دیزل ژنراتورها، توان ظاهری نشان‌دهنده و معیار حداکثر توانی است که ژنراتور می‌تواند تولید کند. این توان شامل توان واقعی و توان راکتیو است. توان واقعی، توانی است که برای انجام کار استفاده می‌شود، برای نمونه روشن کردن لامپ یا استفاده از تلویزیون و توان راکتیو، توانی است که برای ایجاد میدان مغناطیسی مانند موتوهای القایی مصرف می‌شود.

محاسبه کاوا

ضریب توان (PF)، نسبت توان واقعی به توان ظاهری است. ضریب توان یک عدد بدون واحد است که بین 0 و 1 متغیر است. ضریب توان ایده‌آل 1 است، به این معنی که تمام توان تولیدی ژنراتور به توان واقعی تبدیل می‌شود.

برای محاسبه توان واقعی از فرمول زیر استفاده می‌شود:

توان واقعی (kW) = توان نامی (kVA) * ضریب توان (PF)

بنابراین، برای محاسبه توان واقعی مورد نیاز برای یک مدار، در ابتدا باید توان ظاهری ژنراتور را مشخص کنیم. و سپس، با توجه به ضریب توان مدار، می‌توانیم توان واقعی مورد نیاز را محاسبه کنیم.

به عنوان مثال، اگر توان نامی یک دیزل ژنراتور 100 کیلوولت آمپر (کاوا) و ضریب توان مدار 0.8 باشد، توان واقعی مورد نیاز 80 کاوا است.

در اجاره دیزل ژنراتور ضریب توان 0.8 کاوا قدرت موتور محاسبه می‌شود.

جدول تبدیل کاوا به کیلووات و آمپر در ولتاژ های مختلف

جدول تبدیل کاوا به کیلووات و آمپر

* با افزایش ولتاژ در جدول فوق قدرت امپر نیز کاهش پیدا می‌کند.

اقدامات مورد نیاز قبل از خرید یا اجاره

برای انتخاب یک دیزل ژنراتور مناسب در هنگام خرید و یا اجاره، باید توان واقعی مورد نیاز را تعیین کنید. این کار را می‌توانید با جمع‌بندی توان مصرفی دستگاه‌هایی که قرار است توسط دیزل ژنراتور تأمین شوند، انجام دهید.

دستگاه دیزل ژنراتور در پروژه عمرانی

بهتر است اگر تخصصی در این زمینه ندارید از یک تکنیسین برق بخواهید تا به شما کمک کند و چنانکه بار ضربه و موتور های الکتریکی در مدار قرار دارند در محاسبات در نظر گرفته شوند. و در آخر دیزل ژنراتور با توان ظاهری کافی برای تأمین توان واقعی مورد نیاز را انتخاب کنید.

اگر به دنبال ساده ترین روش هستید سعی کنید از واحد آمپر در محاسبات خود استفاده کنید. این روش بهترین و کم خطا ترین روش در اندازه گیری قدرت خروجی ژنراتور و توان مورد نیاز در هنگام خرید یا اجاره ژنراتور است.

اگر نیاز به کرایه موتور برق یا دیزل ژنراتور دارید حتما از شرکت های معتبر دیزل رنت را انجام دهید. و از خدمات و پشتیبانی آنها شامل مشاوره قبل از اجاره بهره مند شوید.

جمع بندی مقاله

به طور کلی، همیشه توصیه می‌شود که توان کاوا دیزل ژنراتور حداقل 30 درصد بیشتر از توان واقعی مورد نیاز در نظر گرفته شود. این کار برای اطمینان از تأمین توان کافی برای مدار در شرایط مختلف، همانند سطح ارتفاع از دریا، مستهلک بودن دستگاهها، روشن شدن همزمان چندین دستگاه یا بار ضربه (در صورت وجود الکتروموتورها)، ضروری است.

کد خبر 707212

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.