فعالیت برای امیرالمونین(ع) به چهار زبان / وقتی نهج‌البلاغه‌ در قلب نویسنده مسیحی جا دارد

این روزها مهدی منصوری که بیشتر افراد او را در قامت یک ذاکر اهل‌بیت می‌شناسند، پا در مسیری جدید نهاده و برای امیرالمومنین (ع) و کتاب پرگوهر ایشان اقدامات متفاوتی انجام داده و در این مسیر با تجربیاتی دلنشین مواجه شده است که آن‌ را با ما در میان گذاشت.

به گزارش خبرگزاری ایمنا، بسیاری نام حاج مهدی منصوری را در قامت یک ذاکر اهل بیت می‌شناسند؛ مردی روشندل که حنجره خود را برای امام حسین (ع) و فرزندانش هزینه کرده است؛ او ۶ سال از عمر خود را در میان دیگر رزمندگان در جبهه‌ها گذرانده و هرچند نام او برای رزمندگان اصفهانی به‌خصوص بچه‌های لشکر ۱۴ امام حسین (ع) نام آشنایی است، اما نوحه «فاستقم کما امرتِ.....» او، خاطرخواه بیشتری، فرای لشکر داشته است؛ نوحه پرطرفداری که معتقد است خیلی‌ها شب‌های عملیات پای آن گریه کردند و فردایش به آرزویشان یعنی شهادت رسیدند.

و حالا این روزها مهدی منصوری، در کنار شهرت به نام ذاکر اهل‌بیت بودن پا در مسیری جدید نیز نهاده و برای امیرالمومنین (ع) و کتاب پرگوهر ایشان اقدامات متفاوتی انجام داده است که برای آشنایی بیشتر با این روند، با وی به گفت‌وگو نشستیم:

فعالیت برای امیرالمونین به چهار زبان / وقتی نهج‌البلاغه‌ در قلب نویسنده مسیحی جا دارد

ایمنا: چه چیزی باعث شد فعالیت در مسیر نهج‌البلاغه را انتخاب کنید؟

منصوری: نهج‌البلاغه بی‌نظیرترین کتاب بعد از قرآن و تنها راهنمایی که در دنیا معاش ما را تنظیم می‌کند، حضرت علی (ع) است؛ با امیرالمومنین (ع) هم آخرت و هم دنیا را به دست می‌آوریم.

در سفر پیاده‌روی اربعین که از نجف به سمت کربلا در حرکت بودم، صوت نهج‌البلاغه را گوش می‌کردم و ناگهان به فکر افتادم تا مردم را در لذت شنیدن آن حرف‌های زیبا شریک کنم.

ایمنا: پس از این تصمیم، فعالیت خود را از کجا شروع کردید؟

منصوری: به حرم امام حسین (ع)، امام علی (ع) و امام رضا (ع) رفتم و پس از کسب اجازه از آن‌ها برای کاری که می‌خواستم انجام دهم، از آن‌ها خواستم تا مرا در این مسیر یاری کنند.

ایمنا: در این مسیر از شخص دیگری هم کمک گرفتید؟

منصوری: بله؛ به جست‌وجو پرداختم تا ببینم چه کسی می‌تواند سخنان علی (ع) را زیبا به گوش مردم برساند و به شخصی به نام مرحوم حاج میرزا مهدی صادقی خراسانی که ۲۰ سال از عمر شریف خود را حکمت‌ها و نامه‌های حضرت علی (ع) را به صورت فایل صوتی درآورده بود، رسیدم؛ او سخن‌دان، سخنران و عارف بود، درد مردم را درک می‌کرد، دو سال نزد او بودم و از وجود ارزشمند او بهره‌های معنوی بسیار بردم.

ایمنا: اکنون فعالیت شما در این حوزه به چه صورت است؟

منصوری: روزی ۴ دقیقه صوت درباره نهج‌البلاغه در کانال‌های مختلف فضای مجازی قرار می‌دهیم.

فعالیت برای امیرالمونین به چهار زبان / وقتی نهج‌البلاغه‌ در قلب نویسنده مسیحی جا دارد

ایمنا: آیا در این زمینه به زبان‌های دیگری جز فارسی نیز کار می‌کنید؟

منصوری: بله به چهار زبان فارسی، عربی، انگلیسی و آذری کار می‌کنیم.

ایمنا: برای توسعه و ترویج این فرهنگ میان مردم چه اقداماتی باید انجام داد و شما در این مسیر چه اقداماتی انجام داده‌اید؟

منصوری: در این مسیر اول باید صدای حضرت علی (ع) را به گوش مردم دنیا برسانیم و حتی کانال تلویزیونی نهج‌البلاغه باید داشته باشیم، در ادامه نیز باید از تک‌تک کارهای حضرت علی (ع) از حکومت ایشان، بیدار شدن، خوابیدن، عبادت کردن، برخورد با دوست و دشمن، سیاست و قضاوت ایشان فیلم ساخت.

از طرفی نهج‌البلاغه باید به صورت واحد درسی در مدرسه‌ها و دانشگاه‌های ما تدریس شود؛ اگر علم علی (ع) را ذره‌ای تفهیم می‌کردند، تمام مردم عالم به او تعظیم می‌کردند، در این مسیر همه گروه‌های جامعه می‌توانند از این کتاب نورانی بهره‌های بسیار ببرند.

ما نیز با جامعةالمصطفی و مجمع جهانی اهل‌بیت (ع) صحبت کرده‌ایم تا صدای حضرت امیرالمومنین علی (ع) را به تمام زبان‌های دنیا به گوش مردم جهان برسانند، چون سخنان امام معصوم (ع) علمی‌ترین و پرمحتواترین سخنان در عالم هستی است که نظیر ندارد و تا ابد برای زندگی انسان کاربردی است، اما در مقابل، نظریه‌ها و سخنان دانشمندان بزرگ دنیا ۱۰۰ تا نهایت ۱۰۰۰ سال به درد مردم دنیا می‌خورد.

ایمنا: در طول فعالیتتان و آشنایی بیشتر با امام علی (ع)، کدام یک از خصوصیات اخلاقی ایشان برای شما جالب بود؟

منصوری: خصوصیت عجیب حضرت علی (ع) این است که هیچ نامه‌ای را به دشمن بی‌پاسخ نگذاشته است، در این راستا بسیاری از نامه‌های آن حضرت در پاسخ به معاویه است.

فعالیت برای امیرالمونین به چهار زبان / وقتی نهج‌البلاغه‌ در قلب نویسنده مسیحی جا دارد

ایمنا: دلیل این امر را در چه چیزی می‌بینید؟

منصوری: اول برای آنکه حجت برای خودشان تمام شود که در محضر پروردگار عالم بگویند من وظیفه‌ام را انجام دادم، دوم اینکه حجت برای معاویه تمام شود و سوم برای طرفداران حضرت علی (ع) که در کنار حضرت بمانند و مورد آخر برای برای روشن شدن حق و باطل!

ایمنا: به‌عنوان شخصی که با نهج‌البلاغه سروکار دارید، کدام‌یک از حکمت‌های این کتاب ارزشمند را بیشتر دوست دارید؟

منصوری: ائمه آمده‌اند که ما را از حضیض ذلت به اوج عزت برسانند و بر این اساس نمی‌توان گفت حکمت فلان شماره بهتر از فلان حکمت است و هرکدام را بخوانید حرف‌های تازه‌ای دارند.

ایمنا: آیا در میان فرهیختگان ادیان دیگر، شخصی به مطالعه نهج‌البلاغه پرداخته است؟

منصوری: جرج جرداق مسیحی، نویسنده و شاعر لبنانی، چندین کتاب در مورد حضرت علی (ع) نوشته است، روزی یکی از خبرنگاران به او پرسیده بود چرا نهج‌البلاغه را در کتابخانه خود ندارید؟ با گریه، نهج‌البلاغه‌ای را از جیب خود بیرون آورده بود و گفته بود آیا جای نهج‌البلاغه در قلب است یا قفسه کتابخانه؟!

فعالیت برای امیرالمونین به چهار زبان / وقتی نهج‌البلاغه‌ در قلب نویسنده مسیحی جا دارد
جرج جرداق

سیدصادق موسوی که هشت جلد کامل نهج‌البلاغه را نوشته است، می‌گفت: با دبیر کل سابق سازمان ملل یک ربع برای صحبت کردن فرصت داشتم، وقتی، جملات به‌روز حضرت علی (ع) را در مورد حقوق عموی، خصوصی، سیاسی، تجارت، شهروندی، حقوق حیوانات وظیفه متقابل حکومت و مردم نسبت به یکدیگر، رابطه متقابل دین و حکومت و مردم، وظایف دانشمندان، مربیان، معلمان، تجار و بازرگانان برایش گفتم او دیگر ماجرا را رها نمی‌کرد و طولانی با من صحبت می‌کرد.

ایمنا: به‌عنوان سوال آخر؛ یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های مردم در این روزها مسائل اقتصادی است؛ آیا در این باره نیز در نهج‌البلاغه توصیه‌ای به چشم می‌خورد؟

منصوری: امام علی (ع) ماندگارترین و پرمحتواترین تصمیم‌ها را در مسائل اقتصادی، فرهنگی و معنوی گرفته‌اند و در این راستا نامه ۵۳ منشور یک حکومت مردم‌سالاری بوده که ضامن آزادی‌های مشروع فردی و اجتماعی است و تمام شهروندان از حقوق شهروندی خویش استفاده می‌کنند، بازرگانان و تجار به بهترین نحو به امور خویش می‌پردازند و اداره دارایی و مالیات با تحقیق و پژوهش مالیات از مردم می‌گیرند؛ حضرت علی (ع) در اول نامه خطاب به مالک‌اشتر می‌فرمایند: تو باید از مردم‌مالیات بگیری و شهرهای مردم را آباد و امور مردم را اصلاح کنی و در آخر امنیت و دفاع از کشور را تأمین کنی.

کد خبر 703329

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.