۲ هزار موقوفه استان یزد سنددار شد

مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان یزد و عضو شورای حقوق بیت‌المال استان یزد گفت: در طول هفت ماه ابتدایی امسال، نزدیک به دو هزار اراضی و املاک موقوفه استان یزد مستندسازی و سنددار شد.

به گزارش ایمنا و به نقل از روابط عمومی اداره کل اسناد و املاک استان یزد، مهدی اقبال در این خصوص با اشاره به تأکیدات رهبر معظم انقلاب اسلامی بر اتمام صدور اسناد حدنگار و بر اساس سند تحول قضائی و اسناد بالادستی موجود اظهار کرد: در این راستا صدور اسناد بخش‌های مختلف از جمله موقوفات به صورت ویژه در دستور قرار گرفته است.

وی با تشریح اهمیت سنددار شدن موقوفات استان افزود: سنددار کردن موقوفات این استان با همکاری شورای حفظ حقوق بیت‌المال و شورای قضائی و اداره کل اوقاف بهترین راهکار برای جلوگیری از موقوفه خواری و ادای بهتر نیات واقفان است.

عضو شورای حفظ حقوق بیت‌المال یزد با بیان تلاش‌های بسیار خوب این شورا در راستای حل مشکل سنددار کردن برخی از موقوفات با هدف کاهش اختلافات حوزه اراضی، تصریح کرد: به گفته مدیران اوقاف حدود ۴۰ هزار رقبه اعم از تجاری، خدماتی و مسکونی مرتبط با دیگر بخش‌ها در استان یزد وجود دارد ولی هنوز ۶۷ درصد از موقوفات استان بدون سند مالکیت است.

اقبال با اشاره به کسب رتبه برتر در حوزه صدور و تعویض اسناد مالکیت کاداستر موقوفه در سطح کشور از رشد بالای اسناد صادره در این بخش خبر داد و اضافه کرد: از ابتدای امسال تا پایان مهر ماه قریب به دو هزار رقبه استان با همکاری اداره کل اوقاف و امور خیریه سنددار شده و امیدواریم تا پایان سال به سه هزار رقبه برسد.

وی با اعلام صدور سند کوچک‌ترین موقوفه با مساحت ۲.۸۵ متر مربع و بزرگترین موقوفه استان یزد با ۸۳ هکتار مساحت و صدور بعضی اراضی و املاک خاص اوقاف در سطح شهرستان یزد و استان، تاکید کرد: عمده موقوفات استان یزد در حوزه کشاورزی است و بهترین راهکار صیانت از آنها، مستندسازی و صدور سند برای این موقوفات است که در این خصوص تلاش‌های بسیار خوبی در حال انجام است.

عضو شورای حقوق بیت‌المال استان یزد گفت: با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر لزوم اتمام قانون حدنگاری و کاداستر در راستای جلوگیری از زمین خواری، کوه‌خواری و موقوفه خواری شورای حفظ حقوق بیت‌المال، تاکنون شاهد اتمام صدور سند کاداستر اراضی ملی و صدور ۶۸ درصدی اراضی کشاورزی استان هستیم که در هر دو بخش، رتبه نخست کشور را داریم.

کد خبر 699884

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.