لوله آب آشامیدنی روستای «مازه‌کز» دنا تامین می‌شود

نماینده شهرستان‌های بویراحمد، دنا و مارگون در مجلس شورای اسلامی، از تأمین ۳۲۰۰ متر لوله جهت رفع مشکل آب آشامیدنی روستای «مازه‌کز» شهرستان دنا در طرح نذر خدمت هلال احمر کشور خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایمنا، استان کهگیلویه و بویراحمد دارای بیش از هزار و ۷۰۰ روستای بالای ۲۰ خانوار است که اغلب در مناطق کوهستانی و صعب‌العبور واقع شده‌اند.

روستاهای کهگیلویه و بویراحمد در بسیاری از خدمات عمومی از جمله برق، گاز، آب آشامیدنی، بهداشت و درمان، آموزش، ارتباط تلفنی و اینترنتی، جاده دسترسی با مشکلات متعدد روبرو هستند.

در سفر سال گذشته مسئولان استانی به منطقه سادات محمودی شهرستان دنا، مردم روستای «مازه‌کز» در مرز استان کهگیلویه و بویراحمد با چهارمحال و بختیاری در لابه‌لای طرح مشکلات خود موضوع نادری را مطرح کردند که بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های استان داشت.

مردم روستای مازه‌کز در حضور استاندار، نماینده شهرستان‌های بویراحمد، دنا و مارگون در مجلس شورای اسلامی و دیگر مسئولان استانی اظهار کردند: لوله آب آشامیدنی روستا همواره توسط «گراز» مورد تخریب واقع و آب روستا قطع می‌شود و به همین خاطر مردم روستا مجبورند با چهارپا مسیر بیش از سه کیلومتر را برای تأمین آب از چشمه بالا دست روستا طی کنند.

مردم روستا با طرح این مشکل در حضور مسئولان امیدوار بودند که هر چه زودتر رنج تأمین آب آشامیدنی از دوششان برداشته شود، اما انگار تأمین لوله مناسب که در مقابل حمله «گراز» مقاوم باشد برای مسئولان سخت بوده و تاکنون نتیجه مطلوب محقق نشده‌است.

مهدی روشنفکر نماینده شهرستان‌های بویراحمد، بویراحمد، دنا و مارگون در مجلس شورای اسلامی در دیدار با رئیس جمعیت داوطلبان هلال احمر کشور اظهار کرد: استان کهگیلویه و بویراحمد با برخوردار بودن از منابع طبیعی و خدادادی بسیار در کنار نیروهای انسانی مستعد و پویا در بسیاری از شاخص‌ها نسبت به سایر مناطق و استان‌های همجوار دچار عقب‌ماندگی و محرومیت شدید است.

وی افزود: با آنکه نظام جمهوری اسلامی خدمات قابل توجهی در بعد از انقلاب اسلامی به مردم کهگیلویه و بویراحمد ارائه کرده‌است و این خدمات قابل مقایسه با قبل از انقلاب نیست، اما توزیع ناعادلانه امکانات و خدمات باعث شده زنگار محرومیت همچنان بر چهره بسیاری از مناطق استان خودنمایی کند.

نماینده شهرستان‌های بویراحمد، دنا و مارگون در مجلس شورای اسلامی به نقش مؤثر خدمات جمعیت هلال احمر اشاره کرد و گفت: خدمات جمعیت هلال احمر کشور در زمینه‌های مختلف مصداق بارز مجاهدت فی سبیل‌الله است و مردم ایران اسلامی قطعاً قدردان زحمات جمعیت هلال احمر هستند.

وی تصریح کرد: جمعیت هلال احمر در استان کهگیلویه و بویراحمد خدمات ارزنده‌ای را ارائه نموده و همکاری این سازمان در کمک به زلزله‌زدگان شهرستان دنا هیچگاه از خاطر مردمان قدردان آن دیار پاک نمی‌شود.

روشنفکر در ادامه به عمق محرومیت در مناطق روستایی کهگیلویه و بویراحمد اشاره کرد و گفت: روستاهای محروم کهگیلویه و بویراحمد در مناطق دیشموک شهرستان کهگیلویه، پیچاب شهرستان باشت و زیلایی در شهرستان دنا و سیلاب و کلوار در شهرستان مارگون نیازمند توجه بیش از پیش هستند و انتظار داریم که جمعیت هلال احمر کشور نسبت به بهبود وضعیت معیشتی مردم این منطقه و افزایش اعتبارات درمانی جمعیت هلال احمر استان مساعدت لازم را داشته باشد.

وی افزود: نماینده شهرستان‌های بویراحمد، دنا و مارگون خاطرنشان کرد: اغلب روستاهای کهگیلویه و بویراحمد به ویژه در جغرافیای سردسیر این استان در مناطق کوهستانی واقع شده‌اند و همین موضوع باعث افزایش هزینه‌ها در خدمات‌رسانی به مردم شده‌است.

نماینده شهرستان‌های بویراحمد، دنا و مارگون گفت: اعتبارات معمول دولتی برای خدمات‌رسانی به مناطق محروم روستایی در استان کهگیلویه و بویراحمد در بسیاری از موارد جوابگو نیست و از سازمان‌های مردمی، جهادی و انقلابی جهت کمک به رفع محرومیت در این مناطق انتظار حمایت داریم.

وی با اشاره به طرح نذر خدمت جمعیت هلال احمر کشور، گفت: روستای «مازه کز» در شهرستان دنا که از روستاهای مرزی با استان چهارمحال و بختیاری است، از لحاظ دسترسی به امکانات اولیه از جمله آب آشامیدنی، گاز و جاده دسترسی در محرومیت به سر می‌برد.

روشنفکر افزود: لوله آب آشامیدنی این روستا از جنس پلاستیکی می‌باشد که به دلیل وجود «گراز» در منطقه این لوله توسط این حیوان تخریب می‌شود و مردم روستا مجبور هستند فاصله بیش از سه کیلومتر را با چهارپا برای تأمین آب مورد نیاز طی کنند.

وی با اشاره به اینکه طبق نظر کارشناسان آب و فاضلاب استان لوله مورد نظر برای این روستا باید از جنس فلزی و در صورت نبود از جنس اتمسفری باشد، گفت: امیدواریم که جمعیت هلال احمر کشور در قالب طرح نذر خدمت بتواند جهت رفع این مشکل به مردم روستا کمک کند.

وحید سلیمی رئیس جمعیت داوطلبان هلال احمر کشور، امدادرسانی و کمک به مردم نه تنها در کشور بلکه در فراتر از مرزهای ایران را رسالت هلال احمر عنوان کرد و گفت: تلاش برای رفع محرومیت در کشور از وظایف مهم و یک رسالت همگانی است.

وی ضمن تقدیر و تشکر از حمایت‌های نماینده شهرستان‌های بویراحمد، دنا و مارگون در مجلس شورای اسلامی از طرح‌ها و لوایح مربوط به هلال احمر کشور، گفت: هلال احمر جهت ارائه خدمات مناسب به مردم نیازمند همکاری و حمایت مجلس و دولت است.

سلیمی گفت: لوله مورد نیاز به طول سه هزار ۲۰۰ متر جهت رفع مشکل مردم روستای «مازه‌کز» در رایزنی با یکی از افراد خیر و نیکوکار پیگیری و به محض تأمین در اختیار آب و فاضلاب کهکیلویه و بویراحمد قرار خواهد گرفت.

کد خبر 697480

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.