کاهش ۲۸ درصد نزاع‌های جمعی و هلاکت ۳۰ شرور در مرزها

سخنگوی فراجا اقدامات و عملکرد شش ماهه پلیس در سال ۱۴۰۲ را تشریح کرد.

به گزارش ایمنا و به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی پلیس، سردار سعید منتظرالمهدی در نشستی خبری به تشریح عملکرد شش ماهه فراجا در سال ۱۴۰۲ پرداخت و اظهار کرد: آنچه که بیان می‌شود تنها گوشه‌ای از اقدامات و طرح‌هایی است که از سوی همکاران در پلیس‌های تخصصی و بخش‌های متخلف فراجا اجرا شده و بیان تمام این موارد نیازمند زمان بسیار زیادی است.

وی با بیان اینکه مأموران پلیس جان خود را برای تأمین و حفظ امنیت مردم می‌دهند، افزود: از ابتدای سال تاکنون ۵۰ شهید در راه اعتلای امنیت و احساس آن در جامعه تقدیم مردم و جمهوری اسلامی شده است، البته در کنار آمار متاثرکننده شهدای پلیس، با تدابیر صورت گرفته و افزایش سطح مهارت و تجهیزات، میزان مجروحان ۸۸ درصد کاهش داشته است.

افزایش کشف سرقت در کشور

سخنگوی فراجا تصریح کرد: پلیس آگاهی یکی از قدیمی‌ترین پلیس‌های تخصصی در کشور است و از ابتدای سال جاری تا ابتدای مهرماه با اقدامات انجام شده از سوی مأموران و کارآگاهان پلیس آگاهی شاهد افزایش ۲۴ درصدی کشف انواع سرقت‌ها نسبت به مدت مشابه سال گذشته بودیم.

وی با بیان اینکه ۵۸ درصد سرقت‌ها مربوط به سرقت‌های خرد است، ادامه داد: در این مدت شاهد افزایش ۴۱ درصدی کشفیات سرقت‌های خرد نسبت به مدت مشابه سال گذشته بودیم. سرقت‌های خرد گرچه مبلغ اندکی دارد، اما آرامش روانی و احساس امنیت در جامعه را تحت تأثیر خود قرار می‌دهد و لذا برخورد با آن جزو اولویت‌های مهم پلیس است.

سردار منتظرالمهدی گفت: البته در برخورد با سرقت‌های مهم نیز به جد عمل می‌کنیم و در نتیجه اقدامات انجام شده از سوی پلیس آگاهی میزان کشفیات سرقت‌های مهم ۹ درصد افزایش داشت.

وی اضافه کرد: در طول این شش ماه میزان سرقت از منزل و مغازه ۱۱ درصد، طلافروشی ۳۷ درصد، سرقت محموله و کالا هفت درصد و دستبرد به اماکن خصوصی و دولتی شش درصد، کاهش در وقوع را نشان می‌دهد، همچنین شاهد افزایش ۱۶ کشف درصدی سرقت‌های موتورسیکلت و ۱۵ درصدی کشف سرقت‌های اتومبیل نیز بوده‌ایم.

سخنگوی فراجا ادامه داد: کشف ۷۲ درصدی قاپ‌زنی و کیف قاپی‌ها، کشف ۵۹ درصدی سرقت‌های مسلحانه از جمله دیگر اقدامات بوده است. همچنین در نیمه نخست سال جاری ۴۶۸ سرقت در پوشش و تحت عنوان مأمور صورت گرفته که در این حوزه نیز شاهد افزایش ۳۲ درصدی کشف سرقت‌ها در پوشش مامورنماها بودیم.

وی اظهار کرد: مأموران پلیس آگاهی در سراسر کشور موفق شدند که از ابتدای سال تاکنون ۷۶ درصد آدم‌ربایی‌ها و ۹۰ درصد قتل‌ها را کشف کنند و فرماندهی مرزبانی که در مرزهای سراسر کشور استقرار دارد، از ابتدای سال تاکنون، موفق به کشف حدود ۱۸ هزار میلیارد ریال انواع کالای قاچاق شده و بیش از ۳ هزار قبضه سلاح شکاری و جنگی را کشف و از ورود آن به کشور جلوگیری کرده است، همچنین بیش از ۲۲ هزار قبضه انواع سلاح در همکاری مشترک مرزبانی فراجا با پلیس اطلاعات کشف شده است.

هلاکت ۳۰ شرور در مرزها

سردار منتظرالمهدی از هلاکت ۳۰ نفر از اشرار، معاندان و قاچاقچیان سلاح و مواد مخدر در درگیری‌های مرزی خبر داد و گفت: مرزبانان غیور کشورمان از خروج و قاچاق حدود ۷۲ میلیون لیتر سوخت از کشور نیز جلوگیری کردند. کشف حدود ۱۵ میلیون لیتر انواع سوخت قاچاق نیز دستاورد دیگری است که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از افزایش ۱۰ درصدی حکایت دارد.

وی با بیان اینکه کشف و مهار ۲۰ هزار رأس انواع دام سبک و سنگین قاچاق نیز از سوی مرزبانان انجام شده است، گفت: در حوزه کشف دام سنگین شاهد افزایش ۱۵ درصدی کشف بودیم. حدود ۷۵ میلیون نخ انواع سیگار نیز در این مدت کشف شده که نسبت به مدت مشابه در سال گذشته با افزایش ۶۲ درصدی روبه‌رو بوده است.

معاون فرهنگی اجتماعی فراجا با بیان اینکه بیش از ۳۲۰ هزار عدد انواع مواد محترقه در نیمه نخست سال ۱۴۰۲ از سوی مرزبانی کشف شده است، گفت: کشف دو میلیون و ۶۷۰ هزار لیتر مشروبات الکلی دست ساز و مسمومیت‌زا و بیش از یک میلیون بطری مشروبات الکلی خارجی نیز در همین مدت انجام شده است.

وی اضافه کرد: انهدام چندین باند قاچاق مواد مخدر و دستگیری بیش از ۳۹۵ سوداگر مرگ، کشف نزدیک ۳۰ تن انواع مواد مخدر در مرزهای کشور و به خصوص افزایش سه برابری کشف ماده مخدر کراک و کشف حدود سه میلیون و ۵۰۰ هزار قلم انواع داروی قاچاق که داروهای آنتی‌بیوتیک تاریخ مصرف گذشته بودند، از دیگر اقدامات انجام شده از سوی مرزبانی است.

کاهش ۲۸ درصد نزاع‌های جمعی

سردار منتظرالمهدی درباره اقدامات پلیس اطلاعات، آگاهی و پیشگیری تصریح کرد: کاهش ۲۸ درصدی نزاع‌های دسته‌جمعی در شش ماهه نخست ۱۴۰۲ و کاهش هشت درصدی درگیری‌های فردی در همین مدت با اقدامات پیشگیرانه و پیش‌دستانه پلیس محقق شده است. همچنین از ابتدای سال تاکنون شاهد افزایش ۱۵ درصدی دستگیری اتباع بیگانه بودیم.

وی افزود: در حوزه اینترپل نیز ارتباط‌گیری مؤثر با پلیس دیگر کشورها با هدف شناسایی مجرمان و پیشرفت برای رویارویی با چالش‌های مربوط به جرایم نوظهور، توانسته از فعالیت ۱۹۵ کشور عضو در مبارزه با جرایم فرامرزی حمایت و پشتیبانی کند، به طوری که تنها در همین یک ماه گذشته دو کلاهبردار هزار و ۶۰۰ میلیارد ریالی شناسایی و به کشور مسترد شدند.

سخنگوی فراجا ادامه داد: اقدامات و خدمات انتظامی صورت گرفته در خصوص متهمان و مجرمانی که به خارج از کشور گریخته‌اند و صدور گواهی نداشتن سوءپیشینه بین‌المللی برای اتباع ایرانی خارج از کشور که همگی بنا به درخواست وزارت امورخارجه، بوده، بیش از ۲۰ هزار مورد بوده است.

کاهش جان‌باختگان و مصدومان حوادث ترافیکی

وی اضافه کرد: در نیمه نخست امسال گرچه آمارها از افزایش هشت درصدی تصادفات حکایت دارد، اما با اقدامات انجام شده از سوی پلیس راهور و آموزش‌های ارائه شده به مردم، تعداد جان‌باختگان ۹۳ نفر معادل یک درصد سال گذشته و آمار مصدومان حوادث رانندگی ۴۷۲۶ نفر یعنی چیزی در حدود دو درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته، کاهش داشته است؛ البته همانطور که بارها گفته شده در حوزه تصادفات تنها پلیس راهور مسئول نیست و دستگاه‌های بسیاری مسئولیت دارند که باید پای کار بیایند.

سردار منتظرالمهدی درباره عملکرد پلیس فتا گفت: پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات فراجا ۸۶ درصد پرونده‌های تشکیل شده را کشف کرده و به نتیجه رسانده است که عودت ۱,۹۵۰ میلیارد ریال وجوه سرقتی به مالباختگان سایبری، تأیید کننده این اقدام است.

افزایش ۱۵۸ درصدی کشف «گل» در کشور

وی درباره عملکرد پلیس مبارزه با مواد مخدر در نیمه اول سال ۱۴۰۲ گفت: در این مدت شاهد افزایش ۱۵۸ درصدی کشف مخدر «گل» بودیم، همچنین شاهد افزایش کشف ۸۸ درصدی کشف کوکائین، ۹۷ درصدی کشف متادون و ۲۲ درصدی کشف شیشه نسبت به مدت مشابه سال گذشته بودیم و در مجموع ۳۰۳ تن مواد مخدر در نیمه اول امسال کشف شده است.

سخنگوی فراجا ادامه داد: افزایش ۱۹ درصدی دستگیری خرده‌فروشان مواد مخدر، نسبت به سال گذشته و افزایش ۳۴ درصدی جمع‌آوری معتادان متجاهر نیز جزو اقدامات پلیس مبارزه با مواد مخدر فراجا است.

وی درباره اقدامات انجام شده از سوی پلیس گذرنامه اظهار کرد: ثبت ۶۶۰ هزار درخواست اینترنتی گذر زیارتی از اول محرم در نرم افزار پلیس من انجام شده است. این پلیس در شش ماه نخست امسال سه میلیون و ۴۰۰ هزار گذرنامه را صادر کرده است.

سردار منتظرالمهدی درباره اقدامات سازمان وظیفه عمومی فراجا افزود: از ابتدای سال تاکنون بالغ بر ۱۳۴ هزار اعزام به سربازی صورت گرفته و نزدیک به ۱۵۰ هزار کارت پایان خدمت، معافیت یا المثنی هم صادر شده است.

وی از صدور بالغ بر ۱۸۰ هزار مورد معافیت تحصیلی خبر داد و تصریح کرد :۳۰ هزار و ۵۰۰ معافیت پزشکی و بالغ بر ۲۲ هزار معافیت کفالت نیز در این مدت صادر شده است.

معاون فرهنگی اجتماعی فراجا با اشاره به اقدامات مرکز فوریت‌های پلیسی ۱۱۰، ادامه داد: از ابتدای سال تاکنون بالغ بر ۲۷ میلیون تماس با مرکز فوریت‌های پلیسی ۱۱۰ گرفته شده که از این تعداد بالغ بر ۱۲ میلیون مورد منجر به عملیات شده است. کل تماس‌ها یک درصد و تعداد تماس‌های عملیاتی نسبت به سال گذشته هفت درصد را افزایش نشان می‌دهد.

برقراری بیش از ۱۱ میلیون تماس با ۱۱۰

وی افزود: بیش از ۱۱.۵ میلیون تماس با سامانه ۱۱۰ نیز از طریق راهنمایی، ارشاد و مشاوره مناسب اپراتورها حل و فصل شدند و نزدیک به سه میلیون و ۴۰۰ هزار مورد مزاحمت و تماس غیرقابل بررسی و دروغین نیز در این مدت با این سامانه برقرار شده است.

سردار منتظرالمهدی گفت: در مورد سامانه ۱۹۷ نیز باید بگویم که در نیمه نخست امسال بالغ بر ۸۳۴ هزار تماس از سوی مردم با این سامانه برقرار شده که از این میزان نزدیک به ۸۳ هزار مورد آن تشکر از اقدامات انتظامی بود و حدود ۲۸۱ هزار تماس قابل رسیدگی بود. بالغ بر ۱۳۷ هزار مورد انتقاد نسبت به عملکرد پلیس وجود داشته که نسبت به مدت مشابه سال گذشته، ۱۴۶۲ مورد کمتر بوده است.

وی از تولید و ساخت شش سریال پلیسی برای پخش در رسانه ملی خبر داد و گفت: سه مجموعه تلویزیونی، «ناریا» در ۵۰ قسمت، مجموعه تلویزیونی «غریبه» که پیش تولید آن شروع شده و به زودی کلید خواهد خورد، مجموعه تلویزیونی «هشت پا» در ۱۳ قسمت که دو ماه از مرحله تولید آن گذشته است، مجموعه‌های «ازازیل»، «بازنده» و «دفتر یادداشت» جهت پخش در شبکه نمایش خانگی برنامه‌ریزی شده و در مراحل ساخت و تولید است، همچنین پلیس تاکنون نسخه اولیه سه بازی رایانه‌ای را طراحی کرده است و تا پایان سال آن را منتشر خواهد کرد.

سخنگوی فراجا اضافه کرد: راه‌اندازی سه پویش در فضای مجازی با موضوع پیشگیری از سرقت، نزاع و خشونت تا پایان سال، تولید سه سری کلیپ و تیزر هشداری و پخش از رسانه ملی، راه اندازی مرکز فرهنگی هنر «رسا» با هدف تولید آثار فاخر پلیسی، تولید آیتم‌های آموزشی با نام «یادینو» در ۲۵ قسمت، دوربین مخفی با نام گاردریل در چهار قسمت، «یک روز با فرزندان شهدا» با نام «صمیما» در پنج قسمت، تریبون آزاد «حرف آزاد» در سه قسمت، مستندهای پلیسی در دو قسمت، تولید آیتم‌های «اینترو» با نام «رازآگاه» در چهار قسمت و تولید پادکست‌های صوتی قصه‌های پلیسی با نام «پادی پل» از دیگر اقدامات انجام شده در حوزه فرهنگی و اجتماعی است.

وی با اشاره به فعالیت مراکز مشاوره و مددکاری افزود: ایجاد دوایر مشاوره و مددکاری در کلانتری‌ها از جمله اقدامات خلاقانه و البته پیشگیرانه پلیس در حوزه کاهش پرونده‌های قضائی است و در حال حاضر ۱۱۰۰ دایره اجتماعی و ۵۵ مرکز مشاوره تخصصی اقدام به ارائه رایگان خدمات روانشناختی به هم‌وطنان می‌کنند. مصالحه ۷۰ درصدی پرونده‌ها و ارائه بیش از نیم میلیون خدمت مشاوره‌ای به هموطنان از اقدامات این مراکز در نیمه اول امسال بوده است.

سردار منتظرالمهدی درباره معاونت بهداد فراجا گفت: ۹ بیمارستان و ۵۵۶ درمانگاه شهری و پادگانی در سطح کشور مشغول ارائه خدمات بهداشتی، امدادی و درمانی به عموم مردم و هموطنان، کارکنان و اعضای وابسته به سازمان و سایر نیروهای مسلح است. افزایش سامانه‌های امداد و انتقال زمینی متناسب با مأموریت (انتظامی و مرزی) مانند راه‌اندازی سامانه‌پزشکی از راه دور در ۱۰۷ نقطه مرزی کشور و اجرای حداکثری طرح سنجش و ارزیابی سلامت روان کارکنان وظیفه مراکز آموزشی و پایش سلامت حدود ۱۵۴ هزار نفر از کارکنان از جمله اقدامات انجام شده از سوی این معاونت در طول این مدت بوده است.

کد خبر 692875

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.