وزارت نیرو پروژه‌های مربوط به احیای زاینده‌رود را پیگیری کند

رئیس کمیسیون ویژه آب و مناطق کم‌برخوردار شورای اسلامی شهر اصفهان با بیان اینکه زنده شدن زاینده‌رود از مسیرهای مختلف همچون تونل سوم کوهرنگ، بهشت‌آباد و طرح موسوم به جنوب باید مورد توجه قرار گیرد، گفت: وزارت نیرو پروژه‌های مربوط به احیای زاینده‌رود را پیگیری کند.

به گزارش خبرنگار ایمنا، مجید نادرالاصلی امروز _یکشنبه نهم مهرماه_ در نطق میان دستور صدوسومین جلسه علنی شورای اسلامی شهر اصفهان با تبریک میلاد پیامبر اکرم (ص) و امام صادق (ع) و تبریک هفته دفاع مقدس اظهار کرد: جا دارد تشکر ویژه خود را از برگزارکنندگان رویدادهای این هفته که در نوع خود کم‌نظیر بود، به‌خصوص مدیریت شهری اعلام کنم.

وی افزود: در روزهای جاری اصفهان مامن اتفاقات بزرگی از جمله جایزه مصطفی بود که با حضور رئیس‌جمهور انجام شد، مدیریت شهری نیز در این برنامه نقش کم‌نظیری داشت؛ جشنواره بین‌المللی فیلم کودک و نوجوان نیز در هفته جاری برگزار می‌شود.

رئیس کمیسیون ویژه آب و مناطق کم‌برخوردار شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: اگرچه موضوع آب توسط رئیس شورا به صورت مبسوط بیان شد و انتظار و توقع ما از مدیریت عالی کشور و استان بر این بود که باید توجهات بیشتری به مسئله اول اصفهان می‌شد، اما چند نکته را بیان می‌کنم؛ اگرچه مسئله اول اصفهان آب است و محیط زیست، اشتغال، معیشت، سلامت مردم ذیل آن است، اما به بخشی از آن توجه شد و بخش اصلی آن که مسئله زنده‌شدن و زنده‌ماندن زاینده‌رود بود در این سفر مورد توجه قرار نگرفت.

وی افزود: شرکت تأمین آب صفه کاری جهادی در امر احداث لوله انتقال آب چند صد کیلومتری را انجام می‌دهد تا آب صنایع استان تأمین شود که جای تشکر دارد؛ در کمتر از یک سال بالغ بر ۴۰۰ کیلومتر حفاری و لوله‌گذاری شده است، اما مسئله اصلی اصفهان انتقال آب دریا نیست.

نادرالاصلی گفت: اگرچه وزیر نیرو و برخی تحت عنوان تأمین آب شرب اصفهان این پروژه را مطرح کردند، اما این پروژه نه مشکل آب شرب و نه مشکل آب کشاورزی اصفهان را رفع نمی‌کند، بنابراین باید بگوییم که وزیر نیرو سوءاستفاده کرد و این موضوع را به کشور القا کرد که مسئله آب اصفهان حل شده است؛ انتقال آب دریا به اصفهان، مشکل آب شرب و محیط زیست این استان از سراب تا پایاب را رفع نمی‌کند و لازم است در این زمینه مدیریت استان توجه و اقدام جدی داشته باشد.

وی تصریح کرد: زنده شدن زاینده‌رود از مسیرهای مختلف همچون تونل سوم کوهرنگ، بهشت‌آباد و طرح موسوم به جنوب باید مورد توجه قرار گیرد؛ البته اراده‌ای از سوی وزارت نیرو برای عملیاتی شدن آن نمی‌بینیم، اما از همکاران خود در مدیریت شهری درخواست می‌شود که در این زمینه تلاش کنند تا این مسیر نیز در کنار مسیر انتقال آب از دریا دنبال شود.

رئیس کمیسیون ویژه آب و مناطق کم‌برخوردار شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: هیچ‌چیز جای زاینده‌رود را نمی‌گیرد و آمدن آب دریا به اصفهان یعنی توسعه صنعت، پذیرش مهاجر بیشتر و استفاده از امکانات استان برای دیگران که مدیران استان باید آن را مدیریت کنند.

وی با بیان اینکه برداشت آب هم برای صنایع و هم برای استان‌های مجاور باید کنترل، مدیریت و حتی کاسته شود، گفت: شهرستان‌های جنوبی اصفهان مشکل آب شرب دارند و اجرای طرح جنوب می‌تواند بخش قابل توجهی از مشکلات آب شهرهای جنوب را هم حل کند.

نادرالاصلی گفت: سامانه دوم انتقال آب یا تونل گلاب که در دولت‌های قبل احداث شده، به لحاظ مالی و اعتباری مغفول مانده است و بودجه‌ای برای آن لحاظ نشده است؛ این پروژه می‌تواند آورده بالایی برای مصارف شرب اصفهان داشته باشد.

وی تصریح کرد: ما نیز مطالباتی از مدیریت شهری داریم و مجموعه مطالباتی که باید پیگیری می‌کردیم را در جلسه‌ای به صورت مجزا در خصوص طرح‌های عملیاتی نشده و بدون اقدام طرح خواهیم کرد.

کد خبر 691998

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.