آمادگی ایران برای تبادل قوانین و تجربیات علمی با کشورهای اسلامی

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه باید نظام‌های علمی به گونه‌ای بروزرسانی شود که ضمن ایجاد سهولت، هم‌افزایی و نزدیکی هر چه بیشتر کشورهای اسلامی را به دنبال داشته باشد، گفت: سیاست جدید ما این است که ضمن حفظ جایگاه علمی، در زمینه تبدیل علم به فناوری گام‌های مؤثر را برداریم.

به گزارش ایمنا، محمدعلی زلفی‌گل در نشست سالانه شبکه دانشگاه‌های مجازی جهان اسلام با اشاره به پیشینه کامستک در انتخاب دانشمندان برجسته جهان اسلام، اظهار کرد: فعال‌سازی مجدد این برنامه ارزشمند به‌واسطه ایجاد تأثیرات مثبت آن، سبب تشویق، ایجاد انگیزه، شناخت و هم‌افزایی در میان دانشمندان جهان اسلام خواهد شد.

وی با بیان اینکه ایران با کشور دوست و برادر پاکستان دارای ارتباطات دیرینه علمی و فرهنگی است، افزود: خوشبختانه جمهوری اسلامی با مدیریت ریاست جمهوری ایران، اقدامات خوبی را در راستای تعمیق روابط با کشورهای اسلامی صورت داده که شاهد آن هستیم که ارتباطات و تعاملات با کشورهای دوست و برادر عربستان سعودی و مصر در حال گسترش است و ما نیز علاقه‌مندیم که ارتباطات و همکاری‌های علمی و آکادمیک با این کشورها افزایش یابد.

زلفی‌گل با ابراز آمادگی به‌منظور تبادل و ارائه نظام سنجش و انگیزش، قوانین و مقررات علمی و فناوری و تجربیات با کشورهای اسلامی، تصریح کرد: باید نظامات علمی به گونه‌ای بروزرسانی شود که ضمن ایجاد سهولت، هم‌افزایی و نزدیکی هر چه بیشتر کشورهای اسلامی را به دنبال داشته باشد.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری همچنین با قدردانی از عملکرد شبکه دانشگاه‌های مجازی جهان اسلام، ظرفیت‌های این سازمان بین‌المللی را برای نزدیکی کشورهای اسلامی به‌ویژه در زمینه آموزشی، علمی و فناوری مطلوب دانست و تاکید کرد: جهل موجب ایجاد اختلاف در جوامع مختلف می‌شود، بنابراین هرچه دانایی در جهان اسلام گسترش یابد و آموزش به صورت جدی پیگیری شود، افزایش قدرت تعامل انسان‌ها را به دنبال خواهد داشت.

وی با بیان اینکه در سه شبکه نانوفناوری جهان اسلام، دانشگاه‌های مجازی جهان اسلام و پارک‌های علم و فناوری جهان اسلام که میزبانی آن بر عهده وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است نیز اقدامات خوبی در جمهوری اسلامی ایران صورت گرفته است، با اعلام اینکه پشتیبانی از این شبکه‌ها تقویت خواهد شد، ادامه داد: ایران یکی از کشورهای پیشتاز در علم نانو است و در زمینه پارک علم و فناوری نیز به تازگی ساختمان پارک علم و فناوری ایران تکمیل شده که به‌زودی به بهره‌برداری خواهد رسید.

زلفی‌گل همچنین با دعوت از هماهنگ‌کننده کل کامستک به منظور بازدید از پارک فناوری پردیس، پارک علم و فناوری دانشگاه صنعتی شریف و سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران، گفت: این سازمان یکی از الگوهای موفقی است که به خوبی توانسته است علم را به فناوری تبدیل کند.

وی با بیان اینکه در سال گذشته بالغ بر ۷۸ هزار سند علمی منتشر شد که مؤید رتبه نخست علمی ایران در منطقه است، یادآور شد: سیاست جدید ما این است که ضمن حفظ جایگاه علمی در زمینه تولید علم، تبدیل علم به فناوری گام‌های مؤثر را برداریم زیرا اعتقاد داریم که با تولید علم مرجعیت علمی حاصل می‌شود و با مصرف علم رفاه و آسایش برای جامعه ایجاد می‌شود.

کریم نجفی‌برزگر، دبیرکل شبکه دانشگاه‌های مجازی جهان اسلام نیز در این رویداد، رسالت این سازمان بین‌المللی علمی و دانشگاهی را ارتباط دهی، ارائه زیرساخت و پشتیبانی از دانش و فناوری هوشمند عنوان کرد و گفت: تیم جدید این سازمان توانسته است بر مبنای رویکرد ایجاد هم‌افزایی و توانمندسازی با بهره‌گیری از ظرفیت‌های راهبردی ارتباطات آکادمیک، جامعه بزرگی از ۱۳۵ دانشگاه‌، مؤسسه آموزش‌عالی، مرکز آموزشی، پژوهشگاه، شرکت دانش‌بنیان و فناور را در ۵۷ کشور اسلامی سازماندهی کند.

وی در ادامه با ابراز قدردانی از پشتیبانی دولت جمهوری اسلامی ایران و – کامستک – کمیته وزارتی همکاری‌های علمی و فناوری سازمان همکاری اسلامی به گستره همکاری‌های علمی و آموزشی این سازمان با اساتید، اندیشمندان و پژوهشگران اشاره کرد و افزود: پروژه‌هایی که تاکنون به سرانجام رسیده است، بر مبنای ماده ۲ اساسنامه این شبکه با بودجه خودگردان و تنها با دریافت ۱۰ درصد از حق عضویت اعضا اجرایی شده که در صورت دریافت کمک‌های دولتی و اهتمام اعضا به پرداخت منظم حق عضویت، پشتیبانی گسترده‌ای از پروژه‌های دانشگاهی صورت خواهد گرفت.

نجفی‌برزگر همچنین در پایان سخنان خود به پیشینه و گستره همکاری‌های علمی و آکادمیک ایران و پاکستان به عنوان کشورهای همسایه و برادر مسلمان اشاره کرد و با خواندن شعر – اسرار خودی – از شاعر بلندآوازه اقبال لاهوری، پیوندهای میان دو ملت را ناگسستنی دانست.

منبع: فارس

کد خبر 691819

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.