لکه سفید روی ناخن ناشی از کمبود چه ویتامینی است؟

شاید بسیاری از افراد با دیدن لکه سفید روی ناخن، نگران سلامتی خود شوند؛ بااین‌حال بسیاری از افراد بالغ در طول زندگی خود با این لکه‌های سفید روی ناخن مواجه شده‌اند.

‌درواقع لکه‌های سفید روی ناخن نشانه‌ای رایج از وارد شدن ضربه روی ناخن است. البته دلایل متعدد دیگری نیز باعث این نوع تغییر ظاهری ناخن می‌شود که متداول‌ترین آن‌ها کمبود ویتامین محسوب می‌شود. ما در این مقاله به‌طورکامل سوال «لکه سفید روی ناخن ناشی از کمبود چه ویتامینی است» را پاسخ داده و راه‌های درمان این مشکل را بررسی کرده‌ایم. با مطالعه این مطلب یک‌بار برای همیشه علت لکه سفید روی ناخن را پیدا کرده و جلوی بروز آن را بگیرید.

ویتامین B12؛ مهم‌ترین ویتامین برای سلامت ناخن‌ها

شاید پاسخ سوال «لکه سفید روی ناخن کمبود چه ویتامینی است» ویتامین B12 باشد. انواع ویتامین ب یکی از مهم‌ترین فرآورده‌هایی است که تاثیر مستقیم در سلامت ظاهری ناخن‌ها دارد. کمبود این ویتامین باعث می‌شود تا شکل ظاهری ناخن و حتی رنگ آن نیز تغییر کند. کمبود ویتامین B12 علاوه‌بر ایجاد لکه‌های سفید رنگ روی ناخن باعث سوراخ شدن ناخن‌ها نیز می‌شود. اگر تصور می‌کنید که تغییر ظاهر ناخن‌هایتان به‌دلیل کمبود ویتامین است؛ اصلاً نگران نباشید. با مصرف بهترین مکمل برای ناخن می‌توانید سلامت و زیبایی دست‌های خود را بازگردانید.

سفیدی ناخن؛ ارتباط بین لکه‌های سفید روی ناخن و کمبود کلسیم

پاسخ سوال «لکه سفید روی ناخن ناشی از کمبود چه ویتامینی است» فقط محدود به کمبود ویتامین‌ها نمی‌شود. درواقع مهم‌ترین علت لکه سفید روی ناخن‌ها، کمبود مواد معدنی موردنیاز بدن است. کلسیم یکی از مهم‌ترین مواد معدنی محسوب می‌شود. تنها راه تشخیص کمبود کلسیم، آزمایش خون تجویز شده از سوی پزشک معالج است. بااین‌حال، برخی از نشانه‌های زیر، برای از علائم کمبود کلسیم محسوب می‌شود:

 • گرفتگی عضلات
 • احساس گزگز و بی‌حسی در پاها و دست‌ها
 • ناخن‌های شکننده
 • پوست خشک
 • خستگی
 • استخوان‌های ضعیف

به‌طورکلی، درمان قطعی برای لکه‌های سفید روی ناخن وجود ندارد؛ ولی اگر این لکه‌ها به‌دلیل کمبود ویتامین ایجاد شده باشد، با مراجعه به دکتر و انجام آزمایش خون می‌توانید متوجه شوید که لکه سفید روی ناخن ناشی از کمبود چه ویتامینی است. با مصرف مکمل یا قرص جوشان کی بون پلاس مولتی‌ویتامین‌ها، کلیه مواد معدنی و ویتامین‌های موردنیاز بدن خود را به سطح استاندارد برسانید.

سن و عوامل محیطی؛ علت لکه سفید روی ناخن

لکه سفید روی ناخن به نام لوکونیشیا نیز شناخته می‌شود. این مشکل برخلاف پسوریازیس ناخن نگران‌کننده نیست ولی درصورت جواب ندادن روش‌های مختلف درمانی ممکن است نشان‌دهنده مشکلات مادرزادی باشد. برای مثال بسیاری از والدین با دیدن لکه سفید روی دست فرزندشان، سوال «لکه سفید روی ناخن ناشی از کمبود چه ویتامینی است» را از خود می‌پرسند. بااین‌حال، لکه سفید روی ناخن در سنین کودکی و نوجوانی کاملاً شایع است و جای نگرانی نخواهد داشت. شما می‌توانید با مراجعه به پزشک، آزمایش‌های تشخیص کمبود ویتامین و مواد معدنی را برای کودک خود انجام داده و با مصرف انواع قرص جوشان برای کودکان تجویز شده از سوی دکتر معالج، مشکل ایجاد لکه سفید روی ناخن فرزندتان را رفع کنید.

البته کمبود ویتامین تنها دلیل لوکونیشیا ناخن نیست. از سایر علت‌هایی که باعث بروز این مشکل می‌شود، شامل موارد زیر است:

 • آسیب به صفحات ناخن
 • تماس با مواد شیمیایی
 • واکنش آلرژیک
 • عفونت
 • پسوریازیس

در بیشتر مواقع لوکونیشیا ناخن بی‌خطر بوده و نیازی به درمان خاص ندارد. ولی اگر لکه سفید روی ناخن به‌دلیل عفونت‌های قارچی رخ داده باشد، باید حتماً به پزشک مراجعه کرده تا از گسترش آن جلوگیری به‌عمل آورد. درواقع شکل این لکه‌های سفید، خطرناک بودن آن را نشان می‌دهد. برای مثال اگر لکه سفید روی ناخن با خارش، التهاب، پوسته پوسته شدن روی ناخن و شکستگی ناخن‌ها همراه بود، احتمال بیماری قارچی ناخن‌ها وجود خواهد داشت.

لکه سفید روی ناخن ناشی از کمبود چه ویتامینی است؟

منیزیم و مس؛ کمبود مواد معدنی و علت لکه سفید روی ناخن

کمبود منیزیم و مس نشانه‌ای از علت لکه سفید روی ناخن مسحوب می‌شود. با رژیم غذایی نامناسب و توجه نکردن به مصرف انواع ویتامین‌ها و مواد معدنی، صفحات ناخن با کمبود مواد معدنی مواجه می‌شوند. به‌غیر از منیزیم و مس، زینک نیز در ایجاد لکه‌های سفید روی ناخن نقش دارد.

به‌طورکلی، مواد معدنی به‌طور طبیعی در بدن ساخته نمی‌شوند. به‌همین دلیل باید از طریق مواد غذایی یا مولتی ویتامین‌ها این مواد معدنی موردنیاز برای سلامت ناخن‌ها را تامین کرد. زینک به بدن کمک می‌کند تا سلول‌های جدید ساخته شده و سلول‌های آسیب‌دیده ترمیم شوند. کمبود زینک باعث بروز مشکلات متعدد از جمله موارد زیر می‌شود:

 • ریزش مو
 • از دست دادن اشتها
 • کاهش وزن شدید
 • اسهال
 • ناتوانی جنسی
 • مشکلات بینایی و پوستی

بااین‌حال بسیاری از افراد علت لکه‌های سفید روی ناخن را به‌دلیل ضربه‌های وارد شده روی آن می‌دانند. بااین وجود نشانه‌های کمبود مواد معدنی، مانند ناخن‌های شکننده و ضعیف شدن استخوان‌ها به ما نشان می‌دهد که دیده شدن لکه‌های سفید روی ناخن بی‌ارتباط با این مواد مینرال نخواهد بود.

لکه سفید روی ناخن ناشی از کمبود چه ویتامینی است؟

خداحافظی با لکه‌های سفید ناخن با مصرف مکمل و رعایت رژیم غذایی

در این مقاله سوال «لکه سفید روی ناخن ناشی از کمبود چه ویتامینی است» را پاسخ دادیم. دیدن این لکه‌های سفید برای همه سنین و حتی افراد سالم نیز طبیعی است؛ ولی پیشنهاد می‌شود با رعایت رژیم غذایی سالم، استفاده نکردن از لاک‌های غیراستاندارد و تاریخ گذشته و رعایت نکات ایمنی در هنگام کار با مواد شیمیایی، جلوی آسیب به ناخن‌های خود را بگیرید. به‌طورکلی صفحات ناخن‌ها از مواد مغذی مختلفی تشکیل شده‌اند که با مصرف مولتی‌ویتامین‌های مناسب، این مواد مغذی تامین شده و سلامت ناخن‌ها حفظ می‌شود.

کد خبر 691701

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.