مدت زمان پنجره جمعیتی کشور ۷ الی ۱۰ سال است

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان گفت: مدت زمان پنجره جمعیتی کشور ۷ الی ۱۰ سال است.

به گزارش خبرنگار ایمنا و به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان، سعید کسائیان اظهار کرد: پنجره جمعیتی به معنای مدت زمانی است که افراد در سن باروری هستند و فرصت باردار شدن دارند. اکنون بین هفت تا ۱۰ سال مدت زمان پنجره جمعیتی کشور است که اگر این زمان بگذرد، باروری افراد دچار مشکل می‌شود و حتی دیر می‌شود و دیگر بچه‌دار نخواهند شد.

وی افزود: در سال ۱۳۶۰ شمار زنان با توانایی باروری در جامعه به ۱۰ و نیم میلیون نفر می‌رسید و کشور از ۲ و نیم میلیون نوزاد برخوردار بود، به گونه‌ای که به ازای هر چهار زن یک فرزند وجود داشت. اکنون با وجود ۲۵ میلیون زن، یک میلیون و ۴۰۰ هزار نوزاد داریم و به ازای هر ۱۸ زن، یک فرزند وجود دارد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان، خاطرنشان کرد: میانگین سن بارداری در کشور از سال ۱۳۵۵ تا ۱۳۹۹ حدود ۱۰ سال افزایش یافت و از ۲۲ سال به ۳۰ سال رسیده است.

کسائیان تصریح کرد: ناباروری در بیشتر موارد قابل درمان است و پوشش بیمه‌های مناسبی نیز در پرداخت هزینه وجود دارد. طبق آمارها سقط جنین در کشور بالا است و باید برای جوانی جمعیت این مساله مورد توجه باشد و اعمال سخت‌گیری در سقط غیرقانونی جنین بیش از پیش مورد توجه قرار بگیرد.

رئیس شبکه بهداشت و درمان استان سمنان گفت: تولد نوزاد نارس سهم زیادی در تولدها دارد و تولد فرزند نارس احتمال مرگ دارد و پدر و مادرها سختی‌های زیادی رامتحمل می‌شوند که موجب می‌شود والدین دیگر تمایل به فرزندآوری در نوبت‌های دوم و سوم نداشته باشند. لذا پیشنهاد می‌شود مراقبت‌های دوران بارداری بیش از پیش مورد توجه قرار بگیرد.

وی با تاکید بر اینکه نازایی مشکل اساسی در فرزندآوری نیست، افزود: در زمان حاضر سهم قابل توجهی از هزینه‌های درمان ناباروری به وسیله بیمه‌ها پرداخت می‌شود، اما وضعیت اقتصادی خانواده‌ها، مشکلات جوانان در مسیر ازدواج و ازدواج نکردن، هر کدام از موانع فرزندآوری است.

کسائیان اظهار کرد: فرزندآوری نیازمند فرهنگ‌سازی و ارزش‌گذاری در جامعه است. اکنون در زمینه ارزش‌گذاری برای داشتن فرزند در حد مطلوب کار نشده است. جوان‌ها دیر ازدواج می‌کنند، دیر بچه‌دار می‌شوندو فاصله بین تولد فرزندان خانواده‌ها زیاد است و گاه افراد از سن باروری خارج می‌شوند و داشتن فرزند برایشان ارزش و اولویت نیست.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان گفت: اگر می‌خواهیم جامعه به فرزندآوری ترغیب شود، باید در زمینه اهمیت داشتن فرزند ارزش‌گذاری و فرهنگ‌سازی کنیم. این فرهنگ‌سازی یک‌شبه رخ نمی‌دهد و باید کار مستمر در این زمینه انجام شود.

وی افزود: رفع موانع ازدواج، تکریم خانواده، ترویج سبک زندگی اسلامی، ارتقای امید به زندگی، تکریم سالمندان، توانمندسازی جمعیت، توزیع فضای جغرافیایی جمعیت و مدیریت مهاجرت باید در جامعه برنامه‌ریزی شود.

کسائیان تصریح کرد: رهبر معظم انقلاب طی یک دهه گذشته بارها بر موضوع جمعیت و سیاست‌های جمعیتی تاکید فرمودند و در سال ۱۳۹۳ سیاست‌های کلی جمعیت را ابلاغ کردند و قانون «حمایت از خانواده و جوانی جمعیت» نیز با تصویب مجلس شورای اسلامی توسط دولت در آبان ماه ۱۴۰۰ ابلاغ شد. در این قانون که در ۷۳ ماده تنظیم شده است، تکالیف دستگاه‌های اجرایی مشخص شده است. پس از ابلاغ این قانون، قرارگاه جمعیت در وزارت بهداشت به ریاست وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تشکیل شد.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان، خاطرنشان کرد: در قانون «حمایت از خانواده و جوانی جمعیت» به موضوعات مهم در حوزه زنان و خانواده، مسائل مربوط به جمعیت، ازدواج، فرزندآوری، اعطای تسهیلات به خانواده‌ها برای تأمین مسکن، حوزه بهداشت و سلامت، مسائل معیشتی و رفاهی کارکنان و سیاست‌های تشویقی برای بانوان پرداخته شده است.

وی افزود: برآیند داده‌ها نشان می‌دهد، مسائل فرهنگی و ایجاد و تقویت باور ضرورت فرزندآوری در کنار توجه به رفع نیازهای اقتصادی و معیشتی باید مورد توجه باشد.

کد خبر 691049

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.