شستی اعلام حریق یا MANUAL CALL POINT چه نقشی در ایمنی مراکز صنعتی دارد؟

شستی اعلام حریق مجموعه‌ای از تجهیزات الکترونیکی است که در کنار یکدیگر باعث اطفای حریق با سرعت بالا می‌شوند. این نوع سیستم دارای دو نوع اتوماتیک و دستی است.

از انواع سیستم‌های اطفای حریق دستی می‌توان به شستی‌ها و از سیستم‌های اتوماتیک می‌توان به دتکتورهای حرارتی و دودی اشاره کرد. با فشردن یک دکمه یا پایین کشیدن اهرم آن، شستی اعلام حریق فعال می‌گردد. این نوع سیستم دارای انواع مختلف با رنگ‌های متفاوت است که در ادامه شما را با انواع آن آشنا خواهیم ساخت.

شستی یا MANUAL CALL POINT چیست؟

شستی اعلام حریق یکی از انواع تجهیزات سیستم اطفای حریق است که از یک محفظه پلاستیکی ضدآب ساخته شده است. این دستگاه روی یک صفحه قرار گرفته و با فشار دادن، پایین می‌رود. این نوع سیستم می‌تواند به دو صورت مکانیزم تک عملی یا مکانیزم دوگانه عمل کند.

اگر کاربر به دنبال استفاده از عملکرد دوگانه سیستم شستی اعلام حریق باشد، ابتدا پوشش را بالا برده و سپس دکمه را فشار می‌دهد. در این صورت، سیستم از وقوع خطر اطلاع یافته و مکان خطر را شناسایی می‌نماید. در نتیجه سیستم اطفای حریق در وضعیت هشدار قرار خواهد گرفت.

شستی اعلام حریق یا MANUAL CALL POINT چه نقشی در ایمنی مراکز صنعتی دارد؟

انواع شستی اعلام حریق

از انواع شستی اعلام حریق ضد انفجار می‌توان به شستی هایی اشاره کرد از آنها برای افزایش ایمنی مناطق خطرناک استفاده می‌شود. معمولاً از شستی اعلام حریق ضد انفجار در محیط‌هایی مانند تصفیه خانه‌های فاضلاب و تاسیسات هسته‌ای استفاده می‌شود. همچنین در برخی موارد که شرایط جوی نامساعد بوده و منطقه آلوده است به جای استفاده از نسخه‌های معمولی می‌توان از شستی‌های اطفای حریق استفاده نمود.

از شستی اعلام حریق قرمز برای سیستم‌های اعلام حریق، از شستی نارنجی برای کنترل دود و هواکش، از شستی سبز در درب خروج اضطراری، کنترل آسانسور و پله برقی، کنترل دسترسی، از شستی زرد برای فعالسازی سیستم اطفا حریق و تخلیه عمومی، از شستی بنفش و سفید نیز در شرایط اضطراری استفاده می‌شود.

آشنایی با شستی زرد رنگ

از شستی زرد رنگ برای تخلیه دستی سیستم‌های اطفای حریق ساختمان‌ها استفاده می‌شود. زمانی که ساختمان دچار آتش سوزی می‌شود، اگر سیستم اطفای حریق عملکرد اتوماتیک نداشته یا سرعت گسترش آتش بسیار زیاد باشد، از این نوع شستی اعلام حریق ضدانفجار استفاده می‌شود. این نوع سیستم باعث فعال شدن سریع سیستم اطفای حریق می‌گردد تا بتواند حریق را کنترل نماید.

از شستی‌های آبی رنگ نیز برای توقف سیستم اعلام حریق استفاده می‌شود. از این سیستم زمانی استفاده می‌شود که محل مورد نظر به خوبی کنترل شده و دیگر نیازی به فعالسازی اتوماتیک یا دستی سیستم اعلام حریق وجود ندارد. با فعال سازی این سیستم، مدار اطفای حریق قطع شده و سیستم به حالت اولیه خود باز می‌گردد.

اهمیت نصف شستی اعلام حریق

از سیستم‌های شستی اطفای حریق برای جلوگیری از بروز آتش سوزی و گسترش آن استفاده می‌شود. عملکرد درست این نوع سیستم اهمیت بسیار زیادی دارد. از مهم‌ترین وظایف شستی اعلام حریق می‌توان به شناسایی و اعلام خطر آتش سوزی اشاره کرد. شستی‌ها از جمله سیستم‌هایی هستند که در مکان‌های مدرن نیز می‌توانند نقش بسیار حیاتی داشته باشند.

نحوه فعالسازی شستی اعلام حریق

از آنجایی که مراکز صنعتی در معرض آتش سوزی و خطرات مربوط به آن هستند، فعال سازی سیستم اطفای حریق توسط نقطه تماس دستی یا به صورت خودکار با استفاده از دتکتورها انجام می‌شود. شستی‌ها دارای طراحی و عملکرد متفاوت هستند اما مکانیزم مشابهی دارند از این رو ساکنین می‌توانند به راحتی از آن برای فعال کردن سیستم اعلام حریق استفاده کنند. در حالت کلی می‌توان گفت شستی وظیفه فعالسازی سیستم تشخیص آتش سوزی و اطفای حریق را بر عهده دارد. ن آن

استانداردهای شستی اعلام حریق

استاندارد شستی اعلام حریق، شستی اطفا حریق EN54-11 می‌باشد. تمامی تجهیزات این دستگاه باید از لحاظ سیستم ایمنی مورد تایید باشند. در آزمایشگاه‌ها، شستی‌ها را در عوامل محیطی مختلف مانند دماهای متفاوت، آزمایش‌های سازگاری الکترومغناطیسی، تست خوردگی و شوک و لرزش بررسی می‌کنند.

درنتیجه با وجود گواهی آزمایش و تست شخص ثالث، نصاب از عملکرد درست دستگاه با استانداردهای لازم، اطمینان حاصل می‌کند.

قیمت شستی اعلام حریق

قیمت شستی اعلام حریق در بازارهای داخلی و بین المللی متنوع است. عوامل بسیاری بر قیمت نهایی این نوع دستگاه موثر هستند. یکی از موثرترین عوامل، متعارف بودن سیستم اعلام حریق است. یکی از دلایل فروش این نوع سیستم با قیمت بالا، آدرس پذیر بودن سیستم اعلام حریق است که به طور کامل مکان دقیق آتش سوزی را به مدیران سیستم نشان می‌دهد. توجه داشته باشید که سیستم‌های متعارف، فاقد این نوع ویژگی هستند. در نتیجه برای پیدا کردن مکان دقیق آتش سوزی، باید زمان زیادی را برای آن صرف کنید. سنسورهای جانبی سیستم نیز بر قیمت نهایی آن تاثیر زیادی دارند.

سخن پایانی

شستی اعلام حریق یا MANUAL CALL POINT یکی از انواع سیستم‌های اطفای حریق است که با اطلاع رسانی دقیق زمان آتش سوزی مانع از گسترش زیاد آن می‌گردد. این نوع سیستم دارای انواع مختلف است که هریک برای اهداف مختلف استفاده می‌شوند. در این بخش سعی کردیم شما را با وظایف و نقش شستی اعلام حریق در مراکز صنعتی آشنا سازیم تا بتوانید به درستی از این نوع سیستم استفاده کنید. این نوع سیستم دارای انواع مختلف بوده و با قیمت‌های مختلف نیز در بازارهای داخلی و بازارهای بین المللی به فروش می‌رسد.

سوالات متداول

  1. وظیفه شستی اعلام حریق در مراکز صنعتی چیست؟

شستی وظیفه فعالسازی سیستم تشخیص آتش سوزی و اطفای حریق را بر عهده دارد. ن آن

  1. شستی آبی رنگ چه وظیفه‌ای بر عهده دارد؟

شستی اعلام حریق آبی رنگ وظیفه توقف سیستم اطفای حریق را بر عهده دارد.

  1. سیستم اعلام حریق آدرس پذیر چیست؟

این سیستم به طور کامل مکان دقیق آتش سوزی را نشان می‌دهد.

کد خبر 690189

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.