با فرمت‌های جدید لیگ‌قهرمانان آسیا آشنا شوید / بهره‌مندیِ بدون محدودیت از بازیکنان خارجی

فرمت جدید رقابت‌های لیگ‌قهرمانان آسیا قوانین تازه‌ای دارد که موردتوجه‌ترین آن، لغو محدودیت استفاده از بازیکنان خارجی است.

به گزارش خبرنگار ایمنا، رقابت‌های لیگ‌قهرمانان آسیا از فصل بعدی (۲۰۲۵-۲۰۲۴) با شکل وشمایلی جدید در سه سطح برگزار خواهد شد و در سطح نخست ۲۴ تیم برتر آسیا در دو گروه ۱۲ تیمی در شرق و غرب به رقابت خواهند پرداخت. در مسابقات لیگ قهرمانان آسیا دیگر خبری از سهمیه بازیکن خارجی نیست و تیم‌ها با توجه به قانون کشورهای خود می‌توانند از بازیکنان خارجی استفاده کنند. برای نمونه باشگاه‌های عربستانی به مانند لیگ داخلی‌شان مشکلی بابت حضور هشت بازیکن خارجی بزرگ‌شان در ترکیب خود در این مسابقات نخواهند داشت.

لیگ نخبگان:

در مرحله نخست لیگ نخبگان ۱۲ تیم در هر منطقه در یک گروه قرار خواهند گرفت و هر تیم ۸ دیدار انجام خواهد داد، ۴ دیدار خانگی و ۴ دیدار خارج از خانه. پس از انجام مسابقات هشت تیم برتر هر منطقه به مرحله یک شانزدهم صعود می‌کنند.

مرحله یک‌شانزدهم نهایی به‌صورت رفت‌وبرگشت انجام خواهد شد، تیم اول هر جدول با تیم هشتم، تیم دوم و هفتم، تیم سوم و ششم و تیم‌های چهارم و پنجم برابر هم قرار خواهند گرفت تا چهره چهار تیم برتر از هر منطقه مشخص شود.

چهار تیم برتر هر منطقه در یک گوی قرار خواهند گرفت تا تیم‌ها دو به دو مقابل هم قرار بگیرند و البته این دیدارها به صورت تک بازی خواهد بود. این روال تا فینال همینگونه ادامه خواهد داشت و قهرمان این رقابت‌ها جایزه‌ای با ارزش تقریباً ۲۰ میلیون دلار را کسب می‌کند.

۱۲ سهمیه کشورهای غرب آسیا در سطح نخست لیگ نخبگان احتمالاً بدین صورت خواهد بود:

عربستان: ۳ سهمیه مستقیم
قطر و ایران: ۲ سهمیه مستقیم و یک سهمیه غیرمستقیم
امارات: یک سهمیه مستقیم و یک سهمیه غیرمستقیم
ازبکستان و عراق: یک سهمیه مستقیم

سهمیه‌های شرق آسیا نیز احتمالاً شکل زیر خواهد بود:

ژاپن: ۳ سهمیه مستقیم
کره جنوبی و چین: ۲ سهمیه مستقیم و یک سهمیه غیرمستقیم
تایلند: یک سهمیه مستقیم و یک سهمیه غیرمستقیم
استرالیا و مالزی: یک سهمیه مستقیم

برندهای دیدارهای پلی‌آف در لیگ نخبگان حاضر خواهند شد و بازندگان به سطح دوم خواهند رفت.

سطح دوم لیگ قهرمانان آسیا:

در سطح دوم ۳۲ تیم در ۸ گروه حاضر خواهند بود. در مرحله گروهی مسابقات به صورت رفت و برگشت انجام خواهد شد. دوتیم نخست هر گروه ۱۶ تیم برتر را تشکیل خواهند داد. دیدارهای مرحله یک شانزدهم تا نیمه نهایی به صورت رفت و برگشت انجام خواهد شد و دیدار فینال تک بازی خواهد بود.

برندهای دیدارهای پلی‌آف در سطح دوم لیگ قهرمانان حاضر خواهند شد و بازندگان به سطح سوم خواهند رفت.

سطح سوم لیگ قهرمانان آسیا:

۲۰ تیم آسیایی شرق و غرب در ۵ گروه حاضر خواهند شد و ۸ تیم برتر مرحله گروهی به صورت رفت و برگشت دیدارهای یک هشتم، نیمه نهایی را برگزار می‌کنند و دیدار فینال به صورت تک بازی خواهد بود.

فدراسیون فوتبال عربستان برای مسابقات فصل بعد سهمیه را تقسیم کرد و طبق آن سه تیم نخست لیگ عربستان مستقیماً به سطح اول لیگ قهرمانان صعود خواهد کرد و قهرمان جام حذفی در سطح دوم لیگ قهرمانان بازی خواهد کرد. اگر قهرمان جام حذفی یکی از سه تیم نخست لیگ برتر باشد، تیم چهارم لیگ برتر در سطح دوم لیگ قهرمانان حضور می‌یابد.

این در حالی است که هنوز فدراسیون فوتبال ایران نحوه تقسیم بندی سهمیه سال بعد را اعلام نکرده و عربستان نخستین کشوری بود که از همین ابتدا وضعیت را برای فصل بعد آسیا روشن کرد. احتمالاً قهرمان لیگ برتر و قهرمان جام حذفی مستقیماً به لیگ نخبگان صعود خواهند کرد، تیم دوم لیگ برتر به پلی آف لیگ نخبگان خواهد رسید و تیم سوم لیگ برتر در سطح دوم لیگ قهرمانان حضور می‌یابد.

با فرمت‌های جدید لیگ‌قهرمانان آسیا آشنا شوید / بهره‌مندیِ بدون محدودیت از بازیکنان خارجی

لیگ‌های فدراسیون‌های عضو با رده‌بندی سهمیه می‌گیرند

در فوریه ۲۰۲۲ اعضای کمیته اجرایی کنفدراسیون فوتبال آسیا به نیاز به معرفی یک روش محاسباتی اشاره کردند که فرمت‌های رقابتی جدید را بهتر منعکس کند، در حالی که به چالش‌ها و تأثیرات ناشی از همه‌گیری کووید -۱۹ در فصل‌های ۲۰۲۰ تا ۲۰۲۲ اشاره کردند. تصویب شده است که رتبه‌بندی مسابقات باشگاهی برای تعیین تخصیص سهمیه برای فصل ۲۵-۲۰۲۴ به بعد بر اساس عملکرد باشگاه‌های شرکت‌کننده در هشت سال گذشته (با ارزش وزنی) انجام شود تا عملکرد تاریخی آنها را بهتر منعکس کند.

امتیازات نهایی فدراسیون‌های عضو بر اساس میانگین عملکرد همه باشگاه‌ها در مرحله گروهی مسابقات باشگاه‌های AFC به بعد خواهد بود که برای محاسبه مجدد امتیازات فصل ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ فدراسیون‌های عضو به منظور رتبه‌بندی مسابقات باشگاه‌های AFC در سال ۲۰۲۲ به‌عنوان عطف به ماسبق اعمال می‌شود.

علاوه بر این، در تعیین تخصیص جایگاه برای مسابقات باشگاهی مربوطه، کمیته برگزاری مسابقات با تخصیص جایگاه جدید موافقت کرد که باشگاه‌ها را در سه سطح مختلف تخصیص می‌دهد. تخصیص جایگاه جدید این فرصت را برای دارندگان عنوان برای شرکت در دوره بعدی مسابقات باشگاه‌های AFC فراهم می‌کند و ارزش ورزشی بیشتری را برای باشگاه‌های شرکت‌کننده در هر سطح اضافه می‌کند.

سودهای‌مالی در لیگ‌قهرمانان آسیا

اعضای کمیته برگزاری مسابقات همچنین به برنامه‌های در دست‌اقدام برای افزایش قابل توجه توزیع مالی به باشگاه‌های شرکت‌کننده اشاره کردند و جزئیات بیشتر در زمان مقرر مشخص و ابلاغ خواهد شد.

جزئیات بیشتر در مورد اصلاحات استراتژیک، از جمله عناوین مسابقات سه سطح مختلف، اصول برنامه‌ریزی مسابقات، تقویم و مقررات نهایی شده، در زمان مناسب اطلاع رسانی خواهد شد. گفتنی است تمام تصمیمات قبل از اجرایی‌شدن باید توسط کمیته اجرایی AFC تایید شود.

کد خبر 689291

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.