سفر هوایی بیش از ۱۲۰ هزار نفر به عتبات / افزایش ۱۲ درصدی حضور زائران ایرانی در اربعین

اربعین امسال نیز عشاق امام حسین (ع) از هیچ تلاشی برای حضور در پیاده‌روی اربعین فروگذار نکردند و مسئولان نیز در راستای تامین امنیت و رفاه حال زائران فعالیت‌های ویژه‌ای را در دستور کار قرار دادند.

به گزارش خبرنگار ایمنا، بر اساس گزارشات ثبت شده، بیش از ۱۲۰ هزار مسافر از ۲۳ ایستگاه پروازی به عراق اعزام شده‌اند و بیش از ۸۸ هزار نفر آنها به شور بازگشته‌اند؛ همچنین امسال شاهد افزایش ۱۲ درصدی حضور زائران ایرانی در اربعین بودیم و چهار میلیون نفر زائر از مرزهای شش گانه کشور خارج شده‌اند.

سردار محسن عقیلی، فرمانده پلیس فرودگاه‌های کشور، با بیان اینکه مأموران پلیس فرودگاه با تمام توان در حال خدمت‌رسانی به مردم و برای تأمین امنیت زائران به صورت شبانه‌روزی در تلاش هستند، اظهار کرد: با اقدامات انجام شده تاکنون بیش از ۱۲۰ هزار مسافر با ۷۷۵ سورتی پرواز از ۲۳ ایستگاه پروازی به عراق اعزام شده‌اند که از این تعداد بیش از ۸۸ هزار نفر در امنیت کامل به کشور بازگشته‌اند.

وی افزود: با تمهیدات پیش‌بینی شده توسط پلیس فرودگاه و تعاملات و برگزاری جلسات با ارگان‌های همسو در اعزام زائران اربعین، این مأموریت به بهترین شکل در حال انجام است. پلیس فرودگاه با راه‌اندازی قرارگاه اربعین و دریافت تدابیر سلسله مراتب فرماندهی و همکاری با دیگر نهادهای فرودگاهی، تمام توان عملیاتی خود را در خدمت‌رسانی هرچه بیشتر به زائران اربعین حسینی (ع) به کار گرفته و روزانه به طور متوسط ۸۸ پرواز به عتبات عالیات از ۲۳ فرودگاه کشور انجام می‌شود.

فرمانده پلیس فرودگاه‌های کشور با تاکید بر اینکه تمام اقدامات لازم برای تأمین امنیت زائران در فرودگاه‌های کشور پیش‌بینی شده است، تصریح کرد: پیش از اجرای مأموریت اربعین جلسات توجیهی و آموزشی متعددی برای کارکنان برگزار و وظایف هر بخش به صورت دقیق مشخص شد تا هیچ خلاء امنیتی در حوزه مأموریتی وجود نداشته باشد.

وی ادامه داد: مسافران عتبات با توجه به خیل عظیم عاشقان حسینی برای سفر، به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنند که به موقع برای انجام تشریفات پروازی در فرودگاه حاضر شوند و همانطور که در رسانه‌ها اطلاع‌رسانی شده است، در فرودگاه‌ها هیچ بلیتی به فروش نمی‌رسد.

سردار عقیلی با تأکید بر تهیه بلیت از مراجع معتبر توسط زائران، گفت: لازم است تمام زائران از قبل بلیت سفر را تهیه کنند و با توجه به تأخیرات پروازی پیش از مراجعه به فرودگاه از طریق اطلاعات پرواز از زمان دقیق پرواز خود مطلع شوند.

افزایش ۱۲ درصدی حضور زائران ایرانی در اربعین امسال

سردار احمدرضا رادان، فرمانده فراجا، با حضور در نقطه صفر مرزی مهران اظهار کرد: از ابتدای ماه صفر تاکنون چهار میلیون نفر زائر از مرزهای شش گانه کشور خارج شده‌اند و دو میلیون و ۴۰۰ هزار نفر به کشور بازگشته‌اند.

وی افزود: سهم مرز مهران از این تعداد تردد زائران، یک میلیون و ۵۰۰ هزار خروج و یک میلیون نفر ورود بوده و به ترتیب بیشترین تردد در مرزهای شش گانه متعلق به مهران، شلمچه، خسروی، چزابه، باشماق و تمرچین است.

فرمانده فراجا با اشاره به حضور حماسه‌ساز و بی‌نظیر عموم مردم در اربعین امسال تصریح کرد: از امروز بنا به تجارب سال‌های پیشین حجم بازگشت زائران بیشتر از خروج خواهد بود.

وی ادامه داد: برای اربعین امسال با توجه به شرایط سهل تردد زائران به سمت عراق تاکنون موردی از ورود یا خروج غیرقانونی زائران اعم از اتباع ایرانی و غیرایرانی از مرزهای شش گانه مشاهده و گزارش نشده و شرایط برای سفری سهل، ایمن و ارزان زائران فراهم شده است.

سردار رادان گفت: امسال در ایام اربعین تاکنون ۳۱ درصد کاهش تلفات و تصادفات جاده‌ای ثبت شد که این امر بیانگر توجه و اهتمام رانندگان به توصیه‌های پلیس و رعایت قوانین رانندگی است.

وی با اشاره به تسهیل در تردد روان و بدون توقف زائران از گیت‌های خروجی به سمت عراق اضافه کرد: امسال در راستای معماری پلیس آینده، دیپلماسی‌های انتظامی با کشور عراق صورت گرفت.

فرمانده فراجا اظهار کرد: رایزنی و گفت‌وگوهای مکرر وزرای کشور و امور خارجه ایران با طرف عراقی تسهیل ورود زائران به داخل خاک عراق را فراهم کرد و با کمک دولت و نیروی انتظامی عراق گره‌های ترددی گذشته مرتفع شد.

وی در خصوص صدور گذرنامه‌ها گفت: برای اربعین امسال نزدیک به سه میلیون درخواست صدور گذرنامه عادی و زیارتی ثبت شد که یک میلیون و ۶۰۰ مورد آن مربوط به گذرنامه‌های زیارتی بود و ۸۰ درصد متقاضیان صدور گذرنامه از نرم افزار پلیس من استفاده کردند.

کد خبر 685430

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.