آمادگی زیرساخت‌های آزادی و نقش‌جهان برای میزبانی در آسیا

به گفته مسئولان فدراسیون و باشگاه‌ سپاهان دو ورزشگاه نقش‌جهان و آزادی آماده نصب سیستم کمک‌داور ویدیویی است.

به گزارش خبرنگار ایمنا، فوتبال ایران برای میزبانی از رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا در فصل جدید با یک چالش بسیار بزرگ مواجه شده است.

پس از برگزاری مراسم قرعه‌کشی لیگ قهرمانان آسیا در کوالالامپور مالزی، تیم‌های ایرانی حاضر در این مسابقات حریفان خود را شناختند، اما این مراسم یک نکته نگران‌کننده برای تیم‌های ایرانی داشت. در این مراسم داتو وینزور جان، دبیرکل AFC استفاده از VAR در مرحله گروهی را الزامی اعلام کرد و با توجه به استفاده نشدن از این سیستم در ایران، خطری بزرگ نمایندگان کشورمان را تهدید می‌کند.

در شرایطی که تیم‌های پرسپولیس، سپاهان و نساجی در لیگ قهرمانان فصل جدید به ترتیب با تیم‌های متمول و پر از ستاره النصر، الاتحاد و الهلال هم‌گروه شده‌اند، هواداران فوتبال چشم‌انتظار حضور ستارگانی بزرگی همچون نیمار، رونالدو، بنزما و کانته در ایران هستند، اما پرسپولیس به دلیل محرومیت از حضور تماشاگران در اولین بازی خانگی مرحله گروهی محروم شده است. به این ترتیب، حتی در بهترین شرایط نیز نمی‌توانیم شاهد حضور رونالدو در ورزشگاه آزادی در مرحله گروهی رقابت‌ها باشیم.

نبود VAR دغدغه بزرگی پس از قرعه‌کشی رقابت‌ها برای ایرانی‌ها ایجاد کرده است. در ماه‌های گذشته الزامی بودن استفاده از این سیستم در لیگ قهرمانان به عنوان یکی از پروتکل‌های برگزاری مسابقات به اطلاع فدراسیون‌هایی که در این بازی‌ها نماینده دارند، ابلاغ شده است، اما اینکه چرا تاکنون سران فوتبال در این خصوص اقدامی انجام نداده‌اند، مشخص نیست.

با توجه به شرایط کنونی و نزدیک بودن به زمان برگزاری اولین دیدار رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا، در حال حاضر تنها یک گزینه پیش روی تیم‌های ایرانی است. باشگاه نساجی اعلام کرده است که در نظر دارد بازی‌های خود را در ورزشگاه آزادی برگزار کند و تیم سپاهان نیز مثل همیشه در ورزشگاه نقش جهان پذیرای حریفان خود خواهد بود. در این میان برای برطرف کردن مشکل کمک‌داور ویدئویی، تنها گزینه اجاره کردن این سیستم است.

با توجه به اینکه داوران حاضر در لیگ قهرمانان نیز باید دارای مدرک VAR باشند، در صورت اجاره کردن سیستم، نفراتی که AFC به عنوان داوران VAR به ایران اعزام خواهد کرد، می‌توانند از این سیستم اجاره‌ای استفاده کنند. البته استفاده از این سیستم حتی به صورت اجاره‌ای در شرایطی مقدور خواهد بود که ورزشگاه آزادی و نقش جهان، زیرساخت‌های نصب تجهیزات VAR را داشته باشند.

از حدود ۲ سال قبل ورزشگاه نقش‌جهان آمادگی نصب VAR دارد

محمد صادق میرصالحیان، مدیر روابط عمومی باشگاه سپاهان در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا درباره وضعیت تیم اصفهانی برای میزبانی از رقبا در لیگ قهرمانان آسیا اظهار کرد: باشگاه فولاد مبارکه سپاهان ورزشگاه نقش‌جهان را به عنوان میزبان برای بازی‌های لیگ قهرمانان آسیا معرفی کرده است که این ورزشگاه آمادگی کامل برای نصب VAR را دارد.

وی افزود: حدود ۲ سال قبل فیبر نوری در کل ورزشگاه تجهیز شده و یک بار به صورت آزمایشی یک شرکت دانش‌بنیان داخلی به صورت غیررسمی نیز تست VAR را انجام داده است. ورزشگاه نقش‌جهان آمادگی کامل از لحاظ زیرساخت برای نصب VAR را دارد و در صورت تأیید AFC و فدراسیون فوتبال می‌توانیم برای لیگ قهرمانان آسیا و حتی لیگ برتر از VAR استفاده کنیم.

اعلام آخرین شرایط ورود VAR / آمادگی زیر ساخت‌های آزادی و نقش‌جهان برای میزبانی در آسیا

میرصالحیان یادآور شد: طبق صحبت مدیرعامل محترم باشگاه، شرایط برای استقرار کمک‌داور ویدئویی به صورت اجاره‌ای فراهم شده است و در جریان بازدید نمایندگان AFC هماهنگی‌ها انجام خواهد شد. باشگاه فولاد مبارکه سپاهان از باشگاه‌های پیشرو در کشور است و همیشه در جهت تعالی و رشد از هیچ تلاشی دریغ نمی‌کند.

زیرساخت‌ها آماده است و هماهنگی‌ها با نمایندگان AFC انجام می‌شود

در ادامه علی تارقلی زاده، مدیر روابط بین‌الملل فدراسیون فوتبال نیز درباره استقرار VAR‌ در گفت‌وگویی اظهار کرد: هماهنگی با دولت برای ورود تجهیزات از گمرک انجام شده و در خصوص استقرار دوربین‌ها در ورزشگاه‌های آزادی و نقش‌جهان هماهنگی لازم با کنفدراسیون فوتبال آسیا انجام شده است، ما تمام زیرساخت‌های لازم را آماده کرده‌ایم و در بازدید نمایندگان AFC به‌طور کامل همه‌چیز هماهنگ می‌شود.

وی درباره حضور تیم‌های عربستانی در ایران نیز خاطرنشان کرد: در شش بازی میزبانی ما قطعی است و در سه بازی دیگر با نمایندگان عربستانی نیز لازم است بررسی‌ها صورت گیرد که در آن صورت ما آمادگی لازم را داریم.

اعلام آخرین شرایط ورود VAR / آمادگی زیر ساخت‌های آزادی و نقش‌جهان برای میزبانی در آسیا

کد خبر 683850

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.