سهم ایران در تولید انرژی‌های تجدید پذیر کمتر از یک درصد است‌

مدیر دپارتمان انرژی‌های تجدید پذیر گفت: تولید انرژی تجدیدپذیر در ایران تا پایان خردادماه ۱۴۰۲ حدود ۹۶۰ مگاوات بوده است و بر این اساس در حال حاضر سهم کشور ما در تولید انرژی‌های تجدیدپذیر کمتر از یک درصد است‌.

به گزارش خبرنگار ایمنا، فریبرز کریمی امروز_چهارشنبه یازدهم مردادماه_ در نشست اصول و مبانی مدیریت خدمات شهری اصفهان که در حاشیه دوازدهمین نمایشگاه جامع مدیریت شهری در اصفهان برگزار شد، با بیان اینکه انرژی‌ها به انواع فسیلی و غیرفسیلی تقسیم می‌شود، اظهار کرد: انرژی‌های تجدید پذیر به‌طور قطع پاک نیست اما انرژی خورشیدی جزو انرژی‌های تجدید پذیر پاک است.

وی با اشاره به اینکه به جز انرژی خورشیدی و بادی سایر نیروگاه‌ها برای تولید برق نیاز به آب دارند، افزود: انرژی تجدید پذیر در زمان معمول عمر انسان دوباره احیا می‌شود که انرژی خورشیدی به‌عنوان انرژی مادر است درواقع سایر انرژی‌ها زاییده انرژی خورشیدی است‌.

مدیر دپارتمان انرژی‌های تجدید پذیر با اشاره به وضعیت انرژی‌های تجدید پذیر در دنیا، گفت: به‌واسطه قوانین و توافق‌نامه‌های موجود در دنیا از سال ۲۰۳۰ کشورها به سمت انرژی‌های تجدید پذیر می‌روند.

وی با بیان اینکه دنیا در تلاش است تا قیمت استفاده از انرژی‌های خورشیدی برای تولید برق به حداقل برسد، تصریح کرد: انرژی خورشیدی در تولید برق بیشترین سهم را دارد و پس از آن انرژی بادی و سایر انرژی‌ها قرار دارد؛ تولید انرژی تجدید پذیر در ایران تا پایان خردادماه ۱۴۰۲ حدود ۹۶۰ مگاوات بوده است و بر این اساس در حال حاضر سهم کشور ما در تولید انرژی‌های تجدید پذیر کمتر از یک درصد است‌.

کریمی با اشاره به اینکه ایران به لحاظ اقلیمی شرایط آفتابی مناسبی دارد، خاطرنشان کرد: روزانه حدود ۵.۵ متر مربع تابش خورشید وجود دارد و در حالی که اصفهان از لحاظ ظرفیت نصب نیروگاه‌های تجدید پذیر بر پایه مگاوات از استان‌های کرمان، فارس و یزد عقب‌تر است اما در نیروگاه‌های کیلوواتی جایگاه نخست را دارد.

کد خبر 677419

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.