آخرین اخبار آزمون استخدامی آموزش‌وپرورش ۱۴۰۲

براساس آنچه مسئولان آموزش‌وپرورش و سازمان سنجش اعلام کرده‌اند، از طریق آزمون استخدامی آموزش‌وپروش، ۲۲ هزار نفر جذب شغل دبیری و هنرآموزی می‌شوند. ثبت‌نام برای شرکت در این آزمون از شنبه بیست‌وهفتم خردادماه آغاز شده و تا سوم تیرماه ادامه خواهد داشت.

به گزارش خبرنگار ایمنا، با توجه به کمبود وسیعی که آموزش‌وپرورش در تعداد دبیران، هنرآموزان و آموزگاران خود دارد، با برگزاری آزمون‌هایی اقدام به جذب نیروی موردنیاز از میان دانش‌آموختگان رشته‌های خاص در سایر دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی و پژوهشی کشور و حوزه‌های علمیه می‌کند. بر همین اساس آزمون استخدامی آموزگار ابتدایی و آموزگار استثنایی، هشتم اردیبهشت سال‌جاری در سراسر کشور برگزار و نتایج اولیه آن نیز اعلام شد و آزمون دبیری و هنرآموزی نیز دوازدهم مردادماه برگزار خواهد شد.

براساس آنچه مسئولان آموزش‌وپرورش و سازمان سنجش اعلام کرده‌اند، از طریق این آزمون استخدامی، ۲۲ هزار نفر جذب شغل دبیری و هنرآموزی می‌شوند. ثبت‌نام برای شرکت در این آزمون از شنبه بیست‌وهفتم خردادماه آغاز شد.

جذب ۲۲ هزار و ۱۸۴ نفر در آزمون

محمدمهدی کاظمی معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش‌وپرورش، درباره آزمون استخدامی دبیری وزارت آموزش و پرورش اظهار کرد: قرار است که در آزمون استخدامی دبیری ۲۲ هزار و ۱۸۴ دبیر و هنرآموز جذب شود که ۱۲ گروه شغلی دبیری و ۱۷ گروه شغلی هنرآموزی دارد. تمام استان‌های کشور از شهر تهران و شهرستان‌ها و ۳۲ اداره کل آموزش و پرورش نیرو جذب خواهند کرد، البته این موضوع در رشته‌های دبیری متناسب با کسری نیروی انسانی در هر منطقه و برای حوزه هنرآموزی هم براساس آمایش سرزمینی که در توسعه آموزش فنی و حرفه‌ای نیازسنجی شده است.

وی درباره کمبود معلم و جذب افراد در این آزمون افزود: تعداد کسری نیروی انسانی بسیار بیشتر از تعداد افرادی است که جذب می‌شوند، اما بخش عمده مسیر تأمین نیروی انسانی به صورت اضافه تدریس نیروهای موظف جبران می‌شود.

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش‌وپرورش ادامه داد: کمبود نیرو در حوزه هنرآموزان هم با مشارکت دستگاه‌ها، بخش‌ها و کارخانه‌ها نسبت به توسعه هنرستان‌های جوار و وابسته اقدام می‌شود و بخشی از نیروی انسانی هم از این طریق جبران می‌شود اما این تعداد جذب در آزمون استخدامی نیاز آموزش فنی‌وحرفه‌ای و دبیری ما را رفع نمی‌کند و بی شک کمبود نیرو خواهیم داشت.

وی تصریح کرد: همچنین نیروهای قراردادی کار معین سال گذشته و فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های شهید رجایی و فرهنگیان هم برای جبران بخشی از کمبود معلم به‌کارگرفته می‌شوند.

تفاوت آزمون استخدامی امسال با سال‌های گذشته

کاظمی درباره تفاوت آزمون استخدامی امسال با سال گذشته که جذب دبیری و آموزگاری باهم انجام می‌شد، اظهار کرد: در این خصوص بحث فرآیند تصویب و صدور مجوز نکاتی را داشته است، از سوی دیگر آزمون تخصصی بود و حجم بالایی داشت و تغییراتی در رشته شغل‌های ابتدایی صورت گرفته بود بنابراین تصمیم بر این شد که به صورت مجزا برای آزمون‌ها برنامه‌ریزی شود.

وی افزود: تغییراتی هم در عناوین آزمون‌ها اتفاق افتاده که هم در آزمون عمومی که شایستگی‌های مد نظر از نظر شایستگی‌های عمومی و تخصصی از نظر معلمی در محتوای آزمون مد نظر قرار گرفته است و از سوی دیگر آزمون تکمیلی هم به گونه‌ای متفاوت انجام می‌شود. همچنین در آزمون دوره ابتدایی فهم آموزش در آزمون کتبی کمتر بود، اما در آزمون استخدام دبیری به دلیل ماهیت تخصصی بودنش ۶۰ درصد آزمون تخصصی و ۴۰ درصد هم آزمون تکمیلی است که از طریق کانون‌هایی که تشکیل می‌شود و مصاحبه‌های عملی زمینه انتخاب مناسب‌تر را فراهم می‌کند.

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش‌وپرورش درباره زمان اعلام نتایج آزمون و به کارگیری این افراد در کلاس درس خاطرنشان کرد: قرار است که برای مهرماه اعلام نتایج نهایی صورت گیرد و این فرایند تا پیش از آغاز سال تحصیلی انجام شود، البته در این زمان ممکن است که نتوانیم دوره مهارت‌آموزی را به پایان برسانیم، اما با توجه به اینکه ماهیت شغل دبیری متفاوت با آموزگاری است و دبیران تمام وقت سرکار نیستند، درزمان‌های باقی‌مانده روز می‌توانیم دوره‌های مهارتی مد نظر را در مهرماه برگزار کنیم و یک بخشی را هم بتوانیم با برنامه‌ریزی در شهریور داشته باشیم.

تمدید مهلت ثبت‌نام آزمون استخدامی آموزش‌وپرورش

پیرو انتشار دفترچه راهنمای ثبت‌نامِ آزمون استخدامی وزارت آموزش‌وپرورش «ویژه رشته شغلی دبیری و هنرآموز» در سال ۱۴۰۲ مورخ ۱۴۰۲/۳/۲۷، سازمان سنجش آموزش کشور ضمن اعلام اصلاحات دفترچه مذکور به شرح ذیل، تاکید کرد که مهلت ثبت‌نام تا روز شنبه مورخ ۱۴۰۲/۴/۳ تمدید می‌شود؛ لذا متقاضیان می‌توانند به درگاه اطلاع‌رسانی سازمان سنجش به نشانی www.sanjesh.org مراجعه و با توجه به مندرجات دفترچه راهنمای ثبت نام و این اصلاحیه برای ثبت‌نام اقدام نمایند.

با توجه به اصلاحیه اعلام شده، مقرر شد امکان ویرایش اطلاعات برای متقاضیان ایجاد شود و بر این اساس، آن دسته از متقاضیانی که قبلاً نسبت به ثبت‌نام اقدام کرده‌اند، می‌توانند در صورت تمایل تا تاریخ فوق، نسبت به ویرایش اطلاعات خود اقدام کنند.

اصلاحات دفترچه راهنمای ثبت نام آزمون

اصلاحات دفترچه راهنمای ثبت‌نام آزمون استخدامی آموزش‌وپرورش به شرح زیر است:

" ۱- توضیحات مندرج در بخش ششم، قسمت «د» «اعلام نتیجه نهایی آزمون» (صفحه ۲۹) به شرح ذیل اصلاح می‌شود:
پذیرش نهایی از بین داوطلبان معرفی شده به آموزش‌وپرورش (حداکثر سه برابر) در سقف ظرفیت پذیرش، براساس نتیجه امتحان مشترک فراگیر (کتبی) با وزن شصت (۶۰) درصد (و ارزیابی تکمیلی) با وزن چهل (۴۰) درصد که در جدول مزبور لحاظ شده و مفاد این دفترچه در اولویت انتخابی شغل-محل در مقایسه با سایر داوطلبان و با رعایت سهمیه قانونی داوطلب، به تعداد یک برابر ظرفیت صورت خواهد گرفت.

با توجه به حداقل‌های تعیین شده، چنانچه داوطلب حدنصاب لازم را پس از ارزیابی تکمیلی کسب نکند در فرایند گزینش نهایی قرار نخواهد گرفت.

۲- اصلاحات مربوط به مواد و منابع آزمون شغل دبیر تربیت‌بدنی (کد ۳۰۳۷) شامل:

۲-۱- منابع آزمون شغل دبیر تربیت‌بدنی (روش تدریس تربیت‌بدنی) در حیطه اختصاصی مندرج در صفحه (۱۱) دفترچه به شرح ذیل اصلاح می‌شود:

منابع آزمون: اصول برنامه‌ریزی درسی الگوها و روش‌های تدریس تربیت‌بدنی مدیریت کلاس تربیت‌بدنی – طراحی آموزشی

۲-۲- منابع آزمون شغل دبیر تربیت‌بدنی در حیطه تخصصی مندرج در صفحه (۱۶) دفترچه به شرح ذیل اصلاح می‌شود:

۲-۲-۱- راهنمای معلم تربیت‌بدنی و سلامت پایه‌های هفتم، هشتم و نهم دوره اول متوسطه - کد ۶/۸۱

۲-۲-۲- راهنمای معلم تربیت‌بدنی و سلامت پایه‌های دهم، یازدهم و دوازدهم دوره دوم متوسطه – کد ۱۱۰۳۶۷

۲-۲-۳- یادگیری و کنترل حرکتی شامل مباحث (پردازش اطلاعات و عملکرد حرکتی - مبانی عملکرد حرکتی انسان - مبانی نظری و سنجش یادگیری حرکتی انسان - سازماندهی تمرین - بازخورد و آموزش مهارت‌های حرکتی)

۲-۲-۴- آسیب‌شناسی ورزشی شامل مباحث (اصول پیشگیری از آسیب در تربیت‌بدنی و فعالیت‌های ورزشی - کمک‌های اولیه در ورزش - انواع آسیب‌های رایج در تربیت‌بدنی و فعالیت‌های ورزشی)

۲-۲-۵- اندازه‌گیری، سنجش و ارزشیابی در تربیت بدنی شامل مباحث (مبانی سنجش و اندازه‌گیری در تربیت‌بدنی - مقدمات آمار توصیفی - سنجش آمادگی جسمانی - سنجش مهارت‌های ورزشی - نمرات استاندارد)

۲-۲-۶- مدیریت و طرز اجرای مسابقات ورزشی شامل مباحث (برنامه‌ریزی مسابقات و رویدادهای ورزشی سازماندهی مسابقات و رویدادهای ورزشی داوطلبی در مسابقات و رویدادهای ورزشی مدیریت برگزاری مسابقات و رویدادهای ورزشی آشنایی با جداول ورزشی)

۳- اصلاحیه مربوط به شرایط احراز شغل دبیر مطالعات اجتماعی (کد ۳۶۰۶) مندرج در صفحه (۹) دفترچه شامل: سطح ۲ حوزوی با کد ۳۰۶۲۹ و سطح ۳ حوزوی با کد ۳۰۶۳۰ به شرایط احراز شغل دبیر مطالعات اجتماعی (کد ۳۶۰۶) اضافه می‌شود.

۴- اصلاحیه مربوط به شرایط احراز شغل هنرآموز تربیت کودک (کد ۳۳۶۰) مندرج در صفحه (۷) دفترچه شامل: رشته تحصیلی بهداشت عمومی با کد ۳۰۱۷۷ (فوق‌دیپلم) از شرایط احراز تحصیلی، شغل هنرآموز تربیت کودک (کد ۳۳۶۰) حذف می‌شود.

۵- اصلاحیه مربوط به شرایط احراز تحصیلی گروه معارف اسلامی برای حافظان قرآن مندرج در جدول شماره (۲) دفترچه شامل: رشته‌های تحصیلی ذیل به رشته‌های تحصیلی جدول شماره (۲) مندرج در صفحات ۳۳ و ۳۴ اضافه می‌شود:

۶- اصلاحیه مربوط به مندرجات بخش پنجم، توضیحات قسمت «د» صفحه (۲۷) دفترچه شامل: نتیجه اولیه آزمون استخدامی وزارت آموزش و پرورش در اواسط شهریور ماه سال ۱۴۰۲ اعلام خواهد شد.

ثبت‌نام بیش از ۱۶۰ هزار متقاضی برای شرکت در آزمون

علی صدر سرپرست معاونت امور آزمون‌های سازمان سنجش آموزش کشور اظهار کرد: با توجه به اصلاحات دفترچه راهنمای ثبت‌نام آزمون استخدامی وزارت آموزش و پرورش «ویژه رشته شغلی دبیری و هنرآموز» در سال ۱۴۰۲، مهلت ثبت‌نام تا روز شنبه سوم تیر تمدید شد، ضمن اینکه با توجه به اصلاحیه اعلام شده آن دسته از متقاضیانی که قبلاً نسبت به ثبت‌نام اقدام کرده‌اند، می‌توانند در صورت تمایل نسبت به ویرایش اطلاعات خود اقدام کنند.

وی افزود: تاکنون بیش از ۱۶۰ هزار متقاضی نسبت به ثبت نام در این آزمون اقدام کرده‌اند و با توجه به محدودیت زمانی به متقاضیان توصیه می‌شود که در مهلت اعلام شده برای شرکت در آزمون مذکور به درگاه اطلاع‌رسانی سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی www.sanjesh.org مراجعه و برای ثبت‌نام اقدام کنند.

سرپرست معاونت امور آزمون‌های سازمان سنجش آموزش کشور با بیان اینکه این آزمون روز پنجشنبه دوازدهم مردادماه برگزار خواهد شد، خاطرنشان کرد: ضروری است متقاضیان ثبت‌نام در آزمون استخدامی وزارت آموزش‌وپرورش ویژه رشته‌های شغلی دبیری و هنرآموز سال ۱۴۰۲ نسبت به مطالعه دفترچه راهنمای ثبت‌نام در آزمون حاوی شرایط و ضوابط و اطلاعات شغل محل‌ها و اطلاعیه اصلاحات این دفترچه اقدام کنند.

کد خبر 668719

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.