ایران و عربستان به بریکس قدرت مضاعف بخشیدند

یک مقام سابق سازمان تحقیقات امنیت مصر حضور ایران و عربستان در نشست اخیر بریکس را مایه اعطای قدرت سیاسی افزون بر قدرت اقتصادی به این گروه توصیف و تاکید کرد که روند خروج کشورها از زیر سلطه غرب در جریان است.

به گزارش ایمنا، نشست وزرای خارجه بریکس در آفریقای جنوبی در روزهای یازدهم و دوازدهم خرداد ماه با حضور اعضای بریکس شامل روسیه، چین، هند، برزیل، آفریقای جنوبی و هم‌چنین وزرای خارجه ایران، عربستان سعودی و امارات در این نشست برگزار شد. هدف از این نشست، آماده‌سازی ترتیبات برگزاری نشست سران گروه بریکس در آگوست آینده (مرداد ماه) بوده است.

سرلشکر خیرت شکری امروز شنبه در گفت‌وگو با روسیا الیوم اظهار کرد: مشارکت ایران، عربستان و امارات در نشست مقدماتی وزرای امور خارجه، علاوه بر قدرت اقتصادی، قدرت سیاسی به این نهاد می‌دهد. بخصوص که بیش از ۳۰ کشور برای عضویت در گروه بریکس تقاضا داده‌اند.

وی افزود: پس از تصمیم مصر برای خروج مصر از معاهده غلات سازمان ملل و مشارکت این کشور در بانک توسعه گروه بریکس، این کشور به دلیل موقعیت جغرافیایی و وجود بزرگ‌ترین آبراهه بین المللی درمصر که همان کانال سوئز است مصر، در خط مقدم کشورهایی قرار گرفته است که عضویت آنها در بریکس ضروری است.

عبدالفتاح السیسی، رئیس‌جمهور مصر اخیراً توافق‌نامه‌ای را در مورد بانک توسعه جدید تصویب کرد که به مصر اجازه پیوستن به آن را می‌دهد. به عقیده کارشناسان، پیوستن مصر به بانک توسعه جدید بریکس فشار ناشی از کمبود دلار آمریکا برای تأمین واردات کشور را از دوش دولت مصر برمی‌دارد زیرا اعضای این بانک می‌توانند از ارزهای ملی خود برای مبادلات تجاری استفاده کنند.

سرلشکر خیرت شکری، مسئول امنیتی سابق مصر، در پاسخ به این سوال که آیا گروه بریکس با ارائه ارز جایگزین آغازگر مقابله با سلطه دلار در اقتصاد جهانی خواهد بود، گفت: ارائه جایگزینی برای دلار در مبادلات اقتصادی بین برخی کشورها ضربه‌ای به سلطه دلار آمریکا در اقتصاد جهانی است.

وی با بیان اینکه جهان در حال تحول است، گفت: روند خروج کشورها و قدرت‌های منطقه‌ای از زیر سلطه غرب در جریان است.

منبع: فارس

کد خبر 666349

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.