آرامگاه نخستین مجتهد شهید انقلاب اسلامی در قم گلباران شد

هم‌زمان با پنجاه‌وسومین سالروز شهادت آیت‌الله سید محمدرضا سعیدی (ره) عصر امروز طی آئینی مزار نخستین مجتهد شهید انقلاب اسلامی در آرامستان وادی‌السلام قم گلباران و عطرافشانی شد.

به گزارش ایمنا، در آئین گلباران و عطرافشانی مزار نخستین مجتهد شهید انقلاب اسلامی در آرامستان وادی السلام قم که عصر امروز_ شنبه بیستم خردادماه_ از سوی آیت‌الله سید محمد سعیدی تولیت آستان حضرت معصومه (س) و فرزند این شهید هم‌زمان با پنجاه‌وسومین سالروز شهادت آیت‌الله سید محمدرضا سعیدی (ره) ترتیب یافته بود، شخصیت‌هایی چون آیات سید هاشم حسینی بوشهری، رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، سیداحمد خاتمی، سخنگوی هیأت رئیسه مجلس خبرگان رهبری، عباس کعبی عضو جامعه مدرسین و سید محمدتقی شاهچراغی استاندار قم حضور داشتند.

در این آئین پس از تلاوت آیه‌هایی چند از کلام‌الله مجید و ذکر مصیبت، نماینده ایلام در مجلس خبرگان رهبری در سخنانی اظهار کرد: رسانه‌ها باید به کسانی که سرمایه نظام و انقلاب هستند، بیشتر بپردازند، همچنین شخصیت علمی، صفت‌ها و چگونگی مبارزه این افراد نیز بیش از پیش معرفی شود.

حجت‌الاسلام سیدمحسن سعیدی با بیان اینکه شخصیت‌هایی نظیر شهید آیت‌الله سعیدی در کنج زندان‌ها و به‌رغم شکنجه‌ها، تا پای شهادت ایستادند افزود: این شهید بزرگوار در مقابل رژیم ستم‌شاهی به لحاظ شرعی احساس وظیفه کرد، که تا پای جان و آخرین قطره‌های خون بایستد.

وی گفت: شهید آیت‌الله سعیدی به خاطر ظلم‌هایی که از سوی رضاشاه و محمدرضاشاه صورت می‌گرفت، وظیفه خود دید که در مقابل این رژیم مبارزه کند.

عضو خبرگان رهبری با اشاره به اینکه رژیم پهلوی در تلاش برای زدودن اسلام از چهره جامعه بود، افزود: این پدر و پسر به جنگ اسلام رفته بودند.

وی با یادآوری اینکه نخست‌وزیر حکومت پهلوی، یک بهایی بود، افزود: رژیم گذشته برای اسلام‌زدایی بهایی‌ها را در درون خودش نفوذ داده بود، حالا چرا باید صدایی از قم به طرفداری از بهائیت شنیده شود، بهائیت چه ریشه‌ای جز دشمنی با اسلام دارد؟

حجت‌الاسلام سعیدی گفت: عجیب این است که این حرف‌ها از خاندان مرجع تقلیدی مانند آیت‌الله بروجردی (ره) شنیده می‌شود.

وی تصریح کرد: آیت‌الله بروجردی از کسانی است که در فتاوایش به جنگ بهایت رفته بود، مسلماً سیره و روش ایشان چنین بود که در مقابل بهائیت موضع صریح داشت.

این عضو خبرگان با اشاره به اینکه رژیم گذشته زمینه سلطه کفار را بر کشور فراهم کرده بود گفت: کاملاً سلطه کفار را بر ملت ایران روا داشته بودند، از همان ابتدا این رژیم یک رژیم کودتایی بود، خارجی‌ها و انگلیس و آمریکا رضاشاه را آوردند، و موقعی که خواستند نیز بردند و محمدرضا را جای او گذاشتند.

سعیدی افزود: دخالت بیگانگان به مسئولیت‌های عمده کشور هم نفوذ پیدا کرد، هر مسئول و نخست‌وزیری را که می‌خواستند انتخاب کنند، باید این کار را با اجازه سفارتخانه آمریکا انجام می‌دادند، و این نمود روشن سلطه کفار است.

فرزند شهید سعیدی همچنین قراردادهای ننگین مانند کاپیتولاسیون را نیز مورد توجه قرار داد و خاطرنشان کرد: حضرت امام (ره) می‌فرمود، با این قرارداد سند بردگی ملت را امضا کردند.

عضو خبرگان رهبری عزت و آبرویی که به برکت انقلاب اسلامی نصیب کشور شده را مورد توجه قرار داد و گفت: ما امروز حتی حاضر نیستیم پایین‌ترین مقام کشور توسط بیگانگان معین شود، قراردادی که نگین باشد نیز در مقابلش می‌ایستیم.

وی همچنین ادامه داد: در حالی که پول ارتش از بیت‌المال داده می‌شد، ولی به عنوان حافظ منافع آمریکا مطرح بود.

وی یادآور شد: هنگامی که در عمان جنگی درگرفت ارتش باید می‌رفت در این کشور می‌جنگید و کشته می‌داد تا منافع آمریکا حفظ شود.

حجت‌الاسلام سعیدی با اشاره به کشته شدن شدن هزاران تَن در قیام ۱۵ خرداد ۴۲ اظهار کرد: در جریان واقعه مسجد گوهرشاد نیز انسان‌های بیگناه را به خاک و خون کشیدند، برخی شاهدان عینی نقل کرده‌اند، بعضی افراد هنوز جان داشتند و مجروح بودند که زنده به گور شدند.

وی با تاکید بر اینکه رژیم پهلوی تعداد زیادی از جوانان کشور را به شهادت رساند گفت: امام (ره) فرمود، این‌قدر جوانان ما را کشتند که قبرستان‌ها آباد شد.

عضو خبرگان رهبری در بخشی از سخنان تصریح کرد: همه جنایت‌هایی که معاویه و یزید انجام دادند، در مورد رضاشاه و محمدرضا شاه نیز چه بسا به نحو وسیع‌تر صدق می‌کند.

وی در بخش پایانی سخنان با ذکر این نکته که در زمان رژیم پهلوی هیچ گونه اتحاد و انسجامی در جامعه وجود نداشت، خاطرنشان کرد: اکنون آحاد مختلف مردم و مسئولان کشور با یکدیگر متحد هستند.

منبع: ایرنا

کد خبر 666343

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.