بومی‌سازی فناوری‌های مهم مورد استفاده در زمینه انتقال مواد پودری

سامانه انتقال مواد پودری، فرآیند حمل و جابجایی مواد خشک جامد مانند پودر یا گرانول در واحدهای صنعتی است. این سامانه از تجهیزات مختلفی تشکیل شده است که بسیاری از آن‌ها در دانش‌بنیان‌های ایرانی تولید می‌شوند.

به گزارش ایمنا و به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری، یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان با تولید تجهیزات انتقال مواد دیسکی، زمینه را برای تسهیل در انتقال مواد پودری فراهم کرده است.

سیداحمدرضا مدینه با اشاره به طراحی و تولید سیستم‌های انتقال مواد دیسکی، اظهار کرد: با مشکلات حوزه انتقال مواد پودری در کارخانجات مختلف و به‌ویژه خطوط تولید محصولاتی مانند لوله‌ها و مقاطع و کامپاندهای پلیمری مواجه شدیم و نیاز به استفاده از سیستم‌های جدید و بسته به منظور ایجاد اتوماسیون، حذف گرد و غبار و کاستن از مشکلات و صدمات وارد شده به کارگران ما را برآن داشت تا با ساخت و آزمایش تجهیزات جدید مانند سیستم انتقال مواد دیسکی و سیستم‌های دوزینگ اتوماتیک در این عرصه ورود کنیم.

وی با اشاره به تولید و طراحی فیلترهای وی وایر افزود: طی پروژه‌های طراحی و ساخت کارخانه، با نسل جدید فیلترهای بادوام ضدگرفتگی آشنا شدیم و با توجه به ماهیت ویژه و قیمت بالا و وارداتی بودن آن‌ها در حوزه طراحی و ساخت خط تولید این نوع فیلترها ورود کردیم. پس از چهار سال طراحی و ساخت دستگاه نمونه و هزینه، موفقیت حاصل شد و هم اکنون ضمن دارا بودن دانش فنی تولید این نوع فیلترها، دانش فنی ساخت تجهیزات تولید آن‌ها را نیز کسب کرده‌ایم و هم‌اکنون در حوزه‌های مختلف صنایع نفت و گاز و پتروشیمی و آب و فاضلاب، فولاد و تمامی حوزه‌های مرتبط با پساب، فعالیت داریم.

این فعال فناور همچنین با اشاره به تولید اکچویتورهای پنوماتیک خاطرنشان کرد: در مسیر انجام پروژه‌های انتقال مواد و اتوماسیون آن‌ها به ادوات و تجهیزاتی نیاز داشتیم که برخی از آنها به رغم پرمصرف بودن، وارداتی و گران بودند و از جمله این تجهیزات، اکچویتورهای پنوماتیک و چکش‌ها و ویبراتورهای بادی هستند که در این حوزه نیز با طراحی و قالب سازی مراحل تولید را شروع کردیم.

مدینه، با اشاره به نقش تولیدات داخلی در کاهش واردات و رفع نیاز صنایع داخلی به محصولات استراتژیک یادشده عنوان کرد: آماری از میزان خروج ارز برای واردات این محصول در دست نیست ولی با توجه به قیمت بالا و استراتژیک بودن آن در هر صنعت، قاعدتاً میزان قابل توجهی خواهد بود.

این فعال حوزه دانش‌بنیان با اشاره به اشتغال ایجاد شده با تولیدات شرکت، تصریح کرد: ۲۰ نفر بصورت مستقیم و تعداد زیادی قطعه ساز و تولید کننده دیگر طی فرآیند برون سپاری ساخت به‌صورت غیر مستقیم با ما همکاری می‌کنند.

کد خبر 666290

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.