تمایل پلیس ایران و روسیه برای همکاری در حوزه مبارزه با موادمخدر

رئیس پلیس مبارزه با موادمخدر فراجا بر ضرورت ارتقای تعاملات و همکاری‌های دوجانبه در راستای تبادل برخط و سریع اطلاعات بین پلیس‌های تخصصی جمهوری اسلامی ایران و روسیه تاکید کرد.

به گزارش ایمنا و به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی پلیس، سردار ایرج کاکاوند در نشست دوجانبه رؤسای پلیس مبارزه با مواد مخدر ایران و روسیه ضمن ابراز خرسندی از فرصت پیش آمده و اشاره به روابط نزدیک و دوستانه بین دو کشور، اظهار کرد: امید است با همکاری متقابل اقدامات مطلوب و مناسبی را در راستای مقابله با قاچاق مواد مخدر در سطح دو کشور و منطقه شاهد باشیم.

وی با اشاره به حجم بسیار بالای تولید موادمخدر در کشور افغانستان، افزود: چند سالی است است که در کشور افغانستان علاوه بر تولید مواد مخدر سنتی از جمله تریاک، مرفین و هروئین، شاهد افزایش تولید مواد روانگردان متامفتامین یا همان شیشه نیز هستیم.

رئیس پلیس مبارزه با موادمخدر فراجا با اشاره به افزایش آمار کشفیات موادمخدر صنعتی از سوی جمهوری اسلامی ایران در مرزهای شرقی، گفت: با وجود تحریم‌های ظالمانه کشورهای استکباری علیه کشور ایران، با جانفشانی کارکنان در فرماندهی انتظامی جمهوری اسلامی ایران، علی‌رغم مجهز بودن قاچاقچیان به سلاح‌های پیشرفته، شاهد توفیقات روز افزونی در حوزه کشفیات موادمخدر در مرزهای شرقی و جنوب شرقی هستیم.

ایران سدی محکم در برابر ترانزیت موادمخدر به اروپا است

وی با مردود شمردن نگاه سیاسی به موضوع مبارزه با مواد مخدر، تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران به عنوان پرچم‌دار مبارزه با مواد مخدر در دنیا به موضوع مقابله با مواد مخدر با دید انسانی نگاه می‌کند و بی‌تردید کشور ایران سدی محکم در برابر قاچاق و ترانزیت مواد مخدر به کشورهای اروپایی است.

کاکاوند با اشاره به اهتمام و جدیت پلیس جمهوری اسلامی ایران در مبارزه با این بلای خانمان سوز فراتر از مرزهای کشور، به اصل مسئولیت‌پذیری مشترک سایر کشورها، گفت: اقدامات مقابله با قاچاق مواد مخدر مستلزم فهم مشترک و انجام اقدامات اساسی از سوی تمام اعضای جامعه بین‌المللی است و هیچ کشوری به تنهایی قادر به رفع چالش‌ها و معضلات این حوزه نیست، به طوری که شهادت بیش از چهار هزار نفر و مجروحیت بیش از ۱۲ هزار نفر از نیروهای پلیس مبارزه با مواد مخدر نیروی انتظامی از طرفی نمایانگر تنهایی جمهوری اسلامی ایران در امر مقابله و از سویی دیگر سند محکمی از عزم جدی ایران در مبارزه با قاچاق و ترانزیت مواد مخدر در سطح منطقه و بین‌الملل است.

وی با اشاره به ضرورت افزایش همکاری‌های متقابل و دوجانبه و اهمیت تبادل سریع اطلاعات بین پلیس‌های تخصصی دو کشور، تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران در راستای مبارزه بی‌امان با این بلای خانمان سوز و انجام تحقیقات جنایی و مهندسی معکوس، نیازمند همکاری‌های نزدیک‌تر کشورهای منطقه و همسایه است و همواره سعی کرده‌ایم روابط خودمان را با کشورهای منطقه توسعه و ارتقا بخشیم.

رئیس پلیس مبارزه با موادمخدر فراجا درباره نقش افسران رابط مبارزه با مواد مخدر دو کشور و ضرورت تبادل سریع اطلاعات بین ایران و روسیه، اضافه کرد: اگر تبادل اطلاعات آنلاین و به موقع بین دو کشور برقرار شود، در انهدام باندها و سرشبکه‌های اصلی ترانزیت مواد مخدر می‌توان به موفقیت بیشتری دست یابیم.

تقدیر روسیه از تلاش و جدیت ایران در مقابله با قاچاق مواد مخدر

در ادامه ژنرال قوربانف، رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر روسیه از علاقه‌مندی کشور روسیه بر ارتقای سطح همکاری‌های پلیسی با جمهوری اسلامی ایران خبر داد و اظهار کرد: مقابله با ترانزیت و قاچاق مواد مخدر از افغانستان به روسیه یکی از مهم‌ترین اهداف کشور روسیه است و همواره از تلاش و جدیت جمهوری اسلامی ایران در ممانعت از قاچاق مواد مخدر تولید شده توسط افغانستان به دیگر کشورها، قدردانی می‌کنیم.

وی با دعوت از رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر فراجا برای سفر به روسیه، افزود: جمهوری اسلامی ایران در مبارزه با مواد مخدر اقدامات و فعالیت‌های گسترده و تحسین برانگیزی داشته است، رشد فزآینده تولید مواد مخدر در افغانستان و ایجاد مشکلات عدیده به دلیل هم مرز بودن با افغانستان و پاکستان بیش از پیش ضرورت نقش و جایگاه تعامل سازنده بین دو کشور را روشن می‌کند.

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر روسیه با اشاره به نقش، جایگاه و تلاش‌های پلیس مبارزه با مواد مخدر جمهوری اسلامی ایران در سطح منطقه، گفت: به دنبال ارتقای همکاری‌های دوجانبه به منظور مبارزه با قاچاق مواد مخدر با پلیس مبارزه با مواد مخدر انتظامی جمهوری اسلامی ایران هستیم و امیدواریم در آینده‌ای نزدیک شاهد اجرای عملیات‌های مشترک باشیم.

کد خبر 664660

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.