۹ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۴:۱۶
«مفاتیح‌الجنان» ۱۰۰ ساله شد

عده‌ای از چهره‌های علمی و دانشگاهی و فضلای علوم دینی، امروز ۱۰۰ سالگی کتاب «مفاتیح‌الجنان» نوشته شیخ عباس قمّی را به جشن نشستند.

به گزارش ایمنا، همایش یکصدمین سالگشت تألیف مفاتیح‌الجنان و تجلیل از مقام شیخ عباس قمی صبح امروز سه‌شنبه نهم خردادماه در سالن همایش‌های صداوسیما برگزار شد.

شیخ عباس قمی در مجموع ۶۵ سال عمر کرد و در این مدت ۷۰ عنوان کتاب نوشت. محدث قمی در سال ۱۳۱۹ شمسی در نجف درگذشت و در حرم علی بن ابیطالب (ع) دفن شد. او کتاب مفاتیح‌الجنان را روز دهم ذی‌القعده سال ۱۳۴۴ قمری به پایان رساند.

هدف از برگزاری همایش سالگشت تالیف مفاتیح الجنان

حجت‌الاسلام احمد غلامعلی، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم حدیث در این مراسم اظهار کرد: اگر انسان دعا و زیارت و مسائل دینی را به درستی انجام دهد، حتی در دشمن هم اثر می‌گذارد. امام رضا (ع) دعاهای خود را همواره با صلوات آغاز می‌کرد.

وی با اشاره به اینکه ۳۰۰ مقاله از دانش‌آموزان و معلمان درباره خاطره دعاهایشان ارسال شده است، گفت: در نمایشگاه قرآن امسال ۹۰ هزار نفر برای حفظ دعای عهد ثبت نام کردند.

این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم حدیث اتصریح کرد: مقام معظم رهبری معتقدند که باید این ادعیه به زبان روان به مردم ارائه شود. این همایش برای تحقق این هدف هم کوشش می‌کند. مقالات بسیاری در حوزه‌های ادعیه، زیارات، باقیات و… به دست ما رسید که باید به زبان قابل فهم به دست مردم برسد. این مقالات توسط اقشار مختلف حوزوی و دانشگاهی تألیف شده است.

وی با طرح این سوال که چگونه مفاتیح‌الجنان همنشین قرآن شد، گفت: اخلاص و خصوصیات بسیاری در شیخ عباس قمی وجود داشت که در مقالات این همایش به آن پرداخته‌ایم تا در نگارش آثار بعدی نویسندگان به آنها توجه کنند.

در این مراسم گروه هم‌آوایان اهل‌بیت (ع) سه قطعه شامل فرازهای جوشن کبیر، دعای بسم الله نور و دعای وحدت را همخوانی کردند.

دعا بیان ناگفتنی‌ها برای خداست

آیت‌الله کاظم صدیقی، امام جمعه موقت تهران و دبیر همایش یکصدمین سالگشت مفاتیح‌الجنان در این مراسم اظهار کرد: دعا در بیان الهی گوهر انسانی است و فردی که از آن بی‌بهره باشد مورد توجه خدا نیست. دعا راه تأمین نیازهای بشر است و دعا تنها پناه انسان در بن‌بست و ناامیدی‌هاست که انسان را به خدا می‌رساند.

وی افزود: دعا صیانت از آبروست. خداوند اجازه نداده که انسان گناه و خطایش را به کسی بگوید، بلکه باید در پیشگاه خداوند توبه و درد دل کند. پس، دعا زمینه‌ای برای بیان مشکلات و عیب‌ها به خداست و ظرفیت تخلیه انسان را دارد. در روانشناسی هم انسان را با گفتاردرمانی تخلیه می‌کنند. دعا بیان ناگفتنی‌ها برای خداست که نگرانی از افشای رازها نداریم.

مام جمعه موقت تهران گفت: انسان اگر دل به خدا دهد، دیگر دل به غیر خدا نمی‌دهد. خدا دلبری است که دلداری مثل او نیست.

وی بابیان اینکه مفاتیح‌الجنان به حق کلید بهشت است، اظهار کرد: درجات بهشت با درجات قرآن تنظیم می‌شود و مفاتیح آن دعاهای اهل بیت است. دعا هم خودشناسی و هم داروی دردها و هم کلید درهای بسته و هم تأمین انرژی است که هیچ‌کس نیست که از دعا بی‌نیاز باشد.

وی افزود: عصاره ادعیه همه بزرگان در مفاتیح‌الجنان است که انسان را به خدا و پیامبران و امامان وصل می‌کند و به انسان در مکتب اخلاق ایده و آرزو می‌دهد.

صدیقی خاطرنشان کرد: این پایان کار نیست بلکه سفره‌ای است که باز شده و ان شاءالله ادامه خواهد داشت تا بتوانیم از فیوضات دعا بیشتر استفاده کنیم.

کد خبر 664432

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.