تعداد کارمندان شرکت‌های دولتی اعلام شد / بانک سپه در صدر لیست قرار دارد

بر اساس آمار منتشر شده از تعداد نیروی انسانی شرکت‌های دولتی، بانک سپه با ۳۹,۸۴۲ نفر کارمند، بیشترین تعداد را به خود اختصاص داده است.

به گزارش ایمنا و به نقل از شادا، براساس کتاب «نگاهی به عملکرد شرکت‌های دولتی» که توسط دفتر امور شرکت‌های دولتی وزارت امور اقتصادی و دارایی تهیه شده، ۱۰ شرکت دولتی اصلی و مادرتخصصی دارای بیشترین تعداد نیروی انسانی در سال ۱۴۰۰، حدود ۷۰ درصد نیروی انسانی شاغل در همه شرکت‌های دولتی اصلی و مادرتخصصی (۷۷ شرکت) را تشکیل داده‌اند.

اسامی و تعداد نیروی انسانی این ۱۰ شرکت در سال ۱۴۰۰ در نمودار زیر آمده است:

تعداد کارمندان شرکت‌های دولتی اعلام شد / بانک سپه در صدر لیست قرار دارد

همان طور که در نمودار فوق مشخص است، شرکت‌های دولتی دارای بیشترین تعداد نیروی انسانی عمدتاً بانک‌ها و شرکت‌های زیرمجموعه وزارت راه و شهرسازی هستند، یعنی شرکت‌هایی که در سراسر کشور خدمات ارائه می‌دهند.

در صدر شرکت‌های با بیشترین تعداد نیروی انسانی، بانک سپه و بانک ملی قرار دارند، شرکت‌هایی که قدیمی ترین شرکت‌های دولتی کشور محسوب می‌شوند و به ترتیب در سال‌های ۱۳۰۴ و ۱۳۰۷ تأسیس شده‌اند. تعداد شعب این بانک‌ها در سراسر کشور هم قابل توجه است، به گونه‌ای که بانک سپه ۳۸۰۰ شعبه و بانک ملی ۳۳۲۸ شعبه دارد. بانک کشاورزی و بانک مسکن هم به دلایل مشابهی جزو شرکت‌های دولتی با بیشترین تعداد نیروی انسانی هستند.

علاوه بر دلایل اشاره شده، ادغام شدن بانک‌های «انصار»، «قوامین»، «حکمت ایرانیان»، «مهراقتصاد» و «مؤسسه اعتباری کوثر» در قالب بانک سپه در سال ۹۹ هم جزو دلایل مهم تعداد بالای نیروی انسانی این بانک است. تا قبل از این ادغام، تعداد نیروی انسانی بانک سپه کمتر از ۱۷ هزار نفر بود.

تعداد بالای نیروی انسانی شرکت‌های زیرمجموعه وزارت راه و شهرسازی شامل شرکت راه آهن، شرکت هما، شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران و سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای هم ناشی از گستردگی خدمات ارائه شده توسط این شرکت‌ها در سراسر کشور است.

شرکت ملی پست هم با دلیلی مشابه شرکت‌های زیرمجموعه وزارت راه و شهرسازی در بین ۱۰ شرکت اول با تعداد نیروی انسانی بالا قرار دارد.

کانون زبان ایران که حدود ۳ هزار نفر مدرس حق‌التدریس دارد، در سال‌های ابتدایی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان ادغام شد، همین موضوع دلیل اصلی قرار گرفتن کانون پرورش فکری کودکان و نوجوان در بین شرکت‌های دولتی با بیشترین تعداد نیروی انسانی در سال ۱۴۰۰ است.

کد خبر 664263

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.